Seo Teknikleri

SSL sertifikası’nın Seo’daki Önemi gittikçe artıyor

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Google yaptığı açıklamalar ile site sahiplerini resmen ssl sertifikası almaya zorluyor. Sıralama kaybetmek istemeyen site yöneticileri ssl sertifikasını aldı. Önceleri ssl sertifikası sadece alış veriş siteleri için önem arz ediyordu. Bazı kullanıcılar https’nin yeşil yanmasını direk olarak site güvenli yanlış yapmaz olarak algılıyorlar. Ssl sertifikası yani https kullanan sitelerin adres satırında yer alması. O sitenin resmi kanallarca onay aldığı anlamına gelmez. Bir çok arkadaşıma tarayıcı adresinin yeşil yanması ne anlama geldiğini sorduğumda site bizlere yamuk yapmaz. Kaliteli ürünler gönderir gibi cevaplar aldım. Bu sebepten  ssl nedir ne değildir? onu açıklayalım.

SSL (HTTPS) NEDİR ?

ssl sertifikası
ssl sertifikası

Bir web sitesi ziyaret ettiğinizde o site ile bilgisayarınız arasında bir veri akışı gerçekleşir. Veri akışlarında kullandığınız şifreler, Banka hesap bilgileri gibi kullanıcının çok önemli bilgileri yer alabilir. Bu veriler sürekli olarak girdiğiniz web sitesi ile bilgisayarınız arasında gerçekleşir. Böyle bir veri akışı internet korsanları tarafından izlenme olasılığı var mı ? Vardır tabi ki. İnternet korsanı sizin wifi ağınıza giriş yaptı ise çeşitli yazılımlar ile girdiğiniz web sitesi ile bilgisayarınız arasında gerçekleşen verileri izleyerek şifreleri ele geçirebilir. Geçirdiği şifreler kredi kartınız bile olabilir.

İşte tam bu noktada Ssl (https) devreye giriyor. Ssl sertifikası kullanan bir sitenin adres satırında http yerine https yazacak ve yeşil renkli olacaktır. Bilgisayarınız ile sunucu arasındaki tüm verileri şifreli şekilde tarayıcınıza gönderecek tarayıcınız ise sunucuya şifreli olarak cevap verecektir. Atıyorum kredi kartı şifreniz 1234 SSL sayesinde veriden geçecek olan 1234 kredi kartı şifresini abre1req24h gibi bir şifreye dönüştürecektir. tarayıcınız ise bu kodlamayı https ile oluşturduğu bir anahtar sayesinde çözebilecek.

Site ile bilgisayarınız arasında şifrelenmiş veriler dönecektir. İnternet korsanı ise şifreli verileri görmekten başka bir şey yapamayacak. Böylelikle güvenlik sağlanmış olacak.

SSL NE DEĞİLDİR ?

ssl sertifikası
ssl sertifikası

Ssl sertifikasını arkadaşlarıma uygun bir dil ile sorduğumda enteresan cevaplar aldım. Tabi bilmek var bilmemek var. Onları küçümsemiyorum tabi ki Sorduğum soru şu bir siteyi ziyaret ettiğinde adres satırı yeşil yanıyor ise bu ne demek oluyor dedim. Cevaplar ise aynen şöyle. İnternet ten bir ürün aldığımızda gelecek kutunun içinde hıyar çıkmaz. Doğru ürün gönderirler. Bozuk ürün yoktur. Resmi olarak onaylanmış satış sertifikasına sahiptirler. gibi çeşitli cevaplar ile karşılaştım.

Böyle düşünen okurlarım var ise onlara da ssl nin ne demek olduğunu söyleyelim. Ssl bilgisayarınız ile girdiğiniz site arasında geçen veri akışlarında ki bilgileri şifreleyerek bağlantı oluşturulmasını sağlayan bir sistemdir. Ayrıca ssl parayı veren herkesin sahip olabileceği bir şifreleme türüdür. Kişiye veya siteye özel verilmez resmi bir kanal ile herhangi bir alakası yoktur. Şifrenizin şifrelenmesi diyebilirsiniz kısacası.

SSL (HTTPS) VE SEO İLİŞKİSİ

Google yaptığı açıklama da ssl kullanan sitelerin kullanmayanlara oranla bir tık üzerinde olacağını açıkladı. Şuan sadece alış veriş siteleri için çok önemli tutuluyor olsa da diğer sitelerinde kullanması sıralama kriteri olarak belirlenecek. Yavaş yavaş ssl sertifikasının google sıralama kriteri olarak karşımızda olması bizi ssl almaya zorluyor. Şuan google bu sıralama kriteri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Site sahiplerine ise ssl almalarını öneriyor. 200 den fazla sıralama kriterinin arasında ssl artık yerini yavaş yavaş alıyor.

Ssl google için ne kadar önemli: Google her zaman kullanıcıların doğru içerik ve güvenli şekilde gezinti yapmasını ister. Sıralama kriterlerinde backlink özgün içerik gibi önemli seo kriterlerinin üzerine çıkmasa da .tr gibi bir kriter ile eşit veya daha önde olması muhtemel.

Çok kısa bir süre içerisinde ssl sertifikası seo kriterleri arasında olmazsa olmazlardan olacağını düşünüyorum. Sıralamaya şuan etkisi %1 civarında ise bu oranın %5 civarında olmasını muhtemel görmekteyim.

 

 

 

4 Ağustos 2017 11:55:52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir