Seo Teknikleri

SEM Nedir SEM ne Demek

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

SEM kelimesini dijital pazarlama ile uğraşan kişiler ve seo ile yeni tanışanlar duymuş olmaları gerekiyor. İyide bu sem ile seo neden birbirini kovalıyor? İki ayrı çalışma olmasına rağmen İşte burada onun cevabını verelim. Sem nedir ? Önce tanımını yapalım. İngilizce karşılığı Search Engine Marketing anlamına geliyor. Baş harflerinin birleşmesi sonucu SEM adını almıştır. Türkçe karşılığı ise “ARAMA MOTORU PAZARLAMASIDIR

Sem nasıl yapılır? Ne yaparsam sem olur?

sem nedir
sem nedir

Sem adı üzerinde arama motoru pazarlamasıdır. Bilindiği üzere insanlar artık internetten alış veriş yapmaktalar. Her bilgiye internet aracılığı ile ulaşıyorlar. Çağ dijital çağ! Sem yapmak için para basmak gerekli. Herhangi bir arama motoruna parayı veriyorsunuz. Diyorsunuz ki ben televizyon satıcısıyım. Televizyon almak isteyen kişileri reklam aracılığı ile bana gönder yani beni arama sonucunda en tepede göster ki televizyonları satayım diyorsunuz.

Atıyorum google’da diyor ki ADWORDS diye bir yer oluşturdum ben kardeşim. Hangi kelimede ilk sırada çıkmak istiyorsan gel siteni kaydet, kelimeleri tanımla birazda para yatır ben sana atıyorum 50 lira paraya 100 müşteri göndereyim. Arama motoruyla ne yapmış olduk dijital bir pazarlama yapmış olduk değil mi ? Sem ne demek oldu? Dijital pazarlama oldu. İşin mantığı bu parayı veren düdüğü çalar.

 

SEM VE SEO İLİŞKİSİ

seo sem ilişkisi
seo sem ilişkisi

Sem nedir ? Seo nedir ? ikisi de amaç bakımından arama motorlarında üst sıraya çıkmayı hedefleseler de yapılan iş birbirinden farklı olduğu için bu muhteşem ikili birbirinden ayrılıyor. SEO uzun süreçler ve kaliteli çalışmalar sonucu arama motorunda üst sırada çıkmayı hedeflerken, SEM parayı bas üst sırada yerini al mantığı ile işliyor. Amaç aynı, çalışma farklı olduğu için bu muhteşem ikiliyi birbirinden ayırıyoruz.

SEO SEM”İ geçemez. Seo ile istediğiniz kadar sıralama çalışması yapın sem ile aynı kelimede bir rakibiniz var ise onu geçmenize imkan yoktur. Sem sadece o sırada kalıcı değildir. Parayı basarak yine seo yapılmış bir siteyi geçebilir. SEO ise kalıcı çalışmalardır. Belirli bir sıraya gelindiğinde orada sabit kalması muhtemeldir. Hele ki alanında otoriter site ise kalıcı olması kuvvetle ihtimaldir.

Daha önce GOOGLEDAN PARA KAZANMAK adında bir konu açmıştım. Her şey sem yapan kişi ile arama motorunun arasına giren kişilerden ibaret.

26 Ekim 2017 07:38:37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir