Seo Teknikleri

Site içi SEO Neden Bu Kadar Önemlidir ? On Page SEO

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Site içi SEO uzunca bir uğraş gerektiren, yeri geldiğinde bütçe ayrılması gereken ve sürekli olması gereken bir SEO sürecidir. Bu uzun ve zahmetli yol bizler için ne anlam ifade ediyor? Neden bu kadar üzerinde durulması gereken bir konuymuş gibi sürekli tekrarlanıyor? Bu yazıda On Page SEO nun neden bu kadar önemli olduğunu ve Site içi SEO nun nasıl bir yol haritası çizerek ilerlenmesi gerektiğini anlatacağım.

SİTE İÇİ SEO İLE BİNA TEMELLERİNİ ATALIM

Bir manav açtığınızı düşünün. İçerisinde hiç ürün yok. Sadece boş kasalar ve siz varsınız. Dükkanınızın önünden geçen insanları ürünlerinizi alması için içeriye çağırıyorsunuz. İçeri gelen kişilere ürün satmanız mümkün mü? Olmayan ürünleri hayali olarak alıp size ücret ödeyecek insan topluluğu oluşturamazsanız sanırım. Yine aynı şekilde kir içerisinde olan hiç bir dizayn oluşturulmayan, kalitesi çok düşük olan ürünlerinizi alacak insanlar bulabilir misiniz? Bulamayacağınız için site içi SEO kriterlerini ve Site içi SEO tekniklerini yeterince bilmeli, araştırmalı ve uygulamaya koymalısınız. Manav örneğine bakıldığında site içi optimizasyon yapılmadan backlinkler ile ziyaretçi çekmeye benziyor.

PEKİ NE YAPMALIYIZ?

Önce On-Page SEO çalışmalarını eksiksize yakın olacak biçimde tamamlamalısınız. Yapılan google güncellemelerini sıkı takip ederek güncellemeye uygun şekilde sitenizi düzenlemelisiniz. Daha sonra site dışı SEO çalışmaları yapabilirsiniz. Sıralamayı tersten yapmak her zaman zarar getirecektir. Site içi düzenlemeler çoğunlukla bir kez yapıldığında tekrar yapılmaya gerek duyulmayan işlemlerdir. On-Page SEO’nun en güzel yanı da budur. Örneğin sitenizi bir kez mobil uyumlu hale getirdikten sonra her gün mobil uyumluluk çalışması yapmanıza gerek yoktur. Yada bir kez site açılış hızı için çalışma yaptığınızda bir daha yapmanıza çok gerek yoktur.

Bazı çalışmalar ise süreklilik gerektirir. En çok dikkat edilmesi gereken konu içerikler. Sürekli içerikler üretmek zorunda olduğumuz için her yeni url adresinin SEO ya uygun olması gerekir. Bir makalede LSI kelimeler, Yinelenen içerikler gibi pek çok maddeye dikkat edilmesi gerek. Her defasında aynı kriterleri göz önünde bulundurarak site içi SEO ayarları düzenli biçimde ilerlemeye devam eder.  Seo’nun %99 u iç sorunlardır. Dış SEO için kaç madde sayabiliriz? Backlinkler, reklam çalışmaları. bir kaç kelime yazdıktan sonra insan tıkanıyor. Akla bir şey gelmiyor. İç SEO denince aklınıza gelmeyecek kadar madde sıralanabilir. Url yapısı, https kullanımı, alan adı uzantısı, site hızı, yinelenen içerikler, alt etiketi olan resimler…… en ince detayına kadar inilebilir. SEO’nun %99 luk oranı içeriden halledilebilir iken neden dış çalışmalar bu kadar çok önem taşıyor? Ezbere gelmiş bazı yazılar hala güncelliğini koruyor. Ne kadar çok backlink alırsam o kadar çok sıralama kazanırım mantığı hala işlemeye devam ediyor.

Bakın kendi sitem için bir örnek vereyim. Çok güzel yazılmış bir makale buldum. Anahtar kelimenin aylık aranma hacmi 40k ve rekabet çok düşük. üç site var bu anahtar kelime üzerine yazılmış. Hemen bir yazı yayımlayarak onu geçmek istedim. 500 kelimelik yazı ile rakip olarak karşısına çıktım ve onu geçemedim. Yazısı çok güzeldi çünkü. Sitenin uzantısı ne biliyor musunuz. tr.gg uzantılı ücretsiz oluşturulmuş bir sayfa. Makaleyi tekrar düzenledim. Tamamen LSI uyumlu görseller ile destekli ve sayfa açılış hızı en yüksek seviyede tekrar karşısına çıktım. Zaman, zaman sıralamada birinci olsam da bazen ikinci sıraya düşüyorum.

Bakın iç SEO yaparak neler elde etmiş oldu. Sadece düzgün yazılmış bir makale, arada o kadar backlink farkımız olmasına rağmen benim sitemi nasılda zorluyor.

 

 

12 Ekim 2018 10:43:58

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir