Seo Teknikleri

SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır? Yayınlama Kriterleri

Bu yazıyı 8 dakikada okuyabilirsiniz.

Site bilinirliğini arttırmak ürün ve hizmetlerin bilinirliğini, satışını arttırmak için “tanıtım yazısı“, pazarlama açısından çok önemli yere sahiptir. İyi hazırlanan tanıtım yazıları başka mecralarda gezen kullanıcıları kendi ürünlerinize çekmek için etkili bir yoldur. Arama motorları için ise daha üst sıralarda çıkmak için en etkin yollardan birisidir. Dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Kuralların açıklamalarını okuduğunuzda siteniz için en etkili reklam yazılarının nasıl yazılacağı hakkında fikir sahibi olacaksınız. Dikkatsiz ve bilinçsizce yazılan yazılar geri dönülmesi imkansız olan cezalara sebep olacağı için yazıyı sonuna kadar okumanızı ve uygun yolu bularak uygulamanızı tavsiye ederim. Neymiş bu kurallar bakalım;

İLGİNÇ BAŞLIKLARA YER VERİN

Kendi BLOG yazılarınız için ilginç başlıklar ne kadar etkili ise tanıtım yazıları içinde o kadar etkilidir. “Yeni BLOG sayfam” başlığı yerine insanların daha çok ilgisini çekecek olan “Aylık 1000 TL kazandıran BLOG sayfam” daha etkili olacaktır. Reklam yazısı içerisine neler yaparak para kazandıran bir BLOGa sahip olduğunuzu anlatan metinlerinize link çıkışı yapmak iyi bir taktik gibi gözüküyor.

TANITIM YAZISI İLGİ ÇEKİCİ, İKNA EDİCİ OLMALI

Ürün pazarlaması yada site tanıtımı yaparken arama motorları için istediğiniz sözcükten link çıkışı sağlamak alınan geri bağlantının kalitesini düşürecektir. Burada dikkat edin bağlantının hiç bir faydası olmaz demiyorum sadece bağlantı kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir. Sadece arama motorunun bağlantıyı görmesi için değil kullanıcılarında bağlantıyı fark ederek tanıtım yazısı içerisinde bulunan geri bağlantıya tıklayarak sizin sitenizi veya ürününüze göz atmalıdır. Ne kadar farklı kullanıcı o bağlantı üzerinden sitenizi ziyaret sağlarsa alınan tanıtım yazısı da bir o kadar etkili olacaktır. Bunu sağlamanın tek bir yolu var. Reklam yazılarının kişileri size yönlendirebilecek derecede ilgi çekici ve ikna edici olması gerekmektedir. Ürünü kullanan veya sitenizi ziyaret edip memnun kalan bir kişinin anlatımı ile sitenin yöneticilerinin yazdığı yazı bir olmayacaktır. Haliyle sizde yazılarınızı yayınlarken sanki ürünü kullanmış ve memnun kalmış birisi gibi birinci ağızdan anlatmanız metinlerde ikna etme şansını yükseltecektir.

Yazıları ruh gibi anlatan bir tavır ile değilde biraz heyecanlı gibi anlatmak daha iyi bir yol olabilir. Bir örnek verelim buna ne dersiniz? ”

“Bu siteye girince SEO yapmak kolaylaşacak her şeyi kendiniz yapmaya başlarsınız. SEO uzmanlarına para vermek zorunda değilsiniz.” demek yerine ”

Bir gün İnternet de gezerken SEO BLOG sitesiyle karşılaştım birkaç yazısını okuduktan sonra hemen okuduklarımı uygulamaya başladım. Sitem için şurada tarif edileni uyguladıktan sonra ziyaretçi sayım %20 artış gösterdi. İşte grafikleri ve işte sonuç.

İkna edici ve destekleyici oldu sanırım. Birazda yazı sonunda görseller ile merak uyandırmayı hedefledik. Sadece bir görsel ile hem inandırıcılık yaratmayı başardık hemde paragrafın ruh gibi olmasından kurtarmayı başardık. Araya backlink ekledik ve tıklanmaya gayet müsait bir yere koyduk. Yapmak istediğimiz ilgi çekmek ve ikna etmekti ve hepsini başardık sanırım.

TANITIM YAZISI UZUNLUĞU NE OLMALI ?

Kendi siteniz de yazılar yayınlarken hep uzun yazılar olmasını istersiniz. Bir yazı için ortalama 2000 kelime eklemeyi hedeflersiniz. Tanıtım yazılarında oran biraz değişmekte. Tanıtım yazıları kısa tutulmalıdır. 200 veya 300 kelime ile ilgi çekici bir kaç paragraf fazlasıyla işinizi görecektir. Yazıyı çok uzatmak yazı içerisinde ki link çıkışı kısmına gelene kadar ziyaretçinin reklam yazısını okumaması muhtemeldir. Uzun yazılmış yazılar hele ki reklam yazıları bilgi içermediği sadece bir yolun göstericisi olduğu için insanlar tarafından sabırla okunmaz. Tanıtım yazılarını kısa tutmaya çalışın. Bu sizin yazılarınızı daha kolay hazırlamanıza da yardımcı olacaktır.

Sadece bir cümle yazıp link çıkışı yapmayın. Arama motorları giden bağlantının site sahibi tarafından yapıldığı izlenimini uyandırırsınız. Backlink arama motorlarına göre insanların beğendiği şeyleri başka yerlerde paylaşmasıdır. Bizim Türk site yöneticilerine göre ise site sahiplerinin link çıkarmasıdır. Bunu doğal hale getirmek için tek cümle ile değilde bir kaç paragraf ile doğallığı sağlayabilirsiniz. Buradan şu yargıyı çıkarabilirsiniz. Profil backlink yararlı mıdır? Biyografi kısmı varsa evet yoksa düz link için hayır.

MERAKTA BIRAKIN

En başarılı olanıdır belkide biz şunu yapıyoruz biz bunu yapıyoruz demek yerine devamı bu bağlantı da diyerek yazı sonuna link bırakmak. En çok sosyal medyalarda yapılan yöntemdir. Bunu başka sitelerde site tanıtımı içinde kullanabilirsiniz. Herhangi bir yazınızın giriş kısmını merak uyandırıcı yazıp o kısmı başka sitelerde paylaşarak sayfa adresine link çıkışı yapmak tanıtım yazınıza tıklanma oranı inanılmaz derecede arttıracaktır. Hikaye siteleri için çok kullanılan bir yöntemdir. “Temel Fadimeye gelir derkiDevamını okumak için tıklayın. Şeklinde bir yazı vardır. Çok iyi ziyaretçi çektiği için bağlantı güçlü olur. Dolayısıyla tanıtım yazısı da bir o kadar kaliteli olur.

ÖZGÜN TANITIM YAZILARI

Zahmetli olması ile birlikte tanıtım yazılarının google gözünde itibarlı olması için özgün yazılmış yazılar tercih edilmelidir. Yani bir tane özgün tanıtım yazısı yazıp tüm sitelere aynı metni kopyalamak yerine her bir backlink alınacak domain için farklı makale yazılmalı. Bu sayede tanıtım yazısı yazdığınız sitede bu işten karlı çıkacaktır sizin sitenizde karlı çıkacaktır. Vakit ayırıp farklı yazılar yazmayı deneyin. Eminim ki en yüksek faydayı sağlayacaksınız.

REKLAM YAZISI OLDUĞUNU BELLİ ETMEYİN

Öyle bir içerik hazırlamalısınız ki hem kullanıcılar hemde arama motorları ilgili yazının reklam çalışması olduğunu anlamamalı. Böylece kullanıcılar yazı içerisinde bilgiyi ararken sizin sitenize çoktan yönlendirilmiş olmalı. Arama motorları da o yazının kalitesiz bir reklam türü yazı olduğunu fark etmemelidir. Doğal çalışma yapmak için yapılması gereken bir davranış olacaktır. Ne kadar doğal o kadar itibar.

FAZLA LİNK ÇIKIŞI YAPMAYIN

300 kelimelik bir tanıtım yazısı için her bir anahtar kelimeden sitenize link çıkışı sağlamayın. Bir tane yeterli olacaktır. Fazla verilen link çıkışları arama motorları tarafından spam işlem olarak kabul edilme olasılığı olduğu gibi yazının kalitesini de bozacaktır. Tek bir anahtar kelime üzerinden  bir adet link çıkışı daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim. Anahtar kelime kullanılmayacaksa direk url adresi yazarak da işlemi sonlandırabilirsiniz. Bu daha doğal durmasını sağlayacaktır. Çünkü çoğu kullanıcı bir sözcük oluşturup o sözcük üzerine köprü ekleyerek sitenizi göstermez. Bunu yapsa yapsa siteyi yöneten kişiler yapar. Daha doğal çalışmalar için tek link çıkışı ve anahtar kelimesiz bağlantı eklenebilir. Anahtar kelime kullanmanın da aşırıya kaçılmaması şartıyla bir zararı olamayacaktır.

İLGİLİ ALT SAYFALARA ÇALIŞIN

Siteniz istediği kadar niş olabilir. İçerisinde farklı farklı yazılar vardır. Sadece wordpress üzerine niş bir BLOG sayfasına sahip olsanız da bir çok farklı konu ve kategorileri vardır. Reklam yazısı ihtiyaçlara çözüm arayan başka sitede ki kullanıcıları size çekmeye çalışmalı. Bir sitede eğer CDN kullanımı ile ilgili soru varsa tanıtım yazısı buraya yazılmalıdır. İlla ki yeni yazı ekle diyerek tanıtım yapmak şart değil. Herhangi bir üye soru sormuş olabilir. Sizin sitenizde de konunun cevabı varsa hemen altına tanıtımı yazıp url adresini bırakabilirsiniz. Bunu yapmak şuan o konuyu okuyan çoğu kişiyi sitenize çekecektir. Daha sonra ki günlerde aynı sorunun cevabını arayan kişiler o yazıyla karşılaştığında ve sizin sitenize giden bağlantıyı gördüğünde size gelecektir. Buda sürekli trafik sağlayacaktır. İlgili sayfanın kalitesi artacak ve ana domain adresiniz güçlenecektir. Merak edenler için Backlink ana sayfaya mı alt sayfalara mı alınmalı? Konumu okuyabilir. Bunun üzerine bir çalışma yapmıştım. Sayfaların aynı konu üzerinde olması, Birinin diğerine bağlantı gönderiyor olması, Kullanıcıların bağlantıyı kullanarak diğer siteye geçiyor olması, Geçiş yapan kullanıcının yeni gittiği adreste bir süre kalması, Tanıtım yazısını dolayısıyla da backlink çalışmasını en yüksek kaliteye taşıyacaktır.

ÖNEMLİ NOTLAR

  1. Tanıtım yazılarını zamanla yayınlayın. Bir günde bitirmek zorunda değilsiniz.
  2. Aynı sayfaya sürekli link almayın. Diğer sayfalara da almayı deneyin.
  3. Kaliteli Rank değerleri yüksek sitelerde tanıtım yapmayı hedefleyin.
  4. Bir sayfanız için birbirinden bağımsız anahtar kelimelerden link sağlamayın. ( SEO ve Temizlik ürünleri)
  5. Bağlantı aldığınız sayfanız dan diğer sayfalara iç link gidiyor olsun. Tüm sayfalar faydalansın.
  6. Bir domain adresinden yüzlerce link çıkışı almaya gerek yok. Bir kaç tane yeterli olacaktır. Bunun yerine farklı adreslerden link almak daha etkili olacaktır.
  7. Tanıtım yazısı yayınlarken sitenizde içerik paylaşmaya devam edin. Güncel olun ki arama motorları uyanmasın.
  8. Dofollow link veren sitelerden almak sizinde rank değerinizi arttıracaktır.

 

 

18 Mart 2019 11:17:50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir