Seo Teknikleri

Site içi SEO Tekniği Yazı İçi Linkleme Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Site içi SEO’nun yüzlerce kriteri içerisinden birisi daha karşınızda olacak.  Süreklilik ve her zaman yapılması gereken site içi diğer sayfalara link çıkışı yapmak ne işe yarar? Arama motorlarında sıralamaya etki eder mi? Ve doğru olarak nasıl kullanılmalı? Tüm sorulara cevap vermeye çalışalım. Hazırsanız başlayalım.

SİTE İÇİ LİNKLEME NEDİR?

Sayfaların birbirine link vermesidir. Yazdığınız yeni yazı için eski yazınıza bir link gönderiyor iseniz site içi linkleme yapmış olursunuz. Site içerisinde ki linkler yazıya yardımcı kaynaklar olarak nitelendirilir. Bir diğer söyleyiş şekli ile sitenizin kendine backlink vermesidir. Nasıl ki başka bir siteden kendi sitenize backlink sağlıyorsunuz. Site içerisinde de birbirine bağlanan sayfalar referans olmayı sağlar. SEO uyumlu makale yazmak için uygulanması gereken başka bir yöntem site içi linklemedir. Site içi SEO’ya katkısı da bir hayli yüksektir.

SIRALAMAYA ETKİSİ NEDİR?

Arama motorları için daha kaliteli içerik olmasını sağlıyorsa ve kaliteli içerikler arama sonuçlarında daha görünür oluyorsa sıralamaya etkisi tabi ki olacaktır. Amaç daha kaliteli içerikler oluşturabilmekti ve site içi link yaparak hem yeni içeriğin hemde eski yazının kalitesini artırmış oluyoruz. Belirli bir sayfanıza diğer sayfaların bir çoğundan link gidiyor olması sitenizdeki en önemli konunun bağlantı alan sayfa olduğunu ve arama sonuçlarında daha görünür olmasını istediğinizi söyler. Google’ın örümcek yapısı gereği metinleri okuyup indexledikten sonra giden bağlantıları takibe almasıdır. Yani google çalışma mantığına göre iç link yapılmış ve giden bağlantı adresinin  hala güncel olduğunu belirtir.

İÇ LİNK DOĞRU OLARAK NASIL KULLANILIR?

Yazınızın gidiş şekline göre yeri geldiği anda daha önce yazdığınız makaleye anahtar kelime ile link gönderimi yapılması en doğru olandır. Örneğin Yoast SEO kullanarak makale nasıl yazılır?  bu tür bir yazı için linkleme yaptık. Sizin yeni konunuz “Yoast SEO kurulumu” olsun. Yeni yazınızı yazarken yazı içerisinde “Yoast kullanarak SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” cümlesinin içine link vererek yönlendirme yapılması konu kalitesini artıracak.

Burada yapılan hataların başında iç linkleme yapabilmek için konu ile alakası olmayan sayfalara link çıkarılması. Eskide kaldığını düşündüğümüz Ana sayfaya sitenin anahtar kelimesiyle aşırı link çıkışı yapılması. İç linkler siteye gelen ziyaretçiler için eklenecek bir taktiktir. Alakasız konuya yönlendirmek veya ana sayfaya yönlendirmek için link koymak oldukça saçma kabul görülecektir. Oysa ki yukarıda verdiğim yoast örneği gibi kurulumu yazılarınızdan faydalanarak yapan ziyaretçi büyük olasılıkla nasıl kullanılması gerektiğini de merak ederek site içinde bulunan linke tıklayarak. Kullanım şeklini de okuyacaktır. Böylece sayfalar arası geçiş yaparak site kalitesini olumlu yönde artıracaktır. Hemen çıkma oranı gibi google’ın değer verdiği oranlarda da lehinize artış olacaktır.

Oluşturulan her sayfa kalitesi domain adresinizde birikir. Sayfalar kaliteli ise domain otoritesi de o kadar artacaktır. domain otoritesini sayfalara dağıtmak iç linkleme yolundan geçer. Ana sayfada biriken domain otoritesini iç linkler sayesinde yeni oluşturulmuş sayfaya aktarırsınız. En iyi örneği doğada bulalım. 🙂

iç link

Örümcek ağı iplerin birbirine doğru olarak bağlanması sonucu diğer canlıları yakalamaya yarar. Diğer canlılar ziyaretçiler olsun. İpleri birbirine çok sık bağlamak tuzağa düşen canlıların sıkışmasına engel olur. Site içi linklerde aşırıya kaçılmamalı. Bağlanan en uçtaki ip merkeze gelir merkezden ise en uçlara kademeli olarak dağılım yapılır. Merkez Ana sayfa ise tüm güç orada toplanır. ve her noktaya giden yolu vardır. İplerden bir kaçının olmaması tuzağa düşecek canlılar için oluşturulmuş kaçış noktası olarak değerlendirilebilir. İpler ne kadar seyrek ise canlıların sıkışma olasılığı o kadar düşecektir.

Not: Yazı içi linklerde nofollow veya no-index tarzı bağlantı kullanmaktan kaçının. Site içi SEO’nun

 

 

24 Ekim 2018 15:48:24

2 Yorum

    1. Burada amaç sayfaların gücünü birbirine bağlamak nofollow dediğimiz link verme kodu arama motorlarına giden url adresinin önemsiz olduğunu belirtir. O yüzden nofollow kullanılmaz. Site içi linkler de nofollow kullanılacak bazı yerler vardır. Yorum yapan kullanıcının verdiği url adresi ve kategorilere verilen dahili bağlantılar. Ketagorilerin ortalama oturum süresi düşük olduğu için nofollow kullanılabilir. Sayfalar arası kullanmanız önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir