Seo Teknikleri

SEO Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar ve Açılımı Nedir?

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

İnternet sitesinin müşterilere ulaşması için SEO yapması gerekir. Çalışma yapılmayan sitelerin müşterilere ulaşması oldukça zordur. Bu yazıda SEO nedir ve Nasıl yapılır ? hakkında bilgilere yer verilecek.

SEO NEDİR ?

SEO’nun açılımı Search Engine Optimizasyondur. Türkçe kelime karşılığı ise Arama Motoru Optimizayonudur. Sitelerin arama motorlarında daha görünür olabilmeleri için SEO çalışmalarına ihtiyaç duyulur. Yapılan tüm çalışmalara ise SEO adı verilir. Basamak, basamak yapılan taktikler ile doğallık sağlanmaya çalışılır. Doğal gözüken tüm çalışmalar başarılı sonuçlar alınmasına neden olur. Ziyaretçilerin siteye gelmesi daha kolay olur.

Siz kullanıcılar google’da arama yaptığınızda 250. sırada yer alan siteye gidip o siteden alış veriş yaptınız mı? Muhtemelen yapmamış olmalısınız. İşte internet siteleri sizin yapacağınız arama kelimesinde diğer sitelerden daha üst sırada yer almaya çalışırlar. Bunu yapmanın bir hilesi veya kolay yöntemi yoktur. Tamamen doğal çalışmalar yaparak ziyaretçileri siteye çekmek için uğraş verilir. Google’a bisiklet fiyatları yazdığınızda genelde ilk sırada yer alan siteye gidersiniz sonra ikinci sıradakine ilk on sırada yer alan sitelere göz gezdirirsiniz ve ikinci sayfaya genelde geçmezsiniz. İşte burada amaçlanan ilk sayfa da mümkünse ilk sırada yer almaktır. Bu işi en doğal yöntemlerle yapabilen kişilere SEO uzmanı denir. Kendi sitelerine yeterince optimizasyon yapacak bilgiye sahip olmayan kişiler SEO uzmanlarından yardım alarak hedeflediği müşterilere ulaşmaya çalışırlar.

SEO NASIL YAPILIR ?

Site kurulduktan sonra ilk hedef arama motorlarında daha görünür olmak ve her geçen gün daha fazla ziyaretçiyi siteye çekebilmektir. Bizler SEO yaparken çalışmaları iki kısıma ayırıyoruz. Nasıl yapılır sorusunun ilk yanıtı Site içi Optimizasyondur. İki başlık adı altında biraz irdeleyelim ve en doğrusu nasıl yapıldığını bulamaya çalışalım.

 SİTE İÇİ SEO

Site içi düzenlemeler yapılmadan site dışı çalışmalar yapmak en başından kaybetmenize neden olan bir durumdur. Hiç içeriği olmayan ve arama motorlarına hitap edemeyen siteler her ne kadar dış çalışma yapılırsa yapılsın başarı yakalayamayacaktır. Site içi SEO yapmak biraz teknik bilgi gerektiren süreçtir. Az da olsa kodlarda oynama yapabilmelisiniz. Bir üstad olmanıza gerek yok. Sadece istenenleri yerine getirin. Neler yapılması gerektiğini ve nasıl yapılacağını en detayına kadar anlatıyorum. Bu aşamada zorlanacağınızı pek sanmıyorum. Site içi SEO’yu maddeler halinde verelim. Araştırma yolu ile gereken adımları tek tek yaptığınızda site içi optimize ayarları bitirilmiş olacak. İsteyenler beni takip ederek güncel yazılarla gereken işlemleri yapabilir.

 • Site Hızı
 • SSL kullanımı
 • SEO uyumlu makale yayımları
 • Düzgün kodlanmış site yapısı
 • Anahtar kelime yoğunluğu
 • Düzenli içerik paylaşımı

Sadece SEO uyumlu makale yazımı ve Düzenli içerik paylaşımı sürekli olması gerekir. Diğer maddeler bir defa yapılır ve daha fazla uğraşılmaz. Aslında maddeler uzadıkça uzayabilir. Mesela TR uzantılı domain, Favicon kullanımı gibi bunlar zamanla yapılabilir. Bir günde tamamını yapamayacağınız için listede yer vermedim. Takipte kalırsanız güncel SEO taktiklerini yerine getirebilirsiniz. Her geçen gün yeni stratejiler öğrenerek site içi düzenlemeleri bitirebilirsiniz.

 SİTE DIŞI SEO

Yukarıda ki maddeler tamamlandığında aşırıya kaçmadan site dışı çalışmalara başlanabilir. En çok akla gelen backlinkler oluyor. Sadece backlink ile değil farklı yöntemlerle de site dışı çalışmalar yaparak ziyaretçi elde edilebilir. Backlink dışında yapılabilecek çalışmalar bir takım ücretler gerektirir. Site dışı çalışmalar yaparken backlink faktöründe şunlara dikkat edin.

 • Aldığınız linkin doğal gözükmesine özen gösterin
 • Aşırı link almamaya dikkat edin.
 • Zamana yayarak link alın.
 • Siteniz ile alakalı sitelerden link almaya çalışın.
 • Link aldığınız site kaliteli olsun.
 • Link bıraktığınızda oradan ziyaretçi gelmesini sağlayın. Rast gele link koymayın.

Ücretli olan site dışı çalışmalar ise Google reklamları vererek sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz. Adwords reklamlarının SEO’ya etkisinin olmadığı bir çok kişi tarafından söylense de dolaylı yönden etkisi vardır. Reklamlar insanların sizi tanımasına neden olur. Tanınan site insanlar tarafından daha çok paylaşılır. Doğal backlink kazanmanız muhtemeldir. Reklam aracılığı ile gelen ziyaretçiler sitede uzun süre kalmaları durumunda yine size katkı sağlayacaktır.

Facebook, intagram reklamları da aynı şekilde tanınmanıza ve paylaşılmanıza neden olacak diğer çalışmalardır. Site dışı SEO çalışmalarında pek bir şey yoktur. Site içi daha uzun ve sürekli olan kavramdır. Bir kez tanındığınız da backlinkler kendi kendine oluşmaya başlayacaktır. Geri kalan kısım ise site içi çalışmalar olacak.

 

8 Eylül 2018 06:35:31

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir