Seo Teknikleri

TO Arttırma Rehberi Hayal Değil Gerçek Yöntemler

Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Arama motorları kullanıcıları çeşitli sitelere yönlendirmekle mükellef. Arama sorgusu oluşturan bir kişi için yüzlerce hatta binlerce web sitesi karşısına çıkar. Sorgu yapılan anahtar kelime için ilk 10 sırada yer alan siteler oldukça şanslıdır. Bahsi geçen anahtar kelime aranması yüksek kelime ise çok çok daha şanslısınız. İlk 10 içerisinde yer alan siteniz arama sonuçlarında görüntülenme alır. Görüntülenme başına sitenize kaç tanesinin tıklayıp ziyaret ettiği TO oranını belirler. Yani aylık yüz kez aranan kelime için siteniz yüz defa gösterilmiş olur. Bunlardan on tanesi sizin sitenize tıklarsa TO oranı %10 olur. Tabi %10 rakamına ulaşmak oldukça zordur.  TO oranı %0.x ile başlıyorsa sizinde optimizasyon yapmanız kesinlikle şart. To oranınızın düşük olduğunu veya yükseltmek için neler yapılabileceği hakkında bilgiye ulaşmak için TO arttırma rehberi yazımı okumaya devam edin eminim ki faydasını göreceksiniz. Başlamadan önce TO artarsa neler elde etmiş oluruz ona bakalım.

TO ARTARSA NELER DEĞİŞİR

  • Ziyaretçi sayında çok ciddi artışlar olur.
  • Reklam gelirleri yükselir.
  • Site bilinirliği daha çok artar
  • Alexa gibi sıralama veren araçlarda yükselme olur.
  • Artan tık için SEO puanınız yükselir.
  • Siteye gelen kullanıcılar o sayfada vakit geçirirse arama sonuçlarında aranan kelime için yükselirsiniz.

TO ARTTIRMAK İÇİN YAPILABİLECEKLER LİSTESİ

 

  • BAŞLIKLAR İLGİ ÇEKİCİ OLSUN

 

En büyük görev başlıklara düşüyor. Başlıklar diğer sitelerden farklı olması ve dikkat çekmesi gerekiyor. Genellikle anahtar kelimeye yer verilen başlıkların sonlarına bazı eklemeler yaparak Tıklama oranlarında artış sağlanabilir. İnsanların ilgisini çekmek için nasıl başlıklar seçilmeli? En, en iyi, sayılar, dev rehber, detaylı, gibi eklemeler insanların dikkatini oldukça çekiyor. Bir konu başlığı üzerinden örnek vermek gerekirse; “SİTE HIZLANDIRMA”  bu tür başlık için binlerce sonuç bulabilirsiniz. Eğer sayfanız bu kelimede ilk 10 içerisinde yer alıyorsa. Şuna benzer başlıklar olabilir. “SİTE HIZLANDIRMA DEV REHBER, SİTE HIZLANDIRMA PAGESPEED %100, SİTE HIZLANDIRMA DETAYLI OPTİMİZASYON, SİTE HIZLANDIRMA RESİMLİ ANLATIM” gibi başlıklar ile insanların sitenize yönlenmesini sağlayabilirsiniz.

  • META AÇIKLAMALAR

Meta açıklama
Meta açıklama

Meta açıklamalar başlığın hemen altında yer alan kısa açıklama bilgisidir. Başlıklar kadar TO oranına etkisi olamasada TO arttırma taktiklerinden birisidir. Başlıkları okuyan ziyaretçinin siteye gelmesi için yetersizse aradığı bilginin gideceği sayfada olup olmadığına meta açıklamalardan bakıyor. Meta açıklama eğer kullanıcının istediği bilgiyi veriyorsa o siteye kesinlikle gelecektir. Her kullanıcının neyi aradığını bilmek imkansız. O yüzden anahtar kelimelere yardımcı yan anahtar kelimeleri meta açıklamada yer vermek etkili bir yol olacaktır. “BANKA ÇALIŞMA SAATLERİ” başlıklı yazınız için meta açıklama kısmında banka isimlerine yer verebilirsiniz. Her kullanıcı hangi banka için arama yapıyor bunu kestirmek mümkün değil ama bankaların tamamını konu alan metin için bankaların tamamına veya tamamına yakın bir kısmına meta açıklamada yer vermek tıklama oranını arttıracaktır.

  • İLGİLİ GÖRSELLER

Oluşturulan sayfalar için en doğru görselleri yazı içlerinde ve öne çıkan görsellerde kullanmak etkili bir yol olacaktır. Arama motorları görsellerin bazılarını arama sonuçlarında meta açıklamanın yan tarafında gösteriyor. Buna arama motorları karar veriyor. Herhangi bir kod ile arama sonuçlarında resimli çıkmak mümkün değil ama yapılacak bazı çalışmalar ile sonuçlarda resimli çıkma şansı artabilir. İsteyenler google arama sonuçlarında resimli çıkmak yazımı okuyabilir.

  • ARAMA SONUÇLARINDA YILDIZLI ÇIKMAK

Arama Sonuçlarında yıldızlı çıkmak
Arama Sonuçlarında yıldızlı çıkmak

TO Arttırma taktiklerinde meta açıklamadan dahi etkili olan bir yol. Arama sonuçlarında sitenizin hemen altında yer alan yıldızlar olması kullanıcıları adeta oraya çekiyor. Aslında bu konunun başlığı TO arttırma değilde arama sonuçlarında farklı gözükme yolları da olabilirdi. Neyse yazdık bir kere böyle yapacak bir şey yok. 🙂 Sitenin yıldızlı çıkması için basit wordpress eklentileri ile bunu yapabilirsiniz. Wp Kullanmayanlar biraz kodlamalarla uğraşmak zorunda küçük bir araştırma ile bunu yapabilirsiniz. Yakın zamanda kendi sitem içinde bunu yapmayı düşünüyorum. Yaptıktan sonra nasıl yapılacağı hakkında detaylı anlatım hazırlayacağım. İlgi çekici bir yol ve TO oranını arttırdığını kesinlikle söyleyebilirim.

BİR ÜST SIRAYA ÇIKMAK

Gösterim alan anahtar kelimede ilk sayfada yer alıyorsanız birinci sırada olan site aynı kelime için aynı gösterim oranına sahipsiniz demektir. Arama yapan kullanıcıların çoğu ilk sıradaki siteyi ziyaret eder. ikinci ve üçüncüde hemen hemen aynı şansa sahiptir. Dört ve on arasında yer alan siteler için aynı durum söz konusu değildir. Pastadan büyük dilimi ilk üç sırada yer alan site yiyecektir. TO arttırmak için sitenizi bir şekilde üst sıralara taşımalısınız. Yukarıda verdiğim yöntemler TO oranını arttıracaktır. Bunu da google TO oranı yüksek olduğu için sıralamada mükafat olarak verecektir. (Sitede vakit geçiriliyorsa) Arama sonuçlarında üst sıraya çıkmak için yüzlerce yapılacak işlem var. İlgili sayfanızı arama motorları kriterlerine uygun şekilde  tekrar gözden geçirmelisiniz. Gösterim oranı en yüksek sayfanızı console hesabından kontrol ederek gerekirse sadece o sayfa için çalışmalar başlatmalısınız.

27 Mart 2019 15:20:23

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir