Seo Teknikleri

Site Hızlandırma PageSpeed %100

Bu yazıyı 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Site hızlandırma adına bir çok makale yayınladım eminim ki makalelerde konusu anlatılan adımları hatasız yaparsanız site hızınız muazzam bir şekilde artış gösterecek ve sıralamada ki yeriniz oldukça yükselecektir. Sıralama artışı demek ziyaretçi demek, Ziyaretçi ise site trafiği demek, Site trafiği gelir elde etmek demek oluyor. Eminim ki yine sitenizden iyi bir gelir sağlamak için tasarımlar yapıyor olmadık seo işlemleri gerçekleştiriyorsunuz.

Sadece ziyaretçi çekmek için açılmış site hızlandırma konuları ile vakit kaybı yaşıyor, üstüne site ayarları bozuluyor. Aynı sorunları bende sizler gibi yaşadım. O yüzden bu sayfayı oluşturdum denenmiş işe yaramış yöntemleri paylaştım. Yazının sonunda umut ediyorum ki siteniz tahmin ettiğinizden de hızlı olmuştur. İnşallah da öyledir. Benim yaptığım site hızı rekorunu sizlerin geçmesini canı gönülden isterim. Benden daha yukarılarda olun. Şunu da biliyorum ki sitesinden para kazanmak isteyen ve bir hayali olan sizleri ilerlemiş durumda görmeyi çok isterim. Bunca makaleden sonra sonuçları yorum kısmında iletmeyi ihmal etmeyin. Ben yaptım demek için değil sizlerle gururlanmak için istiyorum yorumunuzu.

site hızlandırma
site hızlandırma

İsterseniz konulara şöyle bir daha göz atalım ve açıklamasını yazalım. Sadece bu konu için gelen veya ilk defa siteye gelen ziyaretçilere fayda sağlar.

 

SİTE HIZLANDIRMA KONULARIMIZ

TARAYICI ÖNBELLEKLEME (TIKLA)

Tarayıcı önbellekleme işlemini başarı ile gerçekleştirdiğimizde sitemizin trafiği eğer yoğun ise siteyi gerçekten de inanılmaz derecede rahatlatacaktır. Kullanıcı ile sunucu arasında veri transferi bir defa gerçekleşecektir. Yani bir kullanıcı yazınızı okurken görselleriyle birlikte sunucudan bir defa çekecek ve otomatik olarak bilgisayarına kayıt olacak. Bir daha sorgu oluşturduğunda artık sunucudan değil bilgisayardan verileri alacağı için sunucu, ziyaretçi arası etkileşim olmayacak. Buda hem site hızımıza etki edecek hemde sunucu paket limitimiz rahatlatacaktır. Mutlaka yapılması gereken bir teknik olarak görüyorum. Özellikle de ziyaretçisi bol olan siteler bu konuyu es geçmemeleri gerekmektedir.

RESİMLERİ SIKIŞTIRMA (OPTİMİZE ETME) (TIKLA)

Hemen hemen gezdiğim bütün sitelerde bu sorunla karşılaşıyorum. Aslında çözümü basit özellikle de wordpress kullananlar için bir kaç harekette bu işlemi tamamlıyoruz. Eğer daha resimlerinizi optimize etmedi iseniz bu konuya bir göz atın. Hemde hiç vakit kaybetmeden çünkü resimler sitedeki en büyük boyuttaki varlıklardır. Site açılış hızını yavaşlattığı gibi diskinizi doldurması gibi sunucu sorunlarıyla karşı karşıya bırakıyor. Wordpres kullanmayanlar için alternatif bir yöntem önermiştim konuda neydi o yöntem facebook ile resim sıkıştırma inanılmaz derecede resim sıkıştırıyor. Sonuçta dev gibi facebook yani bir zahmet yapsın değil mi ? Bize de bu nimetten faydalanmak düşer. Detayları Resim sıkıştırma konusuna tıklayarak okuyabilirsiniz. lafı fazla uzatmadan diğer konuya geçelim.

CSS NASIL KÜÇÜLTÜLÜR ? (TIKLA)

En çok bu konuda sitelerde bozulma meydana geliyor . Konu içerisinde de söyledim tekrar söylüyorum css sıkıştırma işleminden önce mutlaka yedekleme yapın css sıkıştırma işlemi html, js gibidir. Konular farklı olsa da işlem aynıdır. Sadece kodlama yaparken aralarda boşluk bırakırız rahat okumak ve hata yapmamak için. Bu boşluklar aslında siteyi yavaşlatır. Yapmamız gereken bu boşlukları silmek. Tek, tek yapılıp bir ton zaman harcanacağı gibi konu içinde söylediğim siteyi ziyaret ederek css kodlarınızı oraya yapıştırıp sıkışmış halini saniyeler içinde alabilirsiniz. Sıkıştırma derecesini de siz kendiniz ayarlayabilirsiniz. Okunabilirlik yazısı altında butonları kullanırsınız gideceğiniz sitede. Artık css js sıkıştırma işlemini gerçekleştirdik. Site hızımız arttı. Saniyeler içinde açılan bir sitemiz var artık.

OLUŞTURMAYI ÖNLEYEN JAVASCRİPT VE CSS KODLARINI EKRANIN ÜST KISMINDAKİ İÇERİKTEN KALDIRIN (TIKLA)

Bu artık korkulu rüyamız olmuştu gezdiğiniz sitelere bakın hepsinde bu hata ile karşılaşırsınız. Bir türlü bu sorunu çözememiş kişiler. Yukarıdaki başlığı okuyun bir kod parçası ile nasıl basit olduğunu göreceksiniz. Eğer bu konu üzerine çok durdu iseniz. Ücretli yaptıklarını da biliyorsunuzdur. Aşağı yukarı 50 TL isterler. Sırf bu işlem için artık 50 Liranız ile gidin sevgilinizle falan bir şeyler için bendensiniz. Bendensiniz dedim diye hesabı kabarık getirmeyin. Külah sözcüğünü duymuşsunuzdur. Benim sevgilim yok diye yorum yağdırmayın birde… Neyse şaka bir yana bu konu acayip önemli neden derseniz hemen hemen herkes bu anlattığım konuyu geçemiyor. Sizin geçtiğinizi bir yerde görseler ne derler size ?

 1. Nasıl Yaptın ?
 2. Ne Zaman Yaptın ?
 3. Bana da yapar mısın ?
 4. Adamsın
 5. Bana da öğretir misin ?

Gibi cümleler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Alternatif sözcükler bunlardı. Başka neler duyarsınız bilemem tabi.  Şimdi genel bir özet daha verelim neden site hızlandırmak için bu kadar çaba sarf ettik değer mi binlerce sözcük kurduğumuz makaleleri yazmaya işte sebeplerini özet geçelim.

SİTE HIZI SEO AÇISINDAN NE KADAR ÖNEMLİ

Daha uzun zaman olmadı google siteleri sıralamada ki kriterlerinden ilk üç maddesini açıkladı. Bu maddeler içinde site hızı ilk üç de olduğunu öğrendik. Birinci , İkinci, Üçüncü Sırada diyemem ama ilk üçte olduğu artık kesin. Bu kadar önemli bir konuya az bile yazdık bence.  Diğer maddeler neydi Biri backlink, Biri Özgün içerik Seo uyumlu da olması gerekiyor. Seo uyumlu makale nasıl yazılır ? Yazımı okumanızı öneririm. Diğeri de site hızı tabi ki en başı bunlar çekiyor. Bundan şunu çıkarabilirsiniz site hızı arama sonuçlarında tek başına birinci sayfada çıkmanıza neden olmaz. saydığım üç kriteri kesinlikle yapmanız gerekiyor. Diğer 200 kriterinde ne kadarını yapabilir isek o kadar en başta çıkabiliriz. Öyle bir algoritma ki anlamak zor uygulamak zor ve zahmetli o yüzden meyvesi de güzel oluyor. Kolay kazanılan bir şeyin değeri olmaz.

Sizlere site hızlandırma konusunda başlıklar altında konularını anlattım hepsini tek tek denedim ve olumlu sonuçlar aldım. Site hızlandırma da en çok karşılaşılan sorunları ele aldım. Daha bir kaç tane site hızına etki eden faktör var. Diğerleri basit olduğu için yer vermedim konular arasında. Belki zamanla ekleyebilirim. İsteğinize kalmış bir şey eğer başarısız olur iseniz diğer anlatmadığım konularda yorum veya iletişim sayfasından istekte bulunabilirsiniz. Siz sorarsınız ben anlatırım. Lütfen Sitenizi benim hızlandırma mı istemeyin. O kadar talep ile uğraşacak vaktim olmayacaktır. Keşke olsa tek, tek yapsam ama maalesef. Site hızlandırmak uzun vakit alıyor. Farklı, farklı sorunlar olduğu için hepsini ayrı ayrı ele almak zaman alıyor.

Son site hızınızı buradan yapabilirsiniz. Sonuçları yorum olarak söylemeyi unutmayın meraktan çatlarım sonra. 

 

 

28 Ağustos 2018 18:51:08

6 Yorum

 1. Geri bildirim: Hİtsiz Adam
 2. Site hızlandırma konusu çok okudum ama böyle yararlısını ilk defa okudum. Arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmadığı için bu yazı dikkatimi çekmemişti yöntemlerin hepsini yaptım. Bilgisayar artık sitenin açılış hızına yetişemiyor. Ellerine sağlık. Arama sonuçlarında bu kelime ilk sırada çıkmalı ki herkes faydalansın makaleden. El emeği göz nuru bir yazı.

 3. Oluşturmayı önleyici kodlar bir temada işe yararken diğerinde yaramadı. Temadan temaya değişiyor sanırım yinede pagespeed hızını ana sayfa için %94 sayfalar için %87 yaptım sayfaların yavaş açılmasının sebebi de reklamlar. Oda gayet doğal yapacak bir şey yok.
  Diğer site için Ana sayfa reklamsız %100 oldu. Sayfalar için reklamsız %99 oldu analytic kodu site hızına etki etti. Keşke reklamlar ve sayaç kodlarına da önbellekleme yapılabilse ama maalesef yok. Ellerine sağlık güzel bir yazı olmuş. Teşekkürü bor bilirim.

  1. Hocam dediğiniz gibi verdiğim kodlar bazı temalarla uyum sağlamıyor. Kod bilgisine tam hakim birisi değilim ama bildiğim kadar piyasada benzer kodlar var illaki birisi temanızda düzgün çalışır. Site hızınız şuan için gayet iyi. Daha iyisi için artık cdn kullanılabilir.
   Yorum için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir