Seo Teknikleri

Resim Sıkıştırma Nasıl Yapılır ? WordPress Toplu Resim Sıkıştırma

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Resim sıkıştırma işlemini yeni site oluşturup daha hiç içeriği olmayan ve ya az içeriği olan kişilere naçizane bir fikir önereceğim.  Site hız testi yaptığınızda Resim sıkıştırma uyarısını alıyor iseniz resimleri şu yöntem ile sıkıştırabilirsiniz. Ekleyeceğiniz resmi bilgisayarınıza kaydedip facebook duvarımıza yüklüyoruz. Facebook o kadar gelişmiş bir sistemi var ki , Resimleri %300 sıkıştırıyor. Eğer yeni bir site açtı iseniz resimleri facebooka yükleyip, Yükleme tamamlandıktan sonra resmi farklı kaydet deyip indirin. Sıkıştırılmış olarak inen resmi sitenize yükleyebilirsiniz.

RESİMLERİ NEDEN SIKIŞTIRMAM GEREKİYOR

Resimler siteye yükleyeceğiniz en büyük boyutu olan ve site hızına doğrudan doğruya etki eden bir durumdur. Site hızını artırmak için resim sıkıştırma işlemi yapmamız şarttır. Eğer resim boyutu küçültme işlemini yapmaz isek, yeni resimler ekledikçe boyutlar artacak ve siteniz git gide yavaşlayacaktır. Sitenize ziyaret için gelen kullanıcı yavaş sitede işlem yapamayacağı için sitenizi terk edecek. Sizde sitenizden gelir elde edemeyeceksiniz. Hatta siteniz yavaşladı diye arama motorlarında ilk sıralara çıkamayacak, Sitenizi kısa sürede terk edecek ziyaretçi bile bulamayacaksınız. İçinizi kararttım biliyorum ama dost doğru söyler. Yalandan kim ölmüş öyle bir durumda var ama siz görmemezlikten gelin bu kez. Sitede bol trafik için site hızlandırmak kesinlikle çok önemlidir diyorum ve site içeriği fazla olan kişiler ne yapacak onu anlatmaya başlayalım. Facebook ile resim sıkıştırma işlemini hallettik artık sitesi taze olanlar. Facebooku kullanarak içeriklerini yayınlamaya devam edebilirler.

WORDPRESS TOPLU RESİM SIKIŞTIRMA

WordPress neden kullandığımızı şimdi daha iyi anlayacaksınız. wp alt yapısını kullanan kişiler bu işlemi bir eklenti yükleyerek tek bir tuş ile halledebiliyor. İşte o eklentinin ismi wp smush bu eklenti ile resimlerinizi toplu olarak sıkıştırabilirsiniz. Kullanımı oldukça basittir. Kurulumu ise eklentiler sayfasına gelerek bold yazdığım yazıyı kopyalayıp eklenti araya tıklıyoruz. Şöyle bir karı resmi olacak bakınız.

resim sıkıştırma
wp smush

Evet bu karının resmini gördüğünüz eklenti doğrudur. Hemen yüklüyoruz. Yükleme bittikten sonra ortama tıklıyoruz wp smush yazısı çıkacaktır oraya girelim. BULK SMUSH NOW butonuna tıklayıp arkanıza yaslana bilirsiniz. Eklenti ücretsizdir. İsteyenler ücretli sürümüne geçip resim boyutlarından daha çok boyut azaltabilirler.  Ama yukarıdaki anlattığım yöntem hepsinden daha iyi resim boyutunu azaltıyor. Direk facebook hesabınıza yükleyip, indirip , siteye atabilirsiniz. Tabi ki haber siteleri günde yüz içerik girdiği için bu zaman alacaktır. Eğer günde bir içerik falan giriyor iseniz. Birinci yöntemi öneririm. Site hızı artık çok çok fazla artış gösterecektir. Bana göre siteyi en çok bekleten bu resimlerdir. Boyutlar çok yüksek oluyor. Mutlaka sıkıştırmanız gerekiyor. Eğer bundan önceki css sıkıştırma işlemini yapmadı iseniz.

CSS NASIL KÜÇÜLTÜLÜR okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Resim sıkıştırma işlemimiz bu kadardır. Wp kullanmayanlar. Facebook yöntemini kullanmalarını tavsiye ederim. Herkesin site hızı en az %99 olacak tüm yazdığım yazıları tek tek uygulamayı ihmal etmeyin.

NoT: Eğer sitenize resimleri url olarak yüklüyor iseniz bu işten vazgeçin. SEO açısından görseller resmi aldığınız sitenin adresini alacaktır. Dışarıya giden link sayısı artış göstererek SEO açısından sizi geriye atacaktır. Resimleri kendi sitenize yüklemeyi şiddetle tavsiye ederim. Başka sitelerden çekilen resimlerin boyutunu ayarlama gibi bir imkanınız olmayacaktır. Başka bir sayfadan çektiği için resim sıkıştırma işlemini de yapamayacaksınız. Siteniz olabildiğince çok bekleyecektir. Resimleri hangi siteden çekti iseniz o sitenin resim sıkıştırma işlemi yapması gerekecektir. Arama motorlarında arama yapan kullanıcıların yaklaşık %30 kısmı görsel araması yapıyor. Görsellerden ziyaretçi kaybetmemek adına görselleri siteye yüklemek en ideal olanıdır. Kendinizden yola çıkarak düşünün. Bir arama yaptığınızda görsellere tıklama yapmadınız mı ? Yaptı iseniz diğer insanlarında bunu yaptığına emin olabilirsiniz.

3 Temmuz 2017 05:44:12

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir