Seo Teknikleri

Mobilegeddon Algoritması Google Mobil Uyumlu Sayfalar

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

2015 tarihinde google mobilegeddon algoritması adında uygulamaya geçti. Uygulamanın ardından bir çok site sayfalarını mobil dostu yaptı. Dünyada akıllı telefonların bilgisayardan daha yaygın olarak kullanılması googleın bir anda mobilegeddon algoritmasını ortaya çıkarmasına neden oldu. Günümüzde internette arama yapan kullanıcıların büyük çoğunluğu mobilden arama yapmakta. Algoritma ortaya çıkmadan önce bilgisayar ekranında bir site nasıl görünüyor ise mobilde de aynı şekilde görünüyordu. Bu durum bilgisayarın ekranından daha küçük yapıda olan mobil kullanıcılarının bir hayli canını sıkıyordu. Çünkü içerikler okunmaz durumda, birbirine geçmiş kategori ve tablo yapısı yazıları okumaya tam anlamıyla engel oluyordu.

MOBİLEGEDDON  ALGORİTMASI VE SEO İLİŞKİSİ

Mobil uyumsuz bir site artık neredeyse yok. Her site mobil uyumlu halde. Ya mobil için girenlere ayrı bir tasarım ile görüntü sunuluyor yada tek bir tema mobil ve masa üstü için uygun oluyor. Sadece mobil uyumlu olmak sıralamada yer almaya yetmiyor. Sitenin mobil yapısı seo için kesinlikle ilk önceliklerden birisi. Mobil sayfalarınız için hızlandırma çalışmaları, Reklamların mobil için uygunluğu, tabloların iç içe olması gibi sorunlar mobil uyumlu bir siteye sahip olsanız dahi mobilegeddon algoritmasının gözünden kaçan durum değildir.

Bazı sitelerde mobil uyumluluk testi yapıldığında olumlu sonuçlar alınabilir. Mutlaka uygunluk testini google webmaster tools hesabından yapmak gerekir. Sonuç başarılı bile olsa okunmayı engelleyici reklam yerleşimleri yine bu algoritmanın ceza vermesine neden olabilmekte. Seo için mobilegeddon algoritması masa üstü arama sonuçlarını etkilemiyor. Yani siteniz mobil uyumlu olmasa bile bilgisayardan arama yapan bir kullanıcı sitenizi arama sonuçlarında görebiliyor. Mobil için arama sonuçlarında görmek neredeyse imkansız oluyor. Seo dostu bir site için mutlaka sitenin mobil uyumlu olması ve mobil uyumluluğun hakkını verecek yapıya sahip olmalıdır.

MOBİLEGEDDON ALGORİTMASI TRAFİK KAYBINA NEDEN OLUYOR

Ziyaretçi odaklı düşünüldüğünde her 100 kişilik arama yapan kullanıcıların 60 veya 70 kişisi mobilden arama yapıyor. Mobil arama sonuçlarında görünür olmamanız. Günlük 100 tekil ziyaretiniz olması gerekirken 30-40 sayılarına kadar inebiliyor. Seo için sıralama kriterinin birisini atlamakla beraber mobil ziyaretçilere görünmeyen site yapısı trafik kaybını son derece olumsuz etkiliyor. Yine aynı şekilde sosyal medyadan veya reklamlardan çekilen ziyaretçiler mobil uyumlu olmayan siteyi daha kısa sürede terk ediyor. Ortalama oturum süresini olumsuz etkiliyor. Yine seo kriterlerinin birisi daha olumsuz yönde etkileniyor.

20 Kasım 2017 14:01:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir