Web Kullanımı

Organik Hit Nedir ? Direk, Sosyal Hit

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.
arama motorları
arama motorları

İnternet’de arama yapan bir kullanıcının arama motoruna yazdığı herhangi bir kelime ile sitenize tıklayarak gelmesi ve oradaki kaynaktan yararlanmasıdır. Arama motorları siteye gelen kullanıcının hangi yol ile geldiğini çok iyi bilir. Arama motoruna yazılan herhangi bir kelimeden gelen ziyaretçi organik hit olarak geçer.

DİREK (NONE) ZİYARETÇİ NEDİR ?

Siteye gelen ziyaretçilerin bir kısmı direk olarak gelmektedir. Arama motorları üzerinde her ne kadar direk ziyaretçi olarak geçse de siteye bu tür erişim sağlayan ziyaretçilerde organiktir. Sitenin sürekli takipçisi olan kullanıcılar genellikle direk olarak siteye girerler. Tarayıcılarına ekledikleri yer işaretleri veya adres satırına direk olarak yazdıkları url ile siteye erişim sağlarlar. Arama motorları bu tür ziyaretçilere önem verir.

SOSYAL ZİYARETÇİ (HİT) NEDİR ?

sosyal ziyaretçi
sosyal ziyaretçi

Herhangi bir sosyal medya üzerinde paylaşım yaptığınız bağlantıya tıklayarak sitenize gelen ziyaretçilerdir. Hit artırmanın doğal bir yolu da sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçilerdir. Sürekli takip eden ve sitenizin konusuna ilgi duyan kullanıcılar. Genelde sosyal medya üzerinden siteyi takip ederler. Sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçiler de organik hit olarak tabir edilirler.

REFERANS LİNK ZİYARETÇİ (HİT) NEDİR ?

Sitenizin başka bir sitede yayınlanan tanıtım yazısı veya başka bir yol ile bırakılan link üzerinden sitenize gelmesidir. Farklı bir sitede sizin sitenizin bağlantısı yer alıyor ve o sitenin ziyaretçileri orada ki bağlantıya tıklayarak sitenize geliyor ise bu referans ziyaretçileri demektir.

ORGANİK SAYILMAYAN ZİYARETÇİLER

Hit Programları
Hit Programları

Çeşitli brute force programları ile sitenize saldırı amaçlı gelen ziyaretçiler. DDOS  (Daniel Of Service Atak) programları ile siteye aşırı fazla ziyaretçi göndererek siteye zarar vermeye çalışan bazı yazılımlar. Sadece hit artırmak için yazılmış programlar veya online siteler organik hit değillerdir. Sayaç da organik gözükseler de kısa bir süre sonra organik olmadığı arama motorları tarafından fark edilir.

Kendi üzerinden gelen ziyaretçi ile başka yollardan gelen ziyaretçiyi anlamak arama motorları için çok zor değildir. Böyle bir işe kalkışmak webmasterın kendisini kandırmasından başka bir şey değildir.

ORGANİK HİT NASIL ARTIRILIR ?

organik hit nasıl artırılır
organik hit nasıl artırılır

Organik hit artırmanın bir çok farklı yolu vardır. İyi bir sosyal medyacı olmak ciddi derecede sitenize organik hit sağlar. Sitenizin her yönüyle kaliteli olması sabit ziyaretçilerinizi arttırır. Tanıtım yazıları başka sitelerde var olan ziyaretçileri sitenize çekmenizi sağlar.

Direk olarak arama motoru üzerinden sitenize ziyaretçi çekmek iyi bir seo çalışması ve sürekli olarak güncel tutulan bir site ile mümkün olmaktadır. Link inşası, Özgün makale ve diğer seo kriterlerini yerine getirmek arama motorlarının sitenize organik hit  göndermesini sağlar.

Organik hit için okumanızı önerdiğim bazı seo kriterleri

Diğer konuları okumanız organik hitinize katkı sağlayacaktır.

 

 

28 Ağustos 2017 09:08:36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir