Seo Teknikleri

Ortalama Oturum Süresi Yükseltme Teknikleri 2 ADIM

Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Site sahiplerinin en çok takıldığı yerlerden birisidir ortalama oturum süresi. Oturum süresi neden kısa olur? Sitede ziyaretçiler neden fazla durmadan hemen siteyi terk ederler? Sebeplerini anlamak çözümü kolaylaştıracaktır. Baştan şunu ifade etmekte fayda var. Spam gelen ziyaretçiler yani bir bot yardımıyla siteye gelen ziyaretçilere yapacak bir şey pek mümkün değildir. Biz organik gelen ziyaretçilerin neden siteden çabucak ayrıldığına değineceğiz.

MAKALE YAPISI

Makalenin yapısı bir çok şeyi çağırıştırıyor. Bunlar; Makalenin uzunluğu, renklendirmesi, Görsel desteği gibi uzayan bir tablo. Hepsine tek tek girelim.

 • MAKALE UZUNLUĞU

  Siteyi ziyaret eden kullanıcı direk olarak makalenin çok uzun olmasına bakar. Basit bir konu üzerine sorgu oluşturan kullanıcı aradığı cevabı bulmak için uzun yazıları okumak istemez. Direk olarak cevabı görmek ister. Bu tür sorgulara örnek verecek olursak. 30 NERENİN PLAKASI böyle bir türden yazı yazmak istiyorsanız. Uzun bir yazı yayınlamak çok abes olacaktır. Aşağıya doğru uzayan bir yazı kullanıcı böyle bir şeyi gördüğü an direk olarak başka sitelere yönlenir. Bu durumu en çok yapan kişilerden biride benim. Diğeri de belki sensin. 🙂

 • MAKALEDE UYARICILAR (RENKLENDİRME)

  Tabi böyle bir başlığı okuyup direk siteyi terk etti iseniz sitenizi gök kuşağına çevirmeye gidiyorsunuzdur. Okumaya devam eden kişiler olayı çözecek. Yazıda bazı önemli yerler vardır. Önemli olan noktaları vurgulamak için renklendirme yapılır. Uzun bir parağrafı okuyan ziyaretçi vurguların başladığı cümleleri okuyarak yazının devamını merak etmesi veya tekrardan tamamını okumasına yol açar. Ortalama oturum süresi de otomatik olarak atmış olur.

 • YAZI BOYUTU

  Yazıların boyutu kullanıcıyı sitede tutmaya yarayan en önemli faktörlerden biridir. Kullanıcı çok küçük karınca gibi olan yazıları okumayı tercih eder mi? Yada dev boyutlarda ki yazıları okumayı sever mi? Kendimize sorduğumuzda HAYIR deriz. Çünkü yıllardır alışa gelmiş bir yazı boyutumuz var 14 px en fazla 12 px en az şeklinde olacaktır. Yıllardır hep bu aralıkta ki yazıları okuduk. Okul kitapları, Gezdiğimiz siteler genellikle bu boyuttadır.

 • YAZIDA GÖRSEL KULLANMAK

  Yazılar arası görsel kullanmak uzun olan bir yazıyı kısa göstermenin ve konuyu desteklemenin en güzel yoludur. 300 kelimelik bir yazıda en az bir görsel kullanımı ve en iyi seçilmiş görsel sadece o resme bakması bile sitede 5 saniye durmasını sağlayacaktır. Yazıdan sıkılmamasını da tetikleyici bir unsur olarak göze çarpıyor.

 • YAZI ARALIKLARI

  İç içe geçmiş yazılardan sizi kurtaracak iyi bir yoldur. Zaten wordpress kullananlar. Ayarlarında hiç bir değişiklik yapmazlarsa en ideal boyut, satır aralıkları ve yazı aralıklarını yakalayacaklardır.

 • YAZI STİLİ

  Düz yazı stili candır. Sitede estetik görünüm olması amacı ile yazıların tamamını veya belli paragrafları diğer yazı stilleri ile değiştirmeyin. Tamamı italik veya tamamın news roman tarzı ve aklıma gelmeyen onlarca yazı stilini kullanmaktan uzak durun. Kullanım yerleri vardır ama bizler için bir kaçı yeterli. Bunlar; Kalın, İtalik, Altı çizili gibi.

 • DÜZ METİN 

  Yazıların girintili çıkıntılı olması yine avantaj sağlayan bir durumdur. Satır başı yapılan yerler de sıklıkla görürüz. Yazının bir cümlesi sayfanın ortasında bitmesi ve yeni paragrafa gelmesi okumayı kolaylaştırır. Zor bir okuması olan yazıyı kimsenin okuyacağını sanmıyorum. Cetvelle sağdan ve soldan dümdüz çizilmiş bir sayfayı tam dolduracak şekilde yazılmış yazıyı okumak güçtür.

 • ARA BAŞLIKLAR 

  Yazıda mutlaka ara başlıklara yer verin uzun konuları yazmak ve tamamını okutmak ara başlıklarla çok kolay olacaktır. Ara başlıklar hem kullanıcının istediği bilgiyi direk okumasını sağlar. Ben bu yazı için ortalama oturum süresi nedir? diye konuya başlarken yazmak istesem ve böyle bir ana başlığın altında ilk satırlarımda yer verse idim siz alt başlık olmadığı için o yazıyı okumak zorunda kalacak ilk satırları okuduktan sonra ben bunu aramıyorum. Ben ortalama oturum süresi nasıl yükseltilir tekniklerini istiyorum diyerek siteyi terk edersiniz. Oysa ki bir ara başlık ile konuya başlarken ortalama oturum süresi nedir? diye başlık atsaydım merak etmeyenler orayı es geçerek bir alt başlıktan okumaya başlardı.

SİTEDE TEKNİK UNSURLAR

ortalama oturum süresi yükseltmek
ortalama oturum süresi yükseltmek
 • SİTE AÇILIŞ HIZI Sitenin açılış hızı ortalama oturum süresi 0 olan sayfaların bir sorunudur. Bu durum spam ziyaretçilerden ve sitenin açılış hızından kaynaklanmakta. Siteye organik olarak gelen kişi eğer siteye 3 saniyeden daha uzun süre erişemezse hemen geri tuşuna basarak diğer siteye yönlenir. Otomatik olarak ortalama oturum süresi düşer ve sayfada geçirilen süre 0 saniye yazısını görürsünüz. Siteniz yavaş ise yazmış olduğum şahane bir yazı var. Pagespeed skorunuzu %100 yapın. Buyurun SİTE HIZLANDIRMA
 • YALAN ETİKETLER Arama motorlarında ne kadar çok bağlantım olursa o kadar iyi mantığı ile atılmış etiketler ortalama oturum süresini olumsuz etkiler. Şöyle bir örnek verelim. Eczane ne demek diye bir yazı yazdınız. Etiket olarak açık eczaneler, Eczane saat kaça kadar açık. tarzı etiketler yaptınız. Siteye gelecek kişi Eğer Eczaneler kaça kadar açık etiketi üzerinden geliyor ve karşılaştığı yazı eczane nedir? Başlıklı makale ile karşılaşıyor ise ortalama oturum süresi 3 saniye ile karşılaşmanız çok muhtemel. Konu hakkında daha detaylı bilgiler almak için GEREKSİZ ETİKET KULLANIMI VE SEO
 • ARKA PLAN RENGİ Saf ve temiz site yapısının temeli beyazdır. Beyaz ise göz yorucu olduğu için arka plan rengi olarak tercih edilmekten çıkar. Beyaz yerine beyaza yakın ve siyahın arasında renk kullanmak en ideali olacaktır. Nedeni ise renklerin insanlar üzerinde etkisi diyebiliriz. Biraz gri arka plan çözüm olacaktır. Kenar sütunlar mavi olabilir. Bir soru olarak size yöneltelim bakalım. Facebook ve Twitter gibi dev sosyal medyalar neden mavi renk seçmişlerdir?

 

24 Şubat 2018 05:19:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir