Seo Teknikleri

Pigeon Algoritması (Güvercin) Daha Yakından Tanıyalım

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Pigeon algoritması ile possum algoritmasının çalışma mantığı hemen, hemen aynıdır. İkisi de yerel arama sonuçlarını ön plana çıkarmayı hedeflemekte. Pigeon algoritmasının farklı bir görevi ise yerel aramada ki sonuçlar arasında kaliteyi ön plana çıkarmak. Şuan için görevini sadece İngilizce aramalar için gerçekleştirmektedir. Gelecek güncellemeler ile tüm dünya ülkelerinde etkili olmaya başlayacak. Son güncellemenin ardından Kanada, Birleşik krallıklar gibi ülkeleri de algoritmadan etkilenmeye başladı. Çok yakında possum ile beraber pigeon algoritması Türkiye arama sonuçlarını etkilemesi beklenmekte. Önceden hazırlıklı olmak bu botun siteleri spama sokmasından kurtulmamız gerekiyor. Önce gelecek güncellemelere karşı nasıl SEO yapılır? Çalışma mantığı nedir? İnceleyelim.

PİGEON ALGORİTMASI VE SEO

google pigeon algoritması
google pigeon algoritması

Whois kayıt bilgileri, Google My Business, Hreafling etiketi, gibi konum ve dil bildiren işlemleri doğru bir şekilde yapmak gelecek olan spam tehlikesinden kurtarır. Konum ile alakalı işletmelerde işletme adres bilgileri daima güncelliğini korumalı. Yapılacak olan en ölümcül hata ise my business de Rusya’da gözüken bir sitenin asıl adresinin Türkiye’de olması. Pigeon algoritması böyle bir durumu fark ederse spam olarak ceza verecektir. Hatta uygulamaya geçen ülkelerde bazı sitelerin spam olarak işaretlendiği örnekler olarak gösterilebilir.

Pigeon algoritması arama sorgusu oluşturan kullanıcının sadece “kahve” diye aratması sanki o bölgenin ismini de yazmış gibi sonuçlar çıkaracak. Yani “Ankara kahve” sorgusu yapılmış gibi sonuçları listeleyecek. Ankara Kahve bir marka olması bile arama sonuçlarını değiştirmeyecek. Diyelim Ankara’nın kahvesi meşhur. “Ankara kahvesi” araması yapan İngiltere’de ki bir kullanıcı Türkiye’de ki Ankara kahvesi firmasının resmi sitesini veya Ankara’da ki işletmeleri görmek yerine İngiltere’de Ankara kahvesi yapan bir işletme arama sonuçlarında daha üst sırada yer alacak.

Yine bir örnek verecek olursak. “Adana kebap” sorgusu oluşturulduğunda Adana’da ki restoranlar sıralansa nasıl olur. Halbu ki biz bu sorguyu İstanbul’dan yaptık. Alakasız bir sonuç listelenecek sonuçta. Pigeon algoritması  bu tür sorguları en yakına doğru yansıtacak. Kalite kriterini de atlamadan en uygun fiziksel yakında ki sonuçları listeleyecek. Algoritmanın çalışma mantığını anlamak SEO yapmayı daha kolay hale getirecek.

 

18 Kasım 2017 12:11:26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir