Seo Teknikleri

tr uzantısı ve SEO İlişkisi Sıralamayı Nasıl Etkiler ?

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

tr uzantısı ve seo ilişkisi hem karlı bir hamle hemde zararlı bir hamle olarak karşımıza çıkabilir. Önce yararlarından bahsedelim. Sonra zararına değinelim.

TR UZANTISININ SEO’YA OLUMLU ETKİSİ

tr uzantısı seo ya kriterlerinde ülke aramalarında olumlu etki sağlıyor. Her ülkenin kendine ait bir uzantısı olduğu için her domain isimlerinin uzantıları kendi ülkelerine hitap etmektedir. Türkiye kaynaklı bir arama yapan kullanıcı sitenizin .tr uzantılı olması sebebi ile sizin sitenize girme ihtimali daha yüksek. .tr uzantılı site ülke içi aramada sizi diğer sitelerden sıralamada daha yüksek tutacaktır. Google.com.tr aramasında her zaman bir basamak önde olacaksınız. Yanı sıra Türkçe kelimeler ile arama yapan her kullanıcı sitenizin uzantısından dolayı arama yapan kullanıcılara daha üst sıralarda gösterilecek. Eğer sadece Türkiye’ye hitap eden bir web siteniz varsa .tr uzantısını öneririm.

TR UZANTISININ SEO’YA OLUMSUZ ETKİSİ

Tr uzantısına sahip bir site google webmaster tools araçlarına giriş yaptığında hedef ülke konumunu asla değiştiremez. Tr uzantısı sadece Türkiye’ye hitap ettiği için sadece coğrafi konum Türkiye olacaktır. Türkçe’ye yakın bir dil kullanan Azerbaycan’dan gelecek ziyaretçileri kaçırmış olacaksınız. Yada İngilizce bir site oluşturup. ABD gibi ülkelere hitap etmek istiyorsanız tr uzantısı size engel olacaktır. Sıralamada büyük kayıplar yaşayacaksınız. Ülke içi arama için ise tam tersi söz konusu olacak.

tr uzantısı ve seo
tr uzantısı ve seo

Çok dilli bir site için yine tr uzantısını  önermeyeceğimi belirtmek isterim.

Eğer sadece Türkiye için bir web sitesi oluşturdu iseniz. Hedef kitleniz Türkiye ise tr uzantısı almak siteyi arama sonuçlarında ileriye taşıyacak. Türkiye’de İngilizce ders veren bir site hazırlamanız bu sitenin İngilizce odaklı olduğunu göstermez. Çünkü ana dili İngilizce olan birisi elmanın İngilizce anlamına bakmayacaktır. Türkiye’den ise arayama daha çok olacağı için tr uzantısı ve seo ilişkisi tam uyum sağlayacak.

tr uzantısı ve seo için yapmanız gerekenler bunlardan ibaret hedef kitle, dil ile sitenizin nasıl bir yapıya sahip olacağı hakkında karar verdikten sonra alan adı satın alınmalı. Yanlış bir hamle ile alınan alan adı yarardan çok zarar getirir.

 

 

9 Ağustos 2017 07:37:07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir