Seo Teknikleri

Tarayıcı Önbellekleme Kesin Çözüm

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Merhaba; Bugünde sitemizi hızlandırmak adına tarayıcı önbellekleme özelliğinden faydalanacağız. Aslında önceki konularımızda ki anlattığım site hızlandırma konularını yaptı iseniz kullanıcılar tarayıcı önbellekleme özelliğinin farkına bile varmayacaktır.

NEYDİ O KONULAR

Onlar kullanıcılar bizim derdimiz arama motorları. Kullanıcıları daha önceki makalelerde hallettik ama arama motorlarını halledemedik. Kullanıcılar bu olayı görmeyecek bile ama arama motoru kesinlikle görecektir. Tarayıcı önbellekleme yapmazsak ne olur ? Ne olacak elinin körü olur. Dediğinizi duydum bir daha olmasın olursa da canınız sağ olsun. Ben yinede açıklayayım tarayıcı önbellekleme yapmazsak neler olacağını. Sonra anlatmadın sitem gerilerde çıktı falan dersiniz. Der misiniz ?

TARAYICI ÖNBELLEKLEME ÖZELLİĞİNDEN FAYDALANMAZSAK NE OLUR?

Sitemize yüklediğimiz her şey zamanla boyutu artar. Her konuya resim ekleriz. Daha sonra bu boyutlar artınca. Ziyaretçinin sayfaları her gezmesinde aynı resmi tekrar yüklemesine yol açar.  Kullanıcı sitede yavaş hareket eder. Sunucu daha çok veri gönderir. Sunucu kasması oluşur. Arama motoru bunu görürse hadi bakalım seni yavaş der ve sıralamada geriye gönderir. O yüzden biz hemen bu durumu halletmemiz gerekiyor.

Tarayıcı Önbellekleme olayı şöyle oluyor. Ziyaretçi siteye giriyor bir sayfaya tıklıyor oradaki görseller kişinin bilgisayarına kayıt oluyor. Bir daha sayfaya girdiğinde o resim, metin ne ise onu artık sunucudan değilde bilgisayarından yüklüyor. Yükleme olayı kalkıyor yani. Artık sitemiz bir kullanıcı tarafından kasmıyor. Tüm Bunları da basit bir kod ile yapacağız şimdi isterseniz yavaş yavaş yapalım ben size o kodları vereyim gereken yere yapıştırın bitsin bu iş

TARAYICI ÖNBELLEKLEME KODLARI

 


## EXPIRES CACHING ##

ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg “access 1 year”
ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”
ExpiresByType image/gif “access 1 year”
ExpiresByType image/png “access 1 year”
ExpiresByType text/css “access 1 month”
ExpiresByType text/html “access 1 month”
ExpiresByType application/pdf “access 1 month”
ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”
ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
ExpiresDefault “access 1 month”

EXPIRES CACHING ##

Yukarıdaki verdiğim kodları sitenizin .htaccess dosyasını bulun ve en sonuna yapıştırın. Artık tarayıcı önbellekleme özelliğiniz aktif olacaktır. Siteniz çok trafik alıyor ise işinizi çok fazlasıyla görecek. Site hızınız Google hız testi sonuçlarında artış gösterecek.

İyi bir kullanıcı deneyimi sağladığınız için artık siteniz SEO açısından daha etkili olacak. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkacaksınız.

6 Temmuz 2017 09:23:41

7 Yorum

  1. Dostum kolay gelsin, bende ayrıca açılış sayfaları yönlendirmelerinden kaçının uyarısı çıkıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

  2. Aslında güzel hostingten wordpress hosting hizmetini alıyorum. Bu hizmetin içinde ssl ücretsiz veriliyor. En baştan https olarak kuruldu ama yine de anlayamadım nedeneni. Aslında sitemin en büyük sıkıntısı masaüstünde yok mobilde var. Nasıl çözeceğim bilmiyorum.Bu arada bu sorunu çözmek için araştırırken sizi keşfettim. Başka bir siteden faydalanıyordum. Ama yazılarınız çok güzel başarınızın devamını dilerim. Eline sağlık..

    1. Hocam çok teşekkür ediyorum bu güzel yorum için bir eklenti vardı sorunun çözümü için ama aklıma gelmedi. Acemi tarafımdan sordunuz soruyu 🙂
      Bunun için araştırma yapacağım çözümü bulursam makaleye dökerim

  3. En güzel sorular böyle olanlardır. İnsanı öğrenmeye itiyor 🙂 öğrenecek daha çok şeylerimiz var hepimizin 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir