Seo Teknikleri

Seo Trendleri 2018 de Nasıl Olacak Beklenler

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Her ay yeni bir algoritma güncellemesiyle 2017 yılında bir çok site zor anlar yaşadı. Bazı siteler ise bu tür güncellemelerin faydasını görerek yeni kitlelere ulaştı. Tamamen saf olarak dizayn edilmiş. Ziyaretçi odaklı çalışan web siteleri bir anda değerini artırdı. Arama motorları için bin bir türlü yolu deneyen siteler ise SEO da kalıcılıklarını kaybetti. 2018 de seo trenleri nasıl olur? Beklenen SEO trendleri.

1. BACKLİNKLER

backlink
backlink

2018 yılında da backlinklerin etkisinin devam etmesi bekleniyor. Bir kaç değişiklik olabilir. Güncellenen algoritmalar kendisini daha iyi geliştirerek satın alınan linkler ve spam şekilde yapılacak linkleme işlemleri arama motorları tarafından daha çok fark edilebilir olması ön görülmekte. Bir çok seo firması da bu yönde sinyaller vermeye devam ediyor. Benim görüşlerim arasında bu konuda farkı bir düşünce yatmakta. BACKLİNK ANA SAYFAYA MI KONULARA MI ALINMALI? açıklanamamış bir seo kavramıydı. Gözlemlerim sonucunda bir sonuç elde ettim. Bu konu ile ilgili olarak alınan backlinklerin konu başlıklarına alınması daha etkili olacaktır kanaatindeyim.

Mantıklı olanda bu zaten. Bir kişi neden bir sitenin ana sayfasını başka yerlerde paylaşsın ki. Hoşuna giden bir başlığı farklı platformlarda paylaşır. Google’da bu mantığı backlink kriterleri arasına katabilir. Ana sayfaya alınan backlinkler yine değerini korurken tamamı ana sayfaya çekilen link inşaları spam olarak algılanmasını beklemekteyim.

2 GÖRSEL ARAMA

görsel arama
görsel arama

Her zaman konu başlıklarının daha üst sıralarda çıkması için çaba sarf ettik. Peki görsel aramaların gittikçe arttığını biliyor muyuz? Bu yazıyı yazarken aklıma geldi. Daha önceden planladığım bir şey değildi ama bir anda aklıma geldi. Evet bende dahil görsel araması yapıyoruz. Bir sanatçıyı merak ettik hemen görsellerine bakıyoruz. Artık arama motorlarına “Sezen Aksu fotoğrafları” yerine Sezen Aksu yazıp arama motorundan görsellere tıklıyoruz. 2018 seo trendleri arasında ön görülen bir diğer kriter ise resimlerin üst sıralarda yer alması.

3 MOBİL ARAMALAR

mobil arama
mobil arama

Artık öyle bir devirdeyiz ki kullanamaz dediğimiz amcalar bizden daha iyi akıllı telefon kullanıyor. Dedem watsapp kullanıyor desem yeridir. Mobil uyumlu olan sayfalar zaten google’da üst sıralarda yerini almakta. 2018 yılında mobil ile ilgili daha neler gerçekleşebilir. Kullanıcıların mobil ziyaretlerini kolaylaştıracak site içi navigasyonlar, sitenin rahat dolaşılması için yapılan tasarım modelleri, Mobil sitelerin açılış hızı gibi bir çok kriter 2018 yılında daha titiz olabilir. AMP kullanan siteler 4 kat daha hızlı açılmakta. Şuan için AMP kullanmak sıralamaya etki etmese de bu yıl içerisinde AMP nin bir sıralama kriteri olarak karşımıza çıkması çok muhtemel.

4 SESLİ ARAMALAR

sesli arama
sesli arama

Daha önceki yazılarımda da yer verdiğim bir konu. Sesli arama üşengeç olan bir toplum olduğumuz içindir sesli aramaları daha yaygın kullanıyoruz. Doldurma metin yapan kişiler sesli arama için çokta iyi olacağı söylenemez. Günlük hayatta nasıl konuşuruz. Devrik cümleler ile konuşmayız sanırım. İşte sesli arama yapan kullanıcılarda doldurma metinlerde yapılan cümleleri kullanmaz. “Antalya’nın güneş gibi parlayan oteli” şeklinde hazırlanmış bir metin sesli aramada çuvallayacak. Arama motorlarını mutlu edebilmek adına böyle sözcüklerden oluşmuş bir sürü devrik veya günlük konuşmada çok az yer alan kelimeler yer almakta. Böyle bir sorguyu yapmayacağınıza göre nasıl yaparsınız. Antalya en iyi otel, Antalya en ucuz otel, veya ilçelerinin isimlerini katarak sesli arama yaparsınız. 2018 seo trendleri arasında en çok beklenenlerden birisi sesli arama komutları.

5 İÇERİK YAPISI

içerik yapısı
içerik yapısı

İçerik her işin başını çeker fakat yazı uzunluğu, yazılar arasında görsel kullanımları, yazı içerisindeki linklemeler, arama motorlarına hitap etmesi için anlamsız söz dizilerinin birbirini takip etmesi gibi içerik ile alakalı bir çok alt başlıklar mevcut. Google çıkaracağı yeni algoritmalar ile uzunluğu orta derecede olan. Art arda gelen birbirini kopyalar derecede yazılmış içeriklerin sıralamada yer alması çok zor olacak. Ne kadar uzun yazı o kadar iyidir mantığı yok olacak. Aynı zamanda çok kısa içeriklerinde hiç bir şey anlatmadığı zannedilerek üst sıralarda yer alamayacak.

6 KULLANICI DENEYİMİ 

kullanıcı deneyimi
kullanıcı deneyimi (UX)

Yukarıda anlatılanların backlink harici tamamı siteye gelen kullanıcıya iyi bir deneyim sunmak amaçlı yazıldı. Google zaten kullanıcılara en iyi sonuçları yansıtmak için sıralama kriterleri belirlemekte. 2018 yapmanız gereken tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi aynı kullanıcının tekrar siteye gelmesini sağlamak. Teknik olarak UX denilen kavramı en iyi derecede tüm hakkıyla yerine getirebilmek şart gibi gözüküyor. Kullanıcıya bir şey katmayan sayfalar arama motorlarından verim alamazlar. UX yani Kullanıcı deneyimi 2018 yılında daha da çok önem kazanacak. SEO trendleri 2018 yılında tamamen kullanıcı deneyimi üzerine kurulu olacağı kesin olarak bilinmekte.

5 Ocak 2018 20:11:03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir