Seo Teknikleri

Sosyal Medya mı? SEO Yaptırmak mı?

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı tamamen şahsi düşüncelerim ile birlikte yazıyorum öncelikle bunu bilmenizi isterim. Hiç bir teknik karşılaştırma yapmadım. SEO çalışması mı yaptırmalıyız Sosyal medya çalışması mı? Bu ikili arasındaki farklar neler. Hangi yöntem daha iyi olur. Bütçe ayırmak isteyen kişiler için bir harita olacak yazı olması dileğiyle.

Seo fiyatlarına bakıldığı zaman 1000 TL gibi ücretlerden başlamaktadır. Seo firmasına göre değişiklik gösteriyor. Backlink paketi satan kişileri saymıyorum bile %90’lık kısmı siteyi ancak geriye götürüyor. Gerçek bir seo çalışmasının aşağı yukarı fiyatları 1000 TL civarlarında başlıyor. 1000 TL bütçe ayrılan bir siteye seo çalışması mı yapmak mantıklı? Yoksa sosyal medya çalışması yapmak mı?

Cevap: Ben olsam sosyal medya çalışmasını tercih ederim. Sebeplerim ise şunlar olurdu;

  • Sosyal medyaya harcayacağım ücret daha düşük olur.
  • Sabit (Nitelikli) ziyaretçileri toplarım.
  • Kesin sonuç elde ederim.

Sosyal medyayı tercih etmemin nedeni olarak bu üçü bana yeterli bile. 250 TL bütçe ile sitenin kategorisine göre 700 kişiyi bir arada toplayabilirim. Topladığım kişiler gerçek ve sürekli aktif kişiler olacaklardır. 700 kişilik nitelikli bir takipçi ihtiyaçlarımı yeterince karşılar. Eğer seo fiyatları kadar bir bütçe ayırmak isteseydim. 1500 TL gibi bir rakam ile facebook sayfasına çekeceğim kişi sayısı 2100 kişi olurdu. Minimum değerleri baz alarak konuşuyorum tabi. 2100 takipçinin yarısını rahatlıkla siteye trafik olarak çekmeyi başarırsınız. Çünkü site kategorisine uyum sağlayan kullanıcılar olacak. Günlük 1K hit elde edeceksiniz. Günlük 1K hit göze az gözükebilir ama sürekli takipçi olmaları işin rengini değiştirir.

Şimdi şu soruyu sormak gerek kendimize. 1000 tane üyesi bulunan aktif sitemi? Günlük 2000 tane herhangi yolla gelip sitede 2 dakika durup bir daha gelmeyecek olan ziyaretçi mi? Bu sorunun cevabını bulabilirsek sosyal medya mı? SEO mu? daha iyi karar verebiliriz.

SEO’YU TERCİH OLARAK SEÇMEMENİN DİĞER NEDENLERİ

Seo çalışmasını bir kişi zaten biraz okuyarak yapabilir. Profesyonel şekilde yapmayı başaramasalar bile arama motorlarında görünecek seviyeye kolaylıkla ulaştırabilirler. Sağlam alınmış 30 tane backlink kaynağı, Forumlarda bir kaç tanıtım yazıları, Site hızını artıracak bir kaç basit çalışma, Seo uyumlu içerikler eklemek gibi bir kaç madde ile arama motorlarından ziyaretçi çekmeye yeterli olacaktır.

Böyle bir yazı ile seo uzmanlarının ekmeğini taşladık kusurumuza bakmasınlar 🙂

Şimdi yorumlarda sizinde görüşlerinizi almak hiç fena olmaz. Diğer ziyaretçilerde yorumlardan kendine yol belirleyebilir. Sosyal medya mı? Seo’mu karar vermelerine rehberlik edebiliriz.

 

31 Ekim 2017 12:01:33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir