Seo Teknikleri

Seo Kaybetmeden SSL ye Geçmek

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Google siteleri http den https ye geçmek için zorlamaya devam ediyor. Sitelerin panellerinde şifre girilecek bir panel olduğunda choromo güvenli değil şeklinde uyarı veriyor. Herhangi hiç bir veri girişi yapılmayan sitelerde de adres çubuğunun yeşil yanması kullanıcıyı o sitenin güvenli olduğu düşüncesine sürüklemekte. Kullanıcı güvenini almak için, Google’ın bir sıralama kriterini yerine getirmek ve sitenin gerçekten de güvenli olmasını sağlamak için ssl kullanmalıyız. Peki SEO kaybetmeden ssl ye geçmek mümkün mü? Evet!

Konuya girmeden önce ssl nedir? Ne için SSL kullanmalıyız? Biraz özetleyelim.

SSL NEDİR? ÇALIŞMA MANTIĞI

SSL web  site ile kullanıcı arasında gerçekleşen veri trafiğinin şifrelenmiş olarak gerçekleşmesidir. Online alışveriş sitelerinde kredi kartı bilginizi girdiğinizde tarayıcınız karmaşık bir şifre oluşturur ve siteye gönderir. Bu karmaşık şifrelemeyi site çözümler ve cevap verir. Sizin verileri izleyen bir internet korsanı sadece şifrelenmiş bilgileri gördüğü için kredi kartı bilgilerinize ulaşamaz. SSL nin çalışma mantığı budur.

NEDEN SSL KULLANMALIYIZ?

Öncelik olarak bir alış veriş sitesi sahibi iseniz kullanıcıların bilgilerini güvende tutmak için http den https ye geçmeliyiz. İlk bahanemiz bu olması gerekiyor. Diğer bir sebebimiz ise google’ın seo kriteri olarak görmesidir. Herhangi bir veri girişi olmayan siteler (Bu site gibi)  seo kriterini yerine getirmesi için derhal SSL ye geçilmeli.

SEO KAYBETMEDEN SSL YE GEÇMEK

seo kaybetmeden ssl ye geçmek
seo kaybetmeden ssl ye geçmek

Seo kaybetmeden SSL ye geçmek için webmaster tools hesabına giriş yapmalıyız. Siteniz webmaster tools’da kayıtlı değil ise kaydedin. Burada yapmanız gereken siteniz daha önce http kayıtlı ise o kaydı kesinlikle silmiyorsunuz. Özellik ekle seçeneğine tıklayarak sitenizin https versiyonunu da kayıt etmelisiniz. Görüntü de iki siteniz varmış gibi olmalıdır. Bir görüntü ekliyorum aynen görselde ki gibi olacak.

Daha sonra yapmanız gereken ilk iş yeni site haritası göndermek olmalı. Sitenizin hali hazırda bulunan sitemap adresini https sürümüne de ekleyin. Sitemap burada çok önemli.

Robots.txt için yapmanız gereken tek işlem https kullanımına geçtikten sonra erişiliyor olup olmaması. Bir kezde ona göz atmanızda fayda var.

Eğer disavow yaptığınız backlink varsa http de nasıl gelen bağlantıları reddetti iseniz yine https sürümünde de reddedin. Çünkü daha önceden alınan linkler yavaş yavaş https olan alana düşecek. Bu işlem hakkında bilginiz yoksa disavow backlink reddetme konusuna bakabilirsiniz.

Bir sonraki adım olarak Google Analytics kullanıyorsanız giriş yapın.

  1.   Sol en altta bulunan YÖNETİCİ sekmesine gelin.
  2. Ardından mülk ayarları kısmına gelin.
  3. Varsayılan URL kısmının yanında ki açılır menüden https olanını seçin ve kaydedin.

Yapılması gerekenler sadece bunlar siteniz zaman içerisinde index aldıkça arama sonuçlarında https olarak görünecek. Ayrıca google https ye geçtikten sonra bu adımların uygulanması sonrasında herhangi bir backlink kaybı yaşanılmayacağının sözünü verdi. Backlink kaybetmeden SSL ye geçmek bu kadar basit. Eski sürümde olan yani SSL siz kısımda bulunan yerde eski backlinkleriniz durmaya devam edecek. Yeni gelen linkler ise https yerine düşecek.

17 Ocak 2018 00:50:31

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir