Seo Teknikleri

SSL Sonrası Seo Değişimi Gün Gün Neler Değişti

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Bir önceki konuda SEO kaybetmeden SSL ye nasıl geçileceği hakkında bilgiler vermiştim.  Adımları bizzat uyguladıktan sonra siteye gelen yorumları onaylamadan, hİç bir backlink almadan https ye geçişteki google’ın tepkisini bir nebze olsun ölçme fırsatım oldu. Ssl sonrası SEO değişimi nasıl gerçekleşti. Küçük bir bilgilendirme yapalım istedim. Bu gözlemlemeyi test ederken tabi google’ın sürekli değişen algoritması göz ardı edilmek zorunda kaldı. Bakınız SEO KAYBETMEDEN SSL YE GEÇİŞ

Benim yapabileceğim tek şey backlink almamak, Siteye gelen yorumları onaylamamak… gibi Yani sitede inler cinler top oynadı. Şimdi değişime gelelim.

SSL SONRASI SIRALAMA NE KADAR DEĞİŞTİ?

Her site sahibi gibi konularımın kaçıncı sırada çıktığını ara, ara kontrol etmekteyim. Aklımda kalan bir kaç anahtar kelime mevcut. Aranması çok yüksek olan kelimeler değil ama çok güçlü rakiplerin yer aldığı bir kelime demek yanlış olmaz. SSL öncesi bir kelimem sürekli olarak 10. Sırada yer alıyordu. SSL ye geçiş sonrası bir haftalık duraksama yaşadım. Bu duraksamanın sebeplerini ve geçiş sürecini ayrıca anlatacağım. Bahsi geçen ilk bir haftalık süreçte anahtar kelimelerim 10. sıradan 17. sıralara kadar gerileme yaşadı. Bir an bu https ye geçmekle hatamı yaptım diye düşünmedim değil. Çünkü tüm kelimelerim de ani bir düşüş gerçekleşti. Buna orantılı olarak da trafik kaybı yaşadım.

Bir haftalık süreç dolduktan sonra anahtar kelimeler tekrar aynı yerine oturdu. Bu kezde bir değişim olmadı. Google bizi kandırdı sanırım. Küçükte olsa ssl olan sitelere tölerans gösterecekti. Ne yani her şey yalan mıydı dedim. DİYEMEM! Ana bacı düz gittim yalan yok. Kibarlığa son bir makale yazacağım diye gerçekleri gizlemeyelim. 🙂 Biraz daha zaman geçtikten sonra bahsi geçen anahtar kelimede 7 sıraya geldim. Yani evet doğruymuş. Google SSL olan sitelere küçükte olsa tolerans gösteriyormuş. Hatta küçükten biraz daha fazla gösterdi. İki gün önce küfrettiğim arama motoruna ağamsın paşamsın demeye başladım. 🙂 Haliyle trafikte de %20 civarında bir artış yaşadım.

SSL YE GEÇİŞ SÜRECİ NASIL OLDU?

ssl seo
ssl ye geçiş sürecinde SEO da yaşananlar ve kelime takibi

Ssl sonrası SEO da neler hareketlendi? Gün gün neler değişim gösterdi? Bunları illaki merak eden bir kitle vardır. Artık adres çubuğunun yeşil yandığını gördükten sonra pusuya yattım ve google’ın gelmesini bekledim. Google nasıl olduysa kategoriden birisini ve konu başlıklarım dan bir kaçını arama sonuçlarında https ye çevirdi. Geri kalan kısım hala SSL siz arama sonuçlarında yer alıyordu. Aradan bir gün geçti https olarak gösterilen bir kaç url adresim tekrar ssl siz gösterilmeye başladı. Biraz şaşırtıcı oldu. Sanki bir google örümceği gelip onay veriyor diğeri onayı kaldırıyordu.

Yaklaşık olarak üç gün sonra tüm url adreslerim artık arama sonuçlarında https şeklinde gösterilmeye başladı. Google webmaster tools hesabımda ki backlinkler yavaş yavaş silinmeye başladı. SEO kaybetmeden SSL ye geçiş konusunda anlatmıştım. Webmaster tools hesabına ssl ye geçerken iki site varmış gibi ekleniyordu. Yani

 1. http://muslumbaser.com
 2. https://muslumbaser.com

http olan adresteki aldığım geri bağlantıların bir kısmı silindi. Silinen her backlink kaynağım yeni https versiyonunda ki hesabıma düştü. Yaklaşık olarak 20 günde de http de bulunan tüm linkler silinerek yeni adresim olan https adresine taşındı. Bir haftalık süreçte 3 backlink eski sürümde kaldı. 20. gün sonunda ise geri kalan 3 adet geri bağlantım da https alanına düştü. Yukarıda anlattığım 10. sırada ki kelimem 17 sıralara kadar gerilemesinin sebebi bu olmalı. Yeni url adresimde backlink olmadığı için bu kadar gerileme yaşamıştım. Linkler de taşınınca sorun ortadan tamamen kalktı.

Şimdi anahtar kelimelerim, anahtar kelimelerim dedim sürekli aklımda kalan bir anahtar kelimeyi sizlerle paylaşayım. Hangi kelime üzerinde gözlem yaptığımı ve rakipleri de görün nasıl bir serüvende olduğumu izleyin. Daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. İşte meşhur anahtar kelimem SİTE HIZLANDIRMA inceleyin rakiplere bakın. SSL  sonrası SEO da neler yaşamışım bakabilirsiniz.

12 Şubat 2018 22:51:24

2 Yorum

 1. Merhaba hocam,

  WordPress sitemizin SSL ‘ye tam olarak geçip geçmediğini nasıl anlayabiliriz? Tarayıcıda yeşil renkte güvenli yazısı var. Ayrıca tarayıcıdan sitedeki bazı sayfaların kaynak kodlarına baktım http:// linkler var ama kendi siteme ait olan http:// hiç yok bulamadım https:// olarak görünüyor. Yine de emin olmak için kontrol edebileceğimiz bir yardımcı kaynak var mı?

  Teşekkürler…

  1. Tarayıcıda https olarak gözüküyorsa ssl kurulumu başarılı olmuş demektir. Burası normaldir fakat site içindeki yazı içi linklemeler http olarak kalmış olabilir. WordPress ssl kurulumu için really simple ssl eklentisini kullandı iseniz ve eklentiye tüm onayları vermeniz durumunda site içi linklemerde https olarak ddeğişmiş olacaktır. Kaynak kodlarında da http bulamadığınıza göre başarılı bir kurulum olmuş.
   Yazı içi linklerede bir göz atın derim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir