Seo Teknikleri

Possum Algoritması Arama Sonuçlarını Nasıl etkileyecek

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Possum algoritması google’ın 2016 Eylül ayında ortaya çıkardığı yeni bir sıralama kriteridir. Sıralamada bu algoritma ile fiziksel konuma göre yapılacak. Sizlerin bulunduğu şehir neresi ise o şehirde bulunan siteler arama sonuçlarında üst sıralarda gösterilecek. Gelişmiş bir özellik olması ile birlikte gelişmeye açık bir uygulama olduğu bariz şekilde ortada. İnternetten pazarlama yapanları nasıl etkileyecek? Possum algoritması SEO‘ya ne getirecek? Ne getirdi?

POSSUM ARAMA SONUÇLARINI NASIL ETKİLİYOR

google possum
google possum

İnternette basit arama yapan kullanıcılar artık en çok seo yapılan siteyi görmek yerine, fiziksel olarak en yakınında bulunan işletmeleri görecek. Bir örnekle açıklayalım. Çocuk doktoru gibi basit bir arama gerçekleştirdiğimizde bize fiziksel olarak en yakın çocuk doktorunun web sitesi ilk sırada çıkacak. Hemen altında bir uzağımızdaki şeklinde sıralama yapılacak. Hatta yapılıyor bile. Gün geçtikçe de gelişme gösterecek. Google’ın amacı arama yapan kullanıcıyı en uygun yere gönderebilmek.

Eğer Hakkari’de yaşıyor olup arama motoruna İstanbul dişçisi yazdığınız zaman possum burada devreye girmeyecek. Possum basit aramalar için devreye girmiş bir algoritma. Possum algoritması iyi bir uygulamamı? Evet kullanıcılara göre oldukça iyi bir uygulama. Düşünün gece dişiniz ağrıdı dişçi yazdınız google’a İstanbul’da bir dişçi sitesi çıkıyor karşınıza. Kullanıcının yapması gereken şey bulunduğu İl/İlçe ismini arama sorgusuna eklemesi gerekiyor. Aynı ilde bir kaç tane dişçi olduğunu düşünelim. Hangisi daha yakın? En kısa sürede hangisine ulaşırım? soruları kafada canlanır hemen. İletişim kısmından dişçilerin adreslerine bakılması gerekir. İşte tüm bu işlemleri yapmaya gerek duymadan possum algoritması otomatik olarak yapıyor.

POSSUM ALGORİTMASINA KARŞI SEO NASIL YAPILMALI?

Daha yeni yeni hayatımıza oturan possum algoritması için çok kesinleşmiş bilgiler bulunmasa da google my business (Google benim işletmem) kesinlikle önemli rol oynuyor. Possum algoritmasına uygun arama yapıldığı zaman ilk olarak arama sonuçlarında sitesini google haritalara eklemiş olan kişiler çıkıyor. O yüzden eğer bir satış veya belirli bir bölgede ki kitleye hitap eden siteler kesinlikle google my business kaydını yaptırmalı. Önceden sadece kullanıcılar harita üzerinde işletmenin nerede olduğunu görsün diye ortaya atılan google işetme haritası artık bir sıralama kriteri olarak karşımıza çıktı. Büyük sitelerin satışı sizce nasıl etkilenir? Google’a klima al yazdığımız zaman belli siteler çıkıyordu. Artık en tepede bulunduğunuz ilçedeki bir satıcının sitesi çıksa nasıl olur. İlk bir kaç sonuç hemen altında hepsiburada.com çıktığını bir düşünün? İşte buna possum deniyor. Possum küçük işletmelerin büyük işletmelere ezilmesini önlüyor. Kullanıcı deneyimini artırıyor.

 

 

8 Kasım 2017 10:02:35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir