BLOG ve PARA

Vlog Nedir Vlog ne Demek

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Vlog nedir ? Son günlerde internet de  sıkça isminden söz ettiren vlog ne anlamı taşıyor ?

Vlog kişilerin günlük hayatta yaşadığı, Bildiği bir konu üzerinde konuşması, herhangi bir konu üzerinde tartışma başlatmak ve diğer çeşitli amaçlarla video kaydı oluşturması ile kendi yönettiği siteye yüklemesidir.

vlog nedir
vlog nedir

Şu anda benim sizlere yazı ile Vlog Nedir ? cümlesini anlatıyor olmam blog iken, Buna benzer bir konuyu kamera ile video ya alıp anlatmam vlog olacaktı. Blog ile vlog birbirine benzerlik gösterir. İkisi de yapısal olarak aynı iken uygulama kısmı birbirinden farklıdır.

NEDEN VLOG SEÇMELİSİNİZ ARTI YÖNLERİ

vlog
vlog

İnsanların geneli okumayı fazla sevmediği için öğrenmek istediği bilgiyi video ile daha hızlı ve daha akılda kalıcı olması için tercih etmektedir. Anlatım biçiminiz ve üzerinde durduğunuz konu ile direk olarak çok fazla ilgi çekersiniz. Kamera karşısında olduğunuz için sizi takip eden insanlar yolda sizi tanıyabilirler. Hiç bilmediğiniz hayran kitleniz oluşabilir. Hiç ummadığınız bir sözcükten fenomen olabilirsiniz.

VLOG SEÇMENİN EKSİ YÖNLERİ NELERDİR.

Blog yazmaktan daha zahmetlidir. Bir çok kez aynı kaydı tekrarlayabilirsiniz. Sağlam bir kameraya ihtiyacınız vardır. Kamera size maliyet getirecektir. Site oluşturduğunuzda video yükleyeceğiniz için bandwith kullanımı yüksek olacaktır. Sunucu masrafları artış gösterecek. Ülkemizde video yükleme hızı düşük olduğu için ultra hd video çektiğiniz de saatlerce yüklenmesini bekleyebilirsiniz.

Kullanıcılar videonuzu izlemek için internet paketlerinden harcama yapacaktır. Sınırlı internet kullanan kişiler vlog videolarını izlemekten kaçınacaktır. Özellikle mobil kullanıcıların internetleri sınırlı olduğu için mobil ziyaretçiler daha az olacaktır.

 

İYİ BİR VLOG ÇEKİMİ NASIL OLMALI

vlog nasıl olmalı
vlog nasıl olmalı

İnsanlar her zaman diğerlerinden farklı bir şeyler arama peşindedir. İlgi uyandırıcı olmalı. Ya bir soruna çözüm olacak vlog yayınları paylaşmalısınız yada tamamen özgün olan komik vloglar yayınlamak kaliteyi artırır. Konuşma tonunu iyi ayarlamak gerekiyor. Aslında televizyonlarda izlediğiniz filmler yapım aşamasında ne kadar emek istiyor ise aynı emeği vlog sahipleri de yapmalı. Teknik bilgiye tam anlamıyla sahip olmalılar. videolarda ki animasyonlara kadar ekleme yapmaları gerekmekte.

Özgünlük başta ki kriter. Örnek verecek olursak bir dönemler

vermicem vermicem benim değil mi vermicem

kısa videosu fenomen olmuştu. Şimdi bir arabaya oturup aynı videoyu sizinde çekmeniz hiç bir şeyi değiştirmeyecek. Hatta insanların büyük kısmının alay konusu olacaksınız.

Anlatım biçimi güzel olmalı. Sizlerinde mutlaka karşısına çıkmıştır. Okulda bazı hocalar ders anlatır sizin uykunuz gelir. Böyle bir ses tonu ile anlatmak yine vlog için eksi olarak karşınıza çıkar.

Vlog nedir ? Vlog ne demek ? konusunu beğendiyseniz yukarıdan paylaşmayı unutmayın.

 

11 Eylül 2017 11:56:13

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir