Seo Teknikleri

Sektöre Göre Backlink Bulma ve Daha Fazlası

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Beklenen yazıyı sonunda fırsat bulup yazma imkanı bulabildim. Sektöre göre backlink bulma. Evet herkes bir backlink kaynağı gösteriyor. Keza bende aynı şekilde şuradan backlink alabilirsiniz gibi yazılar yayınlıyorum. Benim verdiğim link kaynakları bir blog yazarının çok işine yararken haber sitesi sahiplerinin o kadar işine yaramamakta.  Biz backlink kaynağı yayınlayan kişiler nereden buluyor bu kadar kaynağı. Tamamen tesadüf mü yoksa bir şeyler mi yapıyoruz. Bir çok kişinin merak ettiği bir konu olmuştur. Ben sizlere merakınızı giderecek şekilde yazı hazırladım. Buyurun o halde.

RAKİPLERDEN LİNK BULMAK

Rakip analizi, rakip analizi diyoruz da neden backlink kaynaklarının rakiplerde olduğunu bilmiyoruz. Sektörümüzle alakalı bir çok site yer almakta. O sektörde tek biz olsak zaten neden seo yapalım? O halde rakipleri kullanarak link kaynaklarını bulmamız gerek. Nasıl olacak? Alexa’yı bu yüzden seviyorum işte. Beş adet backlink kaynağını bizlere üye bile olmadan gösteriyor. Bir rakibin sitesini alexa site info bölümünden bakın beş adet link aldığı yeri göreceksiniz. Tespit edilen linklerden bir kaç tanesinden sizde aynı şekilde link alabilirsiniz. Rakip ne yaptıysa onu taklit edin. Sizde rakibinizin en kaliteli linkinden birisine sahip olacaksınız.

Her rakipten  1 tane link tespit etseniz bu yöntem ile bir sürü köklü link inşası elde edersiniz. Sektörünüzde kaç tane rakip site var ? O kadar rakipten faydalanarak backlink alabilirsiniz. Ya çok basit oldu bunu bende yazardım diyenler çıkabilir yazsaydın okusaydık. 🙂

Yine aynı şekilde backlink sorgulama araçları yer almakta işe yarar olanların hepsi ücretli olduğu için üzerinde fazla durmak istemiyorum. Alexa da da ücreti ödersen linklerin hepsini görebilirsin. Amacımız ücretsiz olsun. Bütçesi olanlar var ise tabi daha iyi olur.

DORK YARDIMI İLE BACKLİNK BULMAK

Piyasada oldukça fazla dork yer almakta internetten küçük bir araştırma ile dorkları kolaylıkla bulabilirsiniz. Nedir bu dork? Arama motorlarında belli karakterleri bir araya getirerek istenilen siteleri arama sonuçlarına yansıtmaktır. Eminim küçücük bir araştırma ile bu dorklara ulaşabilir. Hatta bir süre sonra kendiniz dahi değiştirerek yazarsınız. Kısa bir örnek verelim. Yazıdan eksik kalmasın. “site:.edu.tr inurl:blog” görüldüğü gibi bu dork ile üniversitelere ait siteleri tarattık. Blog olan edu uzantılı siteler artık karşımızda bu yöntem ile de günlük bir tane link bulmanız çok muhtemel. Böyle bir dorku nasıl düzenlersiniz. edu yazısını siler gov yaparsınız. tr siler vn eklersiniz. Yabancı sitelerden link alırsınız. Sektörünüz haber diyelim. Haber kelimesini dorka eklersiniz. Sektöre göre backlink bulma yöntemini gerçekleştirmiş olursunuz.

İlla dork olmasına gerek yok sektörünüzün başlığını yazın yeni konu, yorum gönder, cevapla gibi sözcükleri ekleyin yine karşınıza sektörünüze ait forumlar, bloglar, siteler her şey çıkıyor. İhtiyacınız olan tek şey birazcık vakit ayırmak.

VE DAHA FAZLASI

Attığım başlığın hakkını vereyim. Alexayı çok sevdiğimi söylemiştim. Çünkü SEO yaparken bana oldukça fayda sağlıyor. Gün geliyor yazı yazacak bir başlık aklıma gelmiyor. Saçma sapan başlık atmakta benim işime gelmiyor. Ne yapayım? Rakip sitelere yine alexadan bakıyorum. Beleş nede olsa. Rakibim kim? En çok hangi kelimeden trafik sağlıyor? Bakıyorum. Eğer rakibi geçebileceğimi düşünüyorsam o konu üzerinde benzer başlıkla bende aynı konuyu daha detaylı, daha seo uyumlu yazıyorum. Rakibin üzerine çıktıysam artık onun en çok trafik aldığı kelime benim oluyor. Aşağı yukarı aylık 1K hit alan kelimesi oluyor rakiplerimin. Onlar artık bizimdir canlar. Hit getirecek başlık bulamayanlar da yine bu yöntemle bulabilir.

Forumlarda alexa artık önemli değil. Alexa’ya bakmam bile diyenler var ya bırakın onlar bakmasın. Siz bakmaya devam edin. Mucize beklemeyin mucize yaratın. Az mantık çalıştırarak neler yapılabileceğini gördünüz sanırım. Hem rakibi alt üst ettik hemde rakibin sahip olduğu backlinkleri tek bir havuzda topladık.

Sektöre göre backlink bulma konusunu beğendiyseniz aşağıdan yorum yapmayı unutmayın.

17 Aralık 2017 02:04:42

3 Yorum

  1. O kadar çok backlink kaynağı var ki piyasada. Sektör ile alakalı olanlardan en az 100 tane backlinki almak 1 hafta sürmez. Birde zamana yayarsak backlink almayı tadından yenmez. Yazı gerçektende kısa öz ve en doğru biçimde yazılmış. Backlink bulmak sorun değil aynı zamanda alınan linklerin doğru alınması. Doğru hamleler ile yapılan her adım istenilen bir çok kelimede üst sıralara çıkarır siteyi.
    Yazı için thank you 🙂

  2. Ya şöyle bişi var yazınızı çok çok dikkatli şekilde okudum.Backlink için Alexa dan baktıgımda rakibimin hangi sitelerin oraya bağlı olduğunu görüyorum fakat kendime nasıl yönlendircem bunu.İşte bunu anlamıyorum backlink yapmak istiyorum fakat bu işlerde yeniyim sizden ricam biraz daha açıklayıcı şekilde bir anlatım yapmanız.Teşekkürler şimdiden 🙂

    1. Alexada backlink alınan domainler yet almakta. Şöyle söyleyeyim. muslumbaser.com adresinden bir kişi backlink aldı ise sağ tarafında aldığı url adresi yeralır. Örneğin forum.muslumbaser.com sizde bu foruma giriyorsunuz. Uyelik işlemleri yapıp aynı şekilde linki alıyorsunuz. Gideceğiniz yer forum olmayabilir bir sosyal imleme olabilir. Burada asıl anlatılmak istenen rakip nasıl ve nereden link almış? Onu belirleyip aynı yöntemi denemek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir