Seo Teknikleri

SEO Uyumlu İçerik Oluşturarak Doğru Hamleleri Tamamlayın

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

İleri düzey makaleler hazırlamak ve yayınlamak bazen yetersiz kaldığı durumlar olabiliyor. Onlarca emek vererek hazırlanan SEO uyumlu içerikler arama motorları tarafından hak edildiği yerlerde olmadığını düşünüyor olabiliriz. Gerçekten de sizde o kadar emek vererek yazdığınız yazıyı kendiniz bile şaheser çıktı ortaya diyerek yayınlanan yazınızın alt sıralarda çıkmasına şahit oldunuz mu? Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalıyorsanız bir kaç yöntem ile arama motorlarının içeriklere biraz daha değer vermesini sağlayabiliriz. Her şeyden önce SEO uyumlu içerik tam anlamıyla hazır olmalı ki diğer yapacaklarımıza sıra gelsin.

SEO UYUMLU İÇERİK NEDİR?

Tamamen özgün olarak yazılmış (Daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış) cümlelerin birbirine sıralı ve en uyumlu şekilde art arda gelen metnin tamamına SEO uyumlu içerik denir. Bu tür yazılarda cümleler inci gibi arka arkaya gelmelidir. Okuyucuya en net bilgiyi devrik cümlelere yer vermeden, imla kuralları da dahil olmak üzere titiz olarak yazılmış metinlerdir. Okuyucuyu asla laf kalabalığı ile sıkmaz. Bir veya bir kaç anahtar kelimeye yer verilir ve cümle aralarında uygun yerlerde kullanılır. Görseller, slaytlar, videolar ile desteklenerek okuyucunun ilgisini tam anlamıyla çeker. Eklenen her medya dosyası alt etiketler olsun, açıklama kısmı olsun metin ile tam uyum sağlar. Bu tür hazırlanan her makale kullanıcı odaklıdır ve SEO uyumu tam olarak yerine getirilmiştir. Birde teknik olan kısmı yer almakta ikisini bir arada kullanabilmek daha önemlidir. Bakınız hit getirecek makale nasıl yazılır?

SEO UYUMLU İÇERİKLERDE TEKNİK ÇALIŞMALAR

SEO uyumlu içerik hazırlama
SEO uyumlu içerik hazırlama

Teknik çalışmalarda neler yapacağınızı anlatmadan önce size çok yardımcı olacak bir program önermek istiyorum. WordPress kullanıcıları için Yoast SEO eklentisi fazlasıyla işinizi görecektir. Kısmende olsa bu programın yaptıklarını  anlatmış olacağım aslında.

  • Sayfa İçi Linkler: Yeni yazınızı yazarken eski yazılarınıza link vermeye çalışın her yazınızda en az bir tane olmasına özen gösterin. Doğru orantıyı burada yakalamaya özen gösterin 300 kelimelik bir yazıda en fazla iki link çıkışı sağlayın. İç linkler ziyaretçinin o sayfayı ziyaret etmesine neden olurken yeni yazınızın teknik açıdan SEO uyumlu olduğunu gösterir.
  • Başka Yerlere Link Çıkışı Yapmak: Sizin sitenizden başka bir siteye link çıkışı yapmak teknik SEO açısından oldukça yararlı olacaktır. Mesela “Kullanıcı odaklı makale nasıl yazılır?” başlıklı yazı hazırlamaya karar verdiniz. Şuan okuduğunuz yazıya link vermeniz sizin yazınızı daha kaliteli yapacaktır. Benzer yazılara link çıkışı sağlamak zarar getirmez. Her yazıda bir tane otoriter siteye yada benzer siteye link vermeye çalışın.
  • Anahtar Kelimeler: Metin hazırlamadan önce en az bir tane anahtar kelime belirleyin ve makaleyi ona göre yazın. Konu dışına çıkmamaya özen gösterin. Belirlediğiniz anahtar kelimenin benzer aramalarını adwords’dan öğrenin ve makale içlerine eklemeye çalışın. Seçilen anahtar kelimenin rekabetinin kolay olmasına özen gösterin. Siteniz yeni ise asla zor kelimeler seçmeyin. Oyun bile oynarken önce küçük hedeflere saldırır sonra büyük hedeflere saldırırız.
  • Medya Dosyalarında Anahtar Kelime: Yükleyeceğiniz medya dosyalarının en az birinde anahtar kelimeye yer verin. Alt etiketlerde açıklama kısmında ve medya url adresi anahtar kelimeye uyum sağlamalı.

Geri kalan kısımlarını Yoast SEO kullanarak tamamlayabilirsiniz. O yüzden uzatmaya pek gerek yok aslında. İsteyenler Yoast SEO Kullanımı yazıma bakarak tüm teknik unsurlara bakabilir.

YAZINIZA BACKLİNK SAĞLAYIN

Sitenize ait sosyal medya hesapları mutlaka olmalı. Yazılarınızı tüm sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Sizi takip eden kişilerin sosyal medyadan sitenize erişmesini sağlayın. Bunu yaparken sosyal imleme yapmış olacaksınız. Özellikle Google+ Facebook ve Twitter bu hesaplar zaten sizin için zorunlu olanlar. Daha fazla sosyal imleme sitesinde takipçileri sitenize çekin.

Zor olacak biliyorum ama kendini ispatlamış sürekli aktif olan forum sitelerinde sizde aktif olun yazdığınız yazıları orada paylaşmaya çalışın. Bir yazınıza 10 tane link çıkışı sağlayarak hem insanların ziyaret etmesini sağlarsınız hemde nitelikli backlink kazanmış olursunuz. Bunları düzenli olarak tekrarladığınızda içeriğinizin kalitesi artış gösterecek. Domain otoritesi de doğru orantılı olarak artış gösterecektir. Tanıdığınız BLOG yazarlarından da bu konuda yardım alabilirsiniz. Geri bağlantılar doğru ve etkin kullanıldığında sizleri çok iyi yerlere getirecektir.

 

29 Ağustos 2018 14:41:55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir