Seo Teknikleri

SEO İçin En Önemli Sıralama Kriterleri Değişmesi Güç

Bu yazıyı 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Dijital pazar öyle bir şeydir ki bugün doğru olarak kabul görülen hareketleriniz yarın yanlış kabul edilerek sitenize zarar vermeye başlar. SEO çalışmaları yaparken arama motorlarının güncellemelerini çok sıkı takip etmelisiniz. Bugün alınan backlink yarın size zarar verebilir. O yüzden SEO stratejilerini güncel BLOG sitelerinden takip etmelisiniz. Bu yazıda değişmesi çok güç olan yöntemleri paylaşacağım.

BAŞLIKLAR (TİTLE)

Her yazıya başlamadan önce yazılacakların ne anlatacağına bakılarak en uygun başlık seçilmeye çalışılır. En azından biz BLOG yazarları için bu kesinlikle doğrudur. Önce neler anlatacağımızı beynimizin süzgecinden geçirir en uygun başlığı seçeriz. Bizler nasıl başlıklara bu kadar önem veriyorsak arama motorları da en az bizim kadar önem veriyor. Kullanıcıya ön bilgiyi doğrudan aktardığı için değişmesi zor gözüken SEO taktiği olarak göze çarpıyor. Daha önce kafasından bir kitap okumayı planlamamış birisi kırtasiyeye girdiğinde ilk yaptığı iş kitap başlıklarına bakmak oluyor. Başlıklar doğru kitabın alınmasına yardımcı oluyor. İyi bir başlık belki de sizin içeriğinizin satılmasına neden olacaktır.

META AÇIKLAMALAR

Biraz önce kırtasiye örneği vermiştim. Kırtasiyeden devam edelim öyleyse. Kitap alırken ilk bakılacak yer başlıklardı. Başlıklardan sonra bakılan ilk yer meta açıklamalardır. Meta açıklamalar arama motorlarında Başlığın altında kısa bir tanıtım yazısı olduğu için kitabın ön sözü gibi değer görecektir. İçerik ile ilgili ön bilgiyi meta açıklamalardan öğreniriz. Arama motorları da bunu çok iyi bildiği için her sayfanın meta açıklamasına değer verir.

SİTE HIZI

Hemen hemen her yazımda sözünü ettiğim bir arama motoru sıralama faktörüdür. Hızlı açılan sayfalar her zaman daha avantajlıdır. Yani gizli bir bilgi değil. Google yetkilileri sıralamada en etkili faktörlerden birinin site hızı olduğunu ve ilk üç kriteri olarak açıklıyor. Yavaş açılan sayfalar kullanıcının daha sayfa yüklenmeden siteyi terk etmesine neden oluyor. Hatta bazı şirketler yaptığı testlerde siteyi 0,5 saniye bile hızlı açılmasını sağlamanın %5 müşteri artırdığını söylüyor. Kullanıcılar sabırsızdır. Sizin siteniz onların istediğinin hemen yerine getirmezse beklemezler başka kaynaklara yönelirler. Site hızını en üst seviyede tutmaya özen gösterin. Sitenizi hızlandırmak için bir rehber oluşturdum isteyenler göz gezdirebilir. Site Hızlandırma

HTTPS KULLANIMI

Kullanıcılar şifreleri,kart bilgileri, gibi kişisel verileri korumaya yönelik oluşturulmuş https protokolü için google bizleri resmen zorluyor. Geçtiğimiz yıla kadar ssl kullanmanın sıralamada etkisinin olmadığını söyleyen google geçen yıl itibari ile artık sıralama faktörü olduğunu duyurdu. Keza tarayıcısı choromo da ssl sertifikası kullanmayan sitelerin güvenli değil yazısı ile kullanıcıların gözüne sokması ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

MOBİL UYUMLU SİTE YAPISI

Bilgisayar ekranı ile telefon ekranı aynı işlevleri gerek boyut gerekse çözünürlük bakımından gösterememektedir. Mobil kullanıcılara farklı tasarımlar ile siteyi görüntülemek daha alternatif yöntem. Google şunu diyor. Mobil kullanıcı masa üstünde ki gibi sitenin tasarımını göremez. Karışıklıklar meydana gelir ve kullanıcı site içerisinde rahat hareket edemez. Mobil uyumlu olmayan siteler mobil aramalarda gözükmez. Zaten masa üstünde bir kelimeyi arattığınızda çıkan sonuçlar ile mobilde aynı kelimede yapılan sorgularda farklı sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Kullanıcıların bir çoğu mobil kullandığı için ve giderek arttığı için eskimesi zor gözüken bir SEO tekniğidir.

İÇERİKLER

Yeni kurulmuş ve hiç içeriği olmayan site iskelete benzer içerikler geri kalan kısmını şekillendirir. İskeletin iyi olması tabi ki önemlidir ama ondan daha da önemlisi içeriklerdir. Hiç bir şey anlatmayan kullanıcıya hiç bir katkısı olmayan boş yere oluşturulmuş sayfalar yığını. Siteye ancak zarar getirir. İçeriklerin kaliteli olması da bir şey ifade etmiyor aslında o yazı size ait değilse başka yerde oluşturulmuş ve yayına girmiş içerik sizin sitenizde de var olması işe yaramıyor. Kopya içerikten bahsediyorum. Her şeyin patenti sizde olmalı farklı olun tarz  yaratın kendi kaleminiz olsun ancak öyle kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

BAĞLANTILAR EKLEMEK

  • Site tasarımında zaten var olan ama ilave olarak metinler yazarken konu içerisine serpiştirilen bağlantılar kesinlikle iyi bir SEO taktiğidir. Yazıyı okurken en altta yer alan benzer konular o kadar ilgi görmezken metin içerisinden çıkan sizin oluşturduğunuz bağlantı daha çok tıklanmaya müsaittir.  Yazılan yeni metin ile eski yazıya link vermek en yakın ve ihtiyaç olan bağlantının çıkmasına neden oluyor. Sitede gezinti yapan kullanıcı otomatik olarak SEO puanınızı artırıyor.
  • Başka sitelerden kendi sitenize geri bağlantılar almak sitenizi her zaman üst seviyelere taşıyacaktır. Nitelikli gelen her bağlantı sitenize fayda sağlarken niteliksiz dediğimiz bağlantılar ise sıralamada geriye düşmenize hatta ceza yemenize neden olacaktır. Çok dikkatli yapılması gereken SEO stratejisidir.

KULLANICI DAVRANIŞLARI

Yukarıda ki tüm kriterleri uygun şekilde yerine getirdikten sonra sitenize gelen kullanıcıların davranışları sitenize puan verecektir. Google siteye gelen kullanıcıların her birini ayrı olarak değerlendirir. Açılış sayfanızda kalma süresi, diğer sayfalara geçiş yapması gibi bir çok faktörü birleştirerek ortalama puan verir. Açılış sayfanızda eğer kullanıcı çok kısa durarak siteyi terk ediyor ise o sayfanın kullanıcıya bir şey katmadığı fikrini düşündürüyor. Yapılan bu hareket çok fazla kullanıcı tarafından tekrarlanıyorsa o sayfanın daha alt sıralarda gözükmesine zemin hazırlıyor. Kullanıcıları sitede tutmak ve diğer sayfalarda gezmesini kolaylaştıracak taktikler uygulayın. Yukarıda ki diğer maddeleri yapıyor olmanız kısmen yeterlidir. İlginç başlıklara yer vererek gezintiyi artırabilirsiniz.

MADDİ YATIRIMLAR

Her yerde olduğu gibi para her kapıyı açar. SEO içinde aynısı geçerli. Reklamlar yayınlamadan sitenize birilerinin gelip keşfetmesi sizleri paylaşması çok zor gözüküyor. Uzun uğraş ve çabalar gerektirir. Daha hızlı ve güvenilir yöntem reklamlara yatırım yapmaktır. Adwords‘dan alınmış reklam doğru kitleye odaklanırsa sitenizin daha hızlı tanınmasına neden olur. Bunun yanında facebook, instagram reklamları da doğru hedef kitleye sitenizi tanıtmaya yardımcı olur. Bir kez tanındıktan sonra gerisi kolay. Sabit ziyaretçileriniz ve sizi takip eden kitle elde edersiniz. Bu kitli sitenizde daha çok gezinti yapan, yorumlar bırakan, sitenize tekrar gelen kişiler olacaktır. Sizleri çeşitli yerlerde tanıtırlar. Yararlı yazılarınızı paylaşmaları çok yüksektir. Yatırım ile istediğiniz yerlere daha hızlı gelebilirsiniz. Adsense var olduğu sürece eskimeyecek yöntemlerden birisidir. Google’da zaten gelir elde ettiği uygulamayı kapatmayacaktır.

 

 

27 Ağustos 2018 08:46:12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir