BLOG ve PARA

Markalaştırma Çalışması Webmasterlar için

Bu yazıyı 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Site yöneticileri sitelerinin bol trafikli olmasını ister. Herkes tarafından bilinmesi, aranması, güven duyulmasını istediği için markalaştırma çalışmalarına başlaması gerekir. Bir çok kişi internet sitesinin bir marka olup olamayacağı, olsa bile sanal mağazanın adı marka olsa ne olur ? Tarzında yanlış fikirleri ön plana atıyor. Şimdi biraz örneklerle devam edelim markaya insanların ve arama motorlarının bakış açısına.

İnsanlar artık sanal üzerinden ticaret yapmaya daha çok özen gösteriyor. Sanalda var olan satış oranlarının daha yüksek olması insanları internet sektörüne ister istemez sürüklüyor. En ucuz telefon, en ucuz elbise, en ucuz bilgisayar gibi farklı sloganlarla ürünlerini internet üzerinden pazarlıyor. Pazarlama yapan bir çok ürün bildiğimiz hali hazırda olan markalardan oluşuyor. Arçelik, Beko, Vestel baktığımızda marka olmalarına rağmen, İnternette marka yapmış bir sanal mağazanın çatısı altında doğrudan veya dolaylı olarak ürünlerini pazarlıyor (Pazarlanıyor) neresi o sanal marka yapmış mağaza? Hepsi Burada örnek gösterilebilir.

markalaştırma
markalaştırma

Sanal  ortamda da marka çalışması ve markalaştırma yoluna gidilebilir. En iyi örnekte yukarıda ki gibi. Dolaylı olarak hali hazırda olan markayı, Sanal da marka yapmış bir sitede pazarlayan kişilerde artık adını duyurmaya başlıyor. Site içerisinde satıcı bölümüne baktığımızda. Evet ithalatçı xxx ise temiz mal gönderir. Şeklinde yavaş yavaş beynimize işliyor.

Oluşmuş 2 farklı markanın arasında aracı olan kişilerde markalaşmayı başarırken site yöneticileri kendi sitelerini markalaştırma yoluna neden götüremesin ? İşte burada site sahiplerinin yapması gereken bazı markalaştırma stratejilerini ve markalaşma süreci hakkında biraz bilgiler vereceğiz.

Eğer hedefiniz bir marka olmak ve insanların sizi tanıyor olması, güven duymasını istiyorsanız. Önce güvenilir kişi olmayı başaracaksınız. İlk ve en önemli kural budur. Güvenilir kişi olmadığınız takdirde insanların sizi tanıması, Tanıdıktan sonra adınızı çeşitli yollarla karalaması markalaştırma sürecini baltalamaya başlar.

MARKAYA ADIM ADIM KRİTERLER

marka
markalaşmaya adım adım
 • İnsanların güvenini tam anlamıyla sağlayın.
 • Sektörünüze göre doğru ürün veya doğru bilgiyi sitenizde yayınlayın.
 • Ürünleriniz her zaman kaliteli olsun. Bilgi paylaşıyor iseniz kaliteli bilgi paylaşın.
 • Teknik konularda insanlar ile tek,tek ilgilenin her zaman arkasında bir desteğin olduğunu hissetsinler.
 • Marka adınız çok uzun ve anlamsız olmasın.
 • Uzun bir adınız için kısaltma kullanılacaksa Örneğin: “MBB” Bir açılımı mutlaka olsun. “MÜSLÜM BAŞER BLOG
 • Sitenize ait mutlaka bir “amblem,Logo, Slogan” tarzı bir şeyler olsun.
 • Hayata dair her şey” gibi bir slogan kullanmayın. Tek bir sektör üzerinde ilerleyin. Sadece o sektörle uğraşan kitleye hitap edin.
 • Markanın adının yanı sıra gerçek isminiz bir adet fotoğrafınız herkese açık olsun. İnsanlar yüzünüzü tanısın.
 • Markalaşma yoluna ilk adımlarda ileriye doğru dikey büyüme veya geriye doğru dikey büyüme politikası uygulamayın.

MARKALAŞMA YOLU İÇİN AÇIKLAMALAR

İnsanlar arasında güven bağı oluşturmak en başta gelen kriterlerdir. Bir ürün veya hizmet alan kişi diğer bir arkadaşına tavsiye etmeli. Sizi tanıyan ve güven duyan beş kişi beş arkadaşına daha öneride bulunacaktır. Sizin sağladığınız ürün ve hizmetin satış potansiyeli katlanarak güven duygusu ile artış gösterecektir. Markalaşma yolunda en önemli kriterdir.

Sadece sektörünüz ile ilgili doğru ve kaliteli ürünler ile müşterilerinizin karşısında bulunun. Ayakkabı sitesinde bilgisayar satmaya çalışmayın. Yapacağınız bu eylem eczanede tavuk satmaya benzer. Eczaneye tavuk almak için kim gelir ki ? Markalaştık dan sonra ayakkabı dükkanınızın yanına aynı isim ile tavuk dükkanı açmak daha mantıklı olur. (Subdomain)

İnternet de hangi sektör ile uğraşıyor iseniz o sektör üzerinde doğrucu olun. Kaliteli ürünler ortaya çıkarmaya özen gösterin. Ürünlerin veya hizmetin kaliteli olması insanların size güven duymasını sağlayacak. Kesinlikle yalan yanlış bilgiler veya ürünler ile böyle bir yola çıkmayın başarısız olursunuz.

Birey sorunlar ile karşılaştığında ilk olarak sizi bulacaktır. Onlarla elinizden geldiğince ilgilenin ve sorunlarına son verin. Uğraştırıcı olabilir ama marka yapmak için kesinlikle yapmalısınız. O müşteriye istediğini verin ki geri geldiğinde yanında ki arkadaşları ile gelsin.

Adınız sade ve öz olsun. Anlamsız karakterlerin sıralı gelmesi ile oluşan bir isim kullanmayın. “wsdrth pazarlama” gibi bir isim kullanmak. Size alışmış müşterilerin telaffuzunda ve sanalda size doğrudan erişmekte sıkıntı çıkaracağı için anlamsız kelimeler ile marka yapmaya çalışmayın.

MARKA YAPMAK İÇİN DEVAM EDELİM

İsim kısaltması ile bir hedefiniz varsa kesinlikle açılımı olmalı. Açılımı oluşturacağınız logunun slogan kısmında yer almalı ve açılımını herkes rahatlıkla görebilmeli. MBB nedir? Ne demek ki ? açılımı yok mu bunun demesinler. “Müslüm Başer Blog” tarzında açılımı mutlaka olsun.

Logo insanların aklında daha kalıcıdır. İsminiz unutulabilir ama görsel insanların aklında daha uzun süre kalır. Şöyle örnekler vereyim size “Adidas, Nike” amblemlerini zihninizde canlandı bile değil mi? Sadece amblemlerini görerek bu nike marka olduğunu algılayabiliyorsunuz.

Hayata dair her şey sloganıyla o kadar çok site sanaldan silindi ki sayılarla telaffuz edilemez. Yukarıda ki açıklamada yer alan eczane, tavuk örneğini bu açıklama maddesine yapıştırabilirsiniz.

İnsanlar sizin kim olduğunuzu merak edecek. Belki de yüzünüz marka olacak bunu hiç bir şekilde önceden tahmin edemeyiz. Örnek verelim “Blendaxın yeni yüzü” şu ünlü oldu. Yüzünüzde marka olmanıza neden olabileceği gibi doğrudan yüzünüz marka amblemi yerine geçebilir. Adınız ile çağrıştırılan bir marka olabilirsiniz.

Aceleci davranmayın tek bir kategori üzerinde ilerlerken marka olduğunuzdan emin olmadan farklı sektörlere yönelmeyin. Bir blog yazarı iseniz seo çalışmalarını da aynı anda yürütmeyin veya sunucu kiralama yoluna girmeyin. Blog yazarlığı yaparak gereken kitleye ulaşın insanlar sizi tanıdıktan sonra ister dikey ister çapraz büyüme gösterin.

ARAMA MOTORLARININ MARKA OLAN SİTELERİ SEO AÇISINDAN DEĞERLENDİRMESİ

seo marka
seo marka

Arama motorları bol trafikli siteleri sever. Sabit bir kitlenin o site üzerinde uzun süre kalması, diğer sayfaları gezmesi, aynı kullanıcının farklı günlerde tekrar siteyi ziyaret etmesi, veya gün içinde girip çıkması, site adresine direk olarak yazarak siteye erişmesi arama motorlarının en çok sevdiği etmenlerdir. Arama motorları artık sizin güvenilir kişi olduğunuzu ve insanların güven duyduğunu bu kriterleri göz önüne alarak sıralama yapar.

Sıralama kazandığınızda daha geniş kitleye ulaşmak için çaba sarf etmenize gerek bile kalmayacak. Kitleler sizi bulacak ve artış gösteren bir marka imajı yaratacaksınız. İnsanlar farklı sitelerde sizden bahsettiği için yeni kitleler farklı sitelerden sitenize geleceği için etkili bir backlink çalışması otomatik olarak inşa edilecek. Yazdığınız her makalenin üst sıralarda çıkması kaçınılmaz olacak. Yeni bir ürün ortaya çıkardığınızda. Markanızı takip eden potansiyel müşteriler sosyal medya hesaplarında ve çeşitli sitelerde paylaşacak. Paylaşım sonucu sitenize yeni kitle kazanacağınız gibi sıralamada etkili bir yöntemin gerçekleşmesini sağlayacaksınız.

Markalaştırma süreci uzun bir vade ve planlar gerektirir.

Markalara göz atmak için şuraya göz atabilirsiniz. TIKLA

 

 

 

26 Eylül 2017 12:35:44

6 Yorum

 1. Çok teşekkürler admin güzel bir çalışma makale olmuş ihtiyacım olan bilgiyi elde ettim.

 2. Merhabalar sitenizi wmaraci üzerinde bugünkü blog yazım kısmında gördüm ve tıklayarak size destek olmak istedim. Sanırım siteniz
  henüz yeni. Ama içeriklerinize göz gezdirdiğimde çoğu özgün ve size ait yazılar. İyi yerlere geleceğinizi düşünüyorum. Bu arada
  sitenizi takibe aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir