Seo Teknikleri

Nofollow Dofollow Backlink İncelemesi

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Resim de de görüldüğü gibi şu nofollow dofollow link kavgasına bir son verelim. Yoksa birbirini yiyecek iki gariban. Sitelerin yükselmesi için kaliteli backlink almamız gerektiğini ve aldığımız link kaynaklarının kaliteli olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bir türlü nofollow dofollow konusunda karar veremedik işte şu nofollow dofollow ikilisine daha yakından bakalım.

NOFOLLOW MU ? DOFOLLOW MU ?

nofollow dofollow
nofollow dofollow

Resimde gördüğünüz dofollow melek nofollow zebani ama biz buna aldanmıyoruz. Tamamen yanlış bilinen ve bazı seo uzmanlarının ezberlediği bir seo cümlesidir. Resimdeki görsel halbu ki alakası bile yoktur.

Dofollow link çıkışı sağlayan bir site link çıkışı alan siteye kalitesinden puan verir. Nofollow da ise kaliteli olan site link verdiği zaman link alan site link veren sitenin kalitesinden yararlanamaz. Sıralamada dofollow ne kadar etkili ise nofollow da o kadar etkilidir. Nofollow Google ın kendi ortaya çıkardığı bir link verme çeşididir.

Sitelerin yorum kısmında web adresi bölümü genelde nofollow ile kodlanmıştır. Keza benim sitemde de durum böyle. Fazla link çıkışından oluşabilecek spam işlemine son vermek için nofollow kullanıyorum. Yani sitem aynen şunu söylüyor. Link çıkışı var ben bu siteye link gönderiyorum ama gönderilen linke kefil değilim. Benim sitemin kalitesinden istifade etmesin. Sıralama konusunda istediğini yapabilirsin google diyor.

Eğer dofollow olsa idi. Benim sitemin kalitesinden link verdiğim site faydalansın. Onunda kalitesinde artış gözüksün. Link verdiğim siteye ben her türlü kefilim. demek oluyor.

nofollow dofollow
nofollow dofollow

Ben olsam hangisini tercih ederim ?

Tabi ki Dofollow ama link aldığım sitenin link çöplüğü olmaması halinde. Eğer link çıkışı yüksek bir siteden alıyorsam Nofollowu tercih ederim.

Arasında ki tek fark site kalitesinin birbirine geçmesi yada geçmemesi ile alakalı diğer yönleri aynıdır. Nofollow noindex demek değildir. Çoğu seo yazarları nofollowu no index  gibi tanımlıyor. Alakası bile yok böyle bir şeyle. Nofollow linki aldığınız siteye göre gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Siteniz eski adıyla pr değeri artmaz sadece. Pr değeri de artsın diyorsanız Dofollow öneririm. Artık tercih size kalmış.

Sitemde yorum kısmı nofollow dedim. Karşı site de yükselişe geçer diye örneklendirdim sadece. Yorum backlink alexa hariç bir işe yaramaz tekrar hatırlatma yapayım. Google biliyor oranın makale kısmı değil yorum kısmı olduğunu.

 

Nofollow Dofollow ile ilgili doğru bilgilerdir. Test ettim. Sonuçlarını yazdım.

10 Ağustos 2017 11:12:54

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir