Web Kullanımı

Tik işareti Onay İşareti Nasıl Atılır Ne Anlama Gelir

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Konunun başlığında gördüğünüz tik işareti ne anlama gelir? Neden bu işaretler telefonlarda ve site içlerinde yer almakta? Tik işaretleri nasıl atılır? Biraz bunlara değinelim. Onay işareti kullanılan yerlere göre farklılık taşır. Adı üzerinde zaten onay işareti. Bazı kurumlarda kağıt üzerinde bile bu işaretleri kullanmaktayız. Bizim amacımız ne anlama geldiği ve bu işaretlerin nasıl koyulduğu ile ilgili olacak.

Asıl anlamı “tamamlandı,tamam,onaylandı,başarılı” demektir. Örneğin whatsapp’ta “Gönderildi” anlamı taşır. İşaret iki tane olduğunda “iletildi” renk değiştirdiğinde ise karşı taraf mesajı okudu anlamı vermekte. Yani kullandığınız alan ne ise ona göre anlam kazanmakta. Bir arkadaşınız bu işareti özelden mesaj olarak attığında “tamam” anlamı vermekte. Şimdi bazı yerlerde tik işareti nasıl atılır?

WORDPRESS TİK İŞARETİ NASIL ATILIR?

√ 

WordPress kullanıcılar için makale aralarına yukarıdaki onay işaretini atmak için önce araçlar çubuğunu görünür hale getirmelisiniz.  En sağda yer alan araç çubuğunu göster gizle sekmesine tıklayarak özel karakterler bölümünü görünür hale getirin. Altta açılan metin rengi üzeri çizili yazı gibi yerler ekrana gelecek. At nalı gibi olan işaret vardır. Oraya tıklayarak açılan yerde ki tik işaretini görebilirsiniz. WordPress te onay işareti bu şekilde atılmakta. Bu tür işaretleri kullanmak SEO açısından size artı puan kazandıracaktır. Çünkü makaleyi okuyan kişi o yazıdan sıkılmadan okuyabilir.

EXCEL TİK İŞARETİ ATMA

Excel de onay işareti atmak için şu yolu takip edin.

 1. Ekle sekmesine gelin.
 2. En sağda yer alan simge yazısına tıklayın.
 3. Açılan menüde tik işaretini göreceksiniz.

WORLD TİK İŞARETİ ATMA

Yine excel ile bire bir aynı şekilde tik işareti ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken ekle sekmesine gelerek simge yazısına tıkladığınızda tik işaretini göreceksiniz. Yazdığınız yazı içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İNSTAGRAM TİK İŞARETİ KOYMA

İnstagramda çeşitli yazışmalarda tik işareti koymak için;

 1. Klavyeniz de yer alan işaretler sekmesine gelin.
 2. Yine klavyede yer alan gülücük işaretine tıklayın.
 3. Biraz sağ tarafta yer alan !? yerine gelin.
 4. Tik işaretini orada göreceksiniz.

FACEBOOK TİK İŞARETİ KOYMA

Yine aynı şekilde klavyeden tik işareti koyabilirsiniz. İnstagram da ki adımları facebook için de uygulayın mesajlar da yorumlarda, durum paylaşırken her yerde bu işareti koyabilirsiniz.

Diğer mesaj uygulamaları, Sohbet siteleri gibi bir çok alanda özel karakterleri benzer şekilde ekleyebilirsiniz. Özel karakterleri atmanın mantığı hep aynıdır. Sitelerin yapısı gereği her zaman size bu özel karakterleri sunmayabilir. Klavye kullanarak onay işaretleri koyulabilir.

 

26 Aralık 2017 22:33:08

2 Yorum

 1. I often visit your website and have noticed that you don’t update
  it often. More frequent updates will give your blog higher authority & rank in google.

  I know that writing posts takes a lot of time, but you
  can always help yourself with miftolo’s tools which will shorten the time of creating an article to a couple of seconds.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir