Seo Teknikleri

SEO Yol Haritası Nasıl Olmalı? Doğru Olanı Seçelim

Bu yazıyı 10 dakikada okuyabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonların da başarıyı yakalamak için her adımın doğru atılması ve en iyi yolun izlenerek sırası ile gerçekleştirilmesi gerekir.  Doğru olan SEO yol haritası nasıl oluşturmalıyız? Öncelikler ve daha sonrası yapılması gereken işleri doğru sıralamaya koyarak işleri sırası ve zamanı geldiğinde yapıldığında doğru SEO stratejisi oluşturmuş olacağız. Sıralama nasıl işliyor? Önceliklerimiz ve sonradan yapılması gereken işler nedir? Bunun cevabını öğrendiğimizde siteniz için özel yol haritasını kendiniz en doğru şekilde tamamlayabilirsiniz. Her kategoride ki sitenin farklı çalışmaları olacağı için direk olarak bir yol çizgisi gösterilerek orayı takip etmeniz beklenemez. Sizin siteniz ne ise SEO yol haritası ona göre şekillenecek. Bir film sitesi ile forum sitesinin izlediği yol birbirini tutmayacak. O yüzden önceliklerin belirlenmesi ardından çalışmaların sırası ile yapılması en doğru olanıdır.

SİTE KURULDUĞUNDA İLK YAPMANIZ GEREKENLER

Sitenin çatısı olan kodlama işini bitirdiğimizde ilk yapılması gereken yorum kısmında kullanıcıların site adresi girilmesi isteniyorsa giden bağlantının nofollow olarak belirlenmesi gerekir. Aşırı link çıkışı ile gelecek google cezalarından kurtulmak için yapılması gereken işlemdir. Forum sitesi gibi yazı içlerinde link paylaşımı yapılabilen sitelerde kesinlikle nofollow olarak ayarlanmalı. Site içi küçük gözüken ama hayati önem taşıyan işlemlerin ardından sitenizi arama motorlarına ekleyin. Google için search console hesabını mutlaka oluşturun sitenin yayın hayatı boyunca SEO denetimini oradan yapacağız. Site içi kodlama hatalarını en aza indirmeye çalışın. bu konuda w3 validatör adresinden yardım alabilirsiniz. Site içi yanlış kodlamalar hem arama motorları hemde güvenlik açısından siteniz için önemli rol oynayacaktır.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI OLUŞTURUN

Sosyal medya hesapları oluşturarak sosyal medyanın gücünden faydalanın. Siteniz için imleme yapmakla birlikte sitenizi tanıtmanın en etkili yoludur. Siteye trafik çekmeye çalışın. Sosyal medya hesaplarınızı sitenizin her bölümünde gözükecek şekilde ayarlayın. Sizleri takip etmek isteyen kitleler olacaktır. O ziyaretçiler tamda konunuz ile alakalı ve sitenize sürekli doğal backlink sağlayan gelişme sürecinde sizin en büyük yardımcınız olacaktır. İmkanınız varsa sosyal medya hesaplarını reklam yolu ile gereken takipçi kitlesini artırın yoksa diğer yöntemler ile gerekli kitlenin sizi takip etmesini sağlayın.

GEREKSİZ YÜKLERDEN KURTULUN

Site yükünden kurtulun. Siteyi kurduğunuzda büyük olasılıkla wordpress üzerine açacaksınız. Doğru bir tercih olacak ama wp siteler için kullanılmayan temaları site içerisinden silin. Gereksiz eklenti vs siteye yük oluşturacak bir takım kodlamalar dan kurtulun. İçerik kod oranı, site hızı gibi bir çok site içi SEO faktörüne etki edecektir. Ayrıca içerik yayınına başladığınızda etiket kullanımını optimize edin. Bakınız SEO uyumlu etiket kullanımı

WORDPRESS İÇİN EKLENTİLERİN GÜCÜNDEN YARARLANIN

WordPress kullanıyorsanız Yoast SEO eklentisini kurun ve ayarlamalarını eksiksiz yerine getirin. Site title, meta açıklama, yazar kutusu, sayfa başlık sonu kısa ad, doğru url yapısı, gibi pek çok ayarları buradan yapabilirsiniz. Eklentinin etkin kullanılması site için çok faydalı olacaktır. Yeter ki doğru kullanın faydasını fazlasıyla görürsünüz. WordPress kullanmayanlar ise yoast’ın nasıl çalıştığını inceleyerek gerekli düzeltmeleri manuel yapmalı. Bizim önerimiz wordpress ile bu yola başlamanız yönünde. Site içi optimizasyonların bir çoğunu bu eklenti ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cache eklentisi ile sitenizin hızını optimize edin. Litespeed önerilen ve etkin eklentilerden birisi. Site hızınıza ve sunucu sorunlarına çözüm bulacaktır. Sitenin hızlı açılması ziyaretçiler için UX deneyimini artıracaktır. Arama motorlarının da istediği bir kriter olduğu için gereken önemi vermelisiniz. Spam yorumlardan kurtulmak için akismet eklentisi fazlasıyla işinizi görecektir. Spam yorumlar bir süre sonra can sıkıcı hale geliyor. Akismet bu tür yorumlar için inşa edilmiş en etkili araçlardan birisi. Bu konu için kullanmanız gereken eklentileri liste şeklinde vereyim. Gerekli ayarları araştırarak tamamlayabilirsiniz.

  • Akismet Anti-Spam ( Spam yorumları engeller)
  • Contact Form 7 ( İletişim kurmak isteyenler burdan size mesaj gönderebilir.)
  • LiteSpeed Cache ( Site hızına katkı sağlar)
  • Wp Smush ( Resimleri otomatik sıkıştırır.)
  • Yoast SEO ( Site içi Optimize yapar. İçerik analizi sağlar)

Wp tabanlı sitelerde mutlaka olması gereken eklentiler. Bu eklentiler her zaman işinize yarayacak ve istikrarlı bir SEO yapmanıza katkı sağlayacaktır. Diğer site açılış hızı optimizasyonlarını yerine getirin. Mobil ve masa üstü açılış hızınız en az %85 olmalı. Pagespeed ölçümü ile site hızınızı test edin. %85 altına kesinlikle düşürmeyin. Site hızını artırmak için Site hızlandırma yazım fazlasıyla işinizi görecektir. Yine imkanınız varsa bir CDN hizmeti alarak hızınızı 4 kat artırabilirsiniz. Mobil için AMP kurulumunu hemen gerçekleştirmeyin. Tarama bütçesini harcayacağı için yeni siteler için bir eksiklik oluşturacak.

BİR SSL SERTİFİKASI EDİNİN

Son bir yıldır google ssl sertifikası olmayan siteler için güvenli değil yazısını kullanıcılara büyük harflerle gösteriyor. İster veri girilen bir siteye sahip olun ister sadece düz yazıların girildiği kullanıcılar ile hiçbir şifre olayının gerçekleşmediği site yapısına sahip olun SSL her iki durumda da sitenizde var olmalı. Ücretli veya ücretsiz herhangi birini kullanabilirsiniz. Arama motorları https yapısını bir sıralama faktörü olarak kullandığı için mutlaka site açılışından beri olması gerekir. İlk dizin eklemesini https olarak yapmasını sağlayın. Eğer kullanıcıların veri girişi yapmasını sağlayan siteniz varsa ücretli ve güçlü SSL sertifikasını alın.

İÇERİK GİRİŞİNE BAŞLAYIN

İçerik girişlerinde çok hassas olmalısınız. Sitenin kalitesini en çok içerikler etkiler. SEO uyumlu içerik yazma konusunda gerekli bilgileri öğrenin. İçeriklerinizin tamamı bu kriterlere uyum sağlamalı. Ziyaretçilerin mutlaka ihtiyacı olan ve derinlemesine bilgi veren türde içerikler sitenizin kalitesini artıracak. Ziyaretçiler tarafından paylaşılmasına ve yeni kitlelerin oluşmasına neden olacaktır. İçerikler de LSI sözcükler kullanılarak gereken yazı uzunluğu sağlanmalı.

İçerik yönetiminde sabırlı ve istikrarlı olmalısınız. Düzeni bozmadan belirlenen periyotlar ile yeni yazılar girmelisiniz. Dizi, film siteleri gibi içeriklerin az olacağı bir site yapısı için paylaşılan her medya dosyasının altına açıklamaları mümkün olduğunca uzun tutmalısınız. İyi bir özet medya dosyasının kalitesini artıracak. Kalitesiz olduğunu düşündüğünüz içerikleri yayınlamayın. Sırf paylaşım olsun diye yayına giren içerikler site otoritenizi düşürecektir. Buda diğer kaliteli sayfalarınızın etkisini azaltacak. SEO yol haritası için en önemli kriter içerikleriniz olduğunu hiç bir zaman unutmayın. Yukarıda verdiğim https yapısı bir kez düzenleme ile ömür boyu gidecektir. İçerikler sürekli olarak analiz edilmeli. İçerik yönetimi SEO yol haritası için bitmeyen yolculuğun her aşamasında karşınızda olacak.

YENİLENEBİLİRSİNİZ

SEO yol haritası belirlendi ve düzenli şekilde devam ediliyor. Ziyaretçinin olmaması durumunda moralinizi bozmayın. Ziyaretçilerin siteyi keşfetmesi uzun bir süreçtir. Siz düzenli olarak SEO yol haritasını uygulamaya devam edin. Sizleri bekleyen hatalar karşınıza çıkacak. İçerik yönetiminden sonra o hataları ele alacağız. içerik olmadan hataları bulmamız mümkün değildir. Hiç bir site ile kendi sitenizi kıyaslamayın. Sizden önde olan siteler için moralinizi bozmaya gerek yok. Doğru SEO yol haritası ile onları günü geldiğinde geçeceksiniz. Bu bölümde istenen tek şey içerik girişi ve sabır süreci olacak.

SEO ARAÇLARINA GÖZ ATALIM

İçerik girişi düzenli olarak altı ay civarı sürdü ve sitede yaklaşık yüz tane kaliteli içerik var. Şimdi içerikler de ve içeriğin getirdiği site içi optimizasyonlar da ne tür hatalar oluşmuş kontrol edelim. Yukarıda search console hesabını SEO denetimi gerçekleştirmek için açmanız gerektiğini söylemiştim. Search console hesabınıza giriş yaparak yapılandırılmış veri altında bulunan hatalar dışında tüm hataları tek tek inceleyin. Sitenizde yinelenen içerik, tarama hataları, manuel işlemler, backlink analizi gibi bir çok veriyi kontrol edin. hatalı olduğunu düşündüğünüz her şeyi düzenleyin. Hesapta hiç bir hata kalmadığına emin olana kadar işlemi bırakmayın. Hataları düzelttikten sonra bir kaç gün bekleyerek hesaptaki hataların yok olduğunu göreceksiniz. Giderilmeyen bir hata gördüğünüzde mutlaka sorunu çözmek için araştırma yaparak yok olana kadar işlemi sürdürün.

KADEMELİ OLARAK İNSANLARA SİTENİZİ TANITIN

Sosyal medyadan imleme yaparak gerekli backlink çalışmasını site kuruluşunun en başında gerçekleştirmiştik. Şimdi siteyi başka domain adreslerinde tanıtma işlemine geçebiliriz. Sitenizi insanların keşfedebilmesi onlara sesinizi duyurun. Forum sitelerinde ister doğrudan etkileyici tanıtım yazısı düzenleyerek sitenize link çıkışı sağlayın, ister herhangi bir yardım konusu altına sitenizin o konu ile ilgili bağlantısını paylaşın. İkisi de olur ama ikinci yöntemi uygulamak  daha doğru olacaktır. Link inşası dikkat gerektiren bir konu olduğu için zamana yayarak yapmalısınız. Doğal gözükmesi için site sanki sizin değilde bildiğiniz herhangi bir kaynakmış gözü ile yaklaşarak gerçek kullanıcılar nasıl link paylaşıyorsa o şekilde linki paylaşın. Doğal olmayacaksa o geri bağlantıyı hiç almayın daha iyi olacaktır.  Link sağlayabileceğiniz kalitesi yüksek ortalama 50 tane forum sitesi mevcut. Buralardan alınan doğru link inşası sitenize herhangi bir zarar getirmez. Her gün bir forumdan link almak 50 gün sonunda başarılı link inşasını tamamlamanızı sağlar.

BLOG siteleri gibi yerlerden link almak için en çok tercih edilen yorum yöntemini kullanabilirsiniz. Bizde siteyi dizayn ederken nofollow olması gerektiğini söylemiştik. Karşı sitelerde büyük olasılıkla nofollow yapmıştır. Nofollow linkler sıralamaya etki eder ancak site pr değerini artırmaz. O yüzden alınması gerekir. Herhangi bir BLOG sayfasında tanıtım yapma imkanınız varsa ana sayfa yerine alt sayfalarınıza link alın. Örneğin internetten para kazanma başlıklı bir yazınız var. Tanıtımı yapılacak BLOG adresinde internetten para kazanma ile ilgili bir yazı hazırlayın. Eşssiz ve benzersiz olsun. O yazı içerisinden sitenize link sağlayın. Konu ile alakalı yazıların birbirine link vermesi daha etkili link inşasını sağlar. Ayrıca tanıtımı bıraktığınız yerde bulunan insanlar daha detaylı bilgi almak için sitenize bağlantı üzerinden gelirler. En doğalı da böyle olur zaten.

RESMİ SİTELERDEN LİNK ALMAYI DENEYİN

Resmi siteler arama motorları gözünde en saygın domainlerdir. En saygın domainlerden link çıkışı sağlamak sitenize hiç bir zarar vermez. Aksine çok güçlü link inşasına neden olur. Resmi site uzantıları .edu, .gov, .bel, .meb.k12 gibi. Bu sitelerden alınan geri bağlantılar domain otoritenizi fazlasıyla artıracaktır. Bu tür sitelerden alınan bağlantılarda konu ile alakalı olup olmadığı gözetilmez. Sadece çok kaliteli oldukları için link alımı doğru bulunur. Yani konu ile alakalı olması pek de sorun olmaz.

UZUN KUYRUKLU ANAHTAR KELİMELERİ HEDEF ALIN

Bu kadar işlemi yaptıktan sonra zor kelimelerde birinci sıraya çıkmayı beklemeyin. Zor kelimeleri hedef almak yanlış SEO yol haritası olacaktır. Zor kelimelerin aranma hacimleri çok yüksek olduğu için bir çok kalitesi yüksek site yarış içerisine girecektir. Siz daha yolun başlarında olduğunuz için onlarla rekabet edecek gücünüz yok. Rekabet etmeye kalkarsanız yanlış yapmaya davetiye çıkarırsınız. Bunun yerine aranma hacmi az olan kelimeleri hedef alın. Aylık aranması 10 veya 100 olabilir. Rakamlar size küçük gelmesin. Yazdığınız her yazının aylık aranma hacminin 10 olduğunu varsayalım. Bu durumda 100 makalede 1K tekil hit elde etmiş olacaksınız. 100 makale ile günlük ziyaretçi sayısı 20 olanlar var. Sizce hangisi daha iyi? Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile sitenize ziyaretçileri yavaş yavaş çekin. Onlar sizin hemen çıkma oranı gibi SEO’ya etki edecek durumları lehinize çevirirler. Bir yorumda dahi bulunmaları hiç aklınıza gelmeyecek anahtar kelimede gözükmenize neden olabilirler.

Ziyaretçi sayısı uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile elde edildikçe site içi ve site dışı etkileşim artış gösterir. Bunlar doğal backlink ve güncel site yapısını etkiler. Bu noktaya geldiğinizde işiniz çok daha kolay. Sizin yapmanız gereken haftada bir kez sağlam içerik düzenlemek. Geri kalan dış SEO işlerinin büyük çoğunluğunu ziyaretçiler yapacaktır. Site içerisinde de yazılan konunuz ile ilgili yorumlar ekleyerek içerik kalitesini artıracaktır. Artık bir kitleye hitap ediyor olmalısınız. Gün geçtikçe de kitle artışı yaşayacaksınız. Aradan uzun bir süre geçtiğinde zor olarak değerlendirdiğimiz anahtar kelimelerde sıralama kazanmaya başlayacaksınız.

Buraya kadar anlattıklarımızı 3 maddede kavrayabiliriz.

  1. Sağlam site içi SEO
  2. Kaliteli ve benzersiz içerikler
  3. Bir kaç backlink çalışması

SEO yol haritası bu şekilde istikrarlı sürdürülürse başarı kaçınılmazdır.

 

5 Şubat 2019 12:07:12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir