Seo Teknikleri

Tarama Bütçesi Nedir ? Nasıl Optimize Edilir ?

Bu yazıyı 7 dakikada okuyabilirsiniz.

İleri düzey SEO teknikleri olarak bahsedilen Tarama bütçesi ( Crawl Budget ) ne kadar karışık gözükse de o kadarda zor değil.  Terimin anlamını bilmek, nasıl çalıştığına anlam verebilmek, bir kaç optimizasyon ile düzeltilebilecek bir unsur. SEO optimizasyon işleminin basit olması sıralama kriterleri arasında da basit olması anlamına gelmemektedir. Bir o kadarda önemlidir. Google şunu her zaman söylemiştir. Kullanıcılara hitap edin bana değil ama benim algoritma yapıma da uyum sağlayan siteler candır. Kullanıcı ile hiç bir alakası olmayan tarama bütçesi sadece google’ın egosunu tatmin etmek için icat edilmiş. Nerede bizim UX deneyimi? 🙂 Neyse siz yinede gönlünü hoş etmeye bakın. İşlemcisi ısınmasın google amcanın. İlk önce terimin anlamını öğrenerek başlayalım.

TARAMA BÜTÇESİ (Crawl Budget) NEDİR ?

Google siteyi belirli periyotlarla düzenli olarak tarar ve bunu dizine ekleyerek arama sonuçlarında gözükmesini sağlar. Eski sayfalarınızda dahil olmak üzere tüm adresleri tarayarak güncel olanını dizine ekleyerek kullanıcıların karşısına çıkarır. Tüm bu işlemleri yapmak için belirli bütçe gereklidir. Nasıl ki sizin bilgisayarınız çalışmak işlemci ve ram kullanıyor aynısını google’da kullanıyor. Sizin siteniz bir tane google amcanın yüz binlerce işte sizin sitenize bir bütçe belirliyor. Bu bütçeye de tarama bütçesi İngilizce olarak Crawl Budget deniyor. Yüz binlerce hatta milyonlarca siteyi taramak için çok fazla işlem gerekiyor. Milyonlarca web sitesi içerisinden sizin sitenize bir değer biçilerek ne kadar işlemci harcayacağı belirleniyor. 100 GB işlemci için size 10 MB işlem hacmi verilmesi var. Birde 100 MB verilmesi var. Eğer size çok olan değeri veriyorsa sizin sitenizi bir o kadar önemsiyor demektir. Siteyi google gözünde değerli kılmak için yapılacak bazı hamleler ile tarama bütçesi optimize edilebilir. Onlara daha sonra aşağıda değineceğiz.

İşlemin ne olduğunu öğrendiğimize göre artık akıllara şu soru geliyor. Google bana tarama bütçesi olarak ne kadar değer verdi? Bunu nasıl öğrenebilirim?

TARAMA BÜTÇESİ HESAPLAMA

Tarama bütçesine ulaşmanın tek yolu yine google’ın hesabı olan Search Console. Hesaba giriş yaparak Tarama > Tarama istatistikleri adımını takip ettiğinizde bir takım grafik içeren tablolar ve yanlarında değerler bulunan sayfa ile karşılaşacaksınız.  Tıpkı aşağıda eklediğim görsel gibi bir sayfa gibi olacak.

Tarama bütçesi
Tarama bütçesi hesaplama

Bizim için önemli olan en üstte bulunan günlük taranan sayfa sayısı. Tüm hesaplamalar bunun üzerinde yapılacak. Siteniz için son 90 günlük tarama istatistikleri yer alıyor. Yani optimizasyon işlemleri yaptığımızda grafikten günlük olarak takip etmek ve 90 günlük süreçte ne kadar başarılı olduğumuzu takip etmek gerekiyor. Uzun bir süreç olması ile birlikte grafikte dalgalanmalar ne kadar başarılı olduğumuzu her gün bize rapor edecek. Şimdi sitemizin değerini bulmak için Tablonun sağında bulunan Yüksek, Ortalama, Düşük değerlerine göz atalım. Hesaplama formülü ise dizine toplam eklenen url adresinin ortalama değere bölünmesi ile bulunur. Görselde eklediğimiz değerleri bulalım. dizindeki sayfa sayısı/633=2,36 (Dizindeki toplam sayfa sayısını görmek için dizin durumu sekmesine bakabilirsiniz)

2,36 bize ne anlam ifade ediyor? Bu değer sitenin tarama bütçesinin iyi olduğunu herhangi bir çalışma yapılmasına gerek olmadığını gösteriyor. Değer aralıklarının normal şartlarda 4 altında olması idealdir. Eğer 4 ve üzerinde çıkıyorsa optimizasyon gereklidir. Değerin 10 ve 4 arasında çıkması normal olarak kabul edilebilir. Normal kabul görülmesine rağmen optimizasyon ile daha iyi seviyelere çekilmemesi gerektiği anlamına gelmez. Madem SEO yapacaksınız en iyi değerleri elde etmek için çaba harcamalısınız. 10 üzerinde çıkan siteler ise kesinlikle SEO ayarları yapması gerekmekte. Yoksa sitenin performansı doğru orantılı olarak da arama sonuçlarında daha görünür olması olumsuz yönde etkilenecektir. Eğer sizin değeriniz 10 altında ve 10 değerine yakın ise yani 9, 8 gibi rakamlar çıkıyorsa riskli durumdasınız demektir. Artık siteniz gitti gidiyor. 🙂 Korku filmi gibi oldu sanırım. Neyse her derdin bir çaresi vardır. Siz okumaya devam edin.

Tarama bütçesi yüksek veya düşük çıkarsa yani iyi ve kötü çıkarsa google’da neler değişir neler yaşarsınız birazda bunu irdeleyelim.

TARAMA BÜTÇESİ SEO’YU NASIL ETKİLER ?

Buraya kadar anlattıklarımızla tarama bütçesi nedir ? Nasıl hesaplanır öğrenmiş olduk. Değerlerin iyi çıkması bize Google’da ne avantaj sağlar. Kötü sonuç aldıysak dezavantajları nelerdir? Merak edilmesi gerekir. İlk önce iyi olandan başlayalım. Başta google’da hızlı indeks almaya başlarsınız. Siteniz daha sık ziyaret edilir ve dizin sonuçlarında daha hızlı gözükür. Buda zaman açısından siteyi biraz daha öne taşır. Google sitenize geldiğinde daha az bellek kullanır buda sitenizin arama motorunda değerini arttırır. İşin içinde site hızı gibi bazı faktörler yer aldığı için iyi bir site içi SEO’ya sahip olduğunuzu gösterir.  Arama sonuçlarında daha görünür olursunuz.

Kötü olanlar ise google örümcekleri siteyi günler sonra ziyaret edecektir. Yani üç günde bir, haftada bir bu değişiklik gösterecektir. Sitem google’da hala indeks almadı veya geç indeks alıyor sorunlarını yaşayanlar bu durumdan bir haber olmalıdır. Değerlerin kötü çıkması site içi optimizasyon ile ilgili büyük sıkıntılar yaşadığınızı gösterir. Site içi optimizasyon olmayan sayfalar ise arama sonuçlarında üst sıralarda yer almakta güçlük çekecektir. Olumsuz sonuçlarda bunlar ve buna benzer sebepler olarak gösterilebilir. Google hızlı indeks almak  yazımı da şuraya iliştireyim belki birinin işine yarar.  İşine yaramasa da iç bağlantı yapmış oluruz ne yapalım 🙂

TARAMA BÜTÇESİ NASIL OPTİMİZE EDİLİR ?

Google sayfalarınızı taradığını ve bunu yapmak için bir bütçe harcaması yaptığını biliyoruz. Bizim bu bütçeyi en verimli şekilde kullanmak ve ayrılan bütçeden biraz daha pay almak için yapacağımız işler var. Sitede yapacağımız Site içi SEO teknikleri harcanan bütçenin verimli kullanılmasını. Site dışında yapacağımızda bütçeden biraz daha pay almamızı sağlayacak hareketler olacak. Site içinden başlayalım.

SİTE İÇİ TARAMA BÜTÇESİ OPTİMİZASYONU

  • Google yeni oluşturduğunuz sayfaya geldiğinde onu dizine eklemek için gelmiş olacaktır. Çünkü site haritanız google’a yeni bir ping gönderdi. Bak yeni içerik eklendi gel dizine ekle. Siz her içerik eklediğinizde site haritanız google’a bildiri atıyor. Google’da en kısa sürede yeni içeriği eklemek için sitenize gelmek için hazırlık yapıyor. Çünkü yüz binlerce site var hemen gelmeyebilir. En uygun zamanda siteye uğradığında o örümceği sitede tutmamız gerek. Nasıl olacak? Google biliyorsunuz ki site içinden giden bağlantıları takip eder. Eğer yazınız içerisinde başka bir sayfanıza link verdiyseniz google o linki takip edecek. Gittiği linkte başka sayfalarınıza link gidiyorsa oradan ona atlayacaktır. İşte yazı içi linkleme yapmanın önemi burada da bir kez daha gözler önüne çıkıyor. Yani yazılarınızda ilgili diğer yazılara iç linkleme yapın.
  • Google’ın sitenizi ziyaret ettiğinde belirli bir bellek kullandığını söylemiştik. Haliyle sitenizde bulunan metinler, dosyalar, kodlamalar hepsi bir miktar değil mi ? Miktar neden sayfalarınız için çok ağır kodlamalar veya dosyalar kullanırsınız? Burada yapmanız gereken kullanılmayan JS dosyaları Sıkıştırılmamış CSS sayfası, Sıkıştırılmamış görseller boş yere sizin tarama bütçenizden götürecektir. O yüzden sitede bulunan tüm ne varsa sıkıştırarak en az MB oluşturacak şekilde ayarlamayı deneyin. Bunun için araştırma yapın.
  • Sitenin hızı bu üst maddeye eklenebilirdi ama siteniz ile alakası olmayan sunucu sorunlarından da kaynaklanabildiği için ayrı maddede yer verdim. Siteniz hızlı olacak! kural bu. Site hızlandırma yöntemlerini burada tek tek anlatmam imkansız olduğu için daha önce yazmış olduğum SİTE HIZLANDIRMA konuma alabilirim sizleri.

Site içerisinde işimiz bittiğine göre site dışı yapacağımız nedir? Her zaman ki gibi lanet olası backlink tabi ki 🙂 Onu da bir madde ile kapatalım.

SİTE DIŞI TARAMA BÜTÇESİ OPTİMİZASYONU

  • Google örümceklerinin site içerinde ki bağlantıları takip ettiğini söyledik. Site dışındakileri takip etmiyor mu? Ediyor tabi. Yani sizin şu google örümcekleri şu siteye yuva yapmış ya 1 dakikada indeks alıyor diye hitap ettiğiniz siteler var ya. Ha o sitelerden backlink alıyorsanız. O sitede gezen örümcekler köprü yardımı ile sizin sitenize geçiş yapacaktır. Yani ne kadar backlink o kadar tarama. Bir o kadarda tarama bütçesi demek oluyor. Tabi tarama bütçesini optimize etmek için sağ sola backlink saçmak sitenize zarar verecektir. Backlink konusunda dikkatli olun yeter. Adım adım backlink inşası yapın sorun kalmayacaktır.

BONUS: Siteniz yeni ise şu AMP yi kullanmayın. Google amp sayfalarınız için ayrı bir bütçe harcamak zorunda kalıyor. Eğer sitenizi zorlayacak kadar ziyaretçiniz yoksa ve yeniyse AMP kullanmayı biraz daha erteleyin. AMP kurulumu yaptıysanız da geri kaldırmayın.

 

 

 

 

23 Ocak 2019 11:16:35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir