BLOG ve PARA

Web Sitesi Satın Almak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Bu yazıyı 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Yatırım yapmak için ilerleyen teknoloji sayesinde web siteleri de yer almakta. Kazançlı web sitesi satın almak ve alındıktan sonra biraz ilgilenmek karlı bir yatırım olabilir. Bunun için aldığınız site kategorisi hakkında bilgi ve donanıma gerekli olmalısınız. Bilinçli satın alınan web sitesi çok karlı bir yatırım olacaktır. Tabi bu işin inceliklerini bilmelisiniz. Atlanan tek bir kriter dahi boşa yatırım yapmanıza sebebiyet verebilir. Dikkat edilmesi gereken o noktaları yazımız içeriğinde bulacaksınız. Yazıyı tamamen okuduktan sonra hazır web sitesi nasıl alınması gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

ALAN ADI UZANTISINA DİKKAT ETMEK

web sitesi satın almak
web sitesi satın almak

Webmaster forumlarında çok takılan kişiler için yazılması bile gülünç verici bir kriterdir. Burada hiç bir bilgiye sahip olmayan kişiler için önemli olan etkendir. Alan adı uzantısı neyi ifade ediyor? Alan adı uzantılarına bir göz gezdirelim.

  • .com
  • .net
  • .org
  • ist
  • .xyz

gibi alan adları ücretlidir. Bu tür ücretli olan alan adına sahip web siteleri satın alınmalıdır. Ücretsiz oluşturulmuş bazı uzantılar vardır. .tk, .biz. gibi ücretsiz olarak sağlanır. Bu tür uzantılara sahip siteler tercih edilmemelidir. Alan adı uzantısı SEO açısından da önemli kriter olduğu için ücretsiz oluşturulmuş alan adlarına SEO yapmak boşa bir uğraş olabilir. Alacağınız web sitesinin alan adının ücretli veya ücretsiz olduğuna dikkat edin. Küçük araştırmalar ile bunu kolayca halledebilirsiniz.

Ayrıca alan adının tamamına dikkat edin. Kısa veya anlamlı uzun alan adları olan siteleri tercih etmeniz işe girmede size yardımcı olacaktır. Hiç bir anlam taşımayan bazı harflerin bir araya gelerek çok uzun alan adına sahip siteler tercih edilmemeli. Anlamsız ama kısa alan adları tercih edilebilir.

  • abc.com= Uygun
  • ahtdwidfefgr.com= Uygun Değil
  • alanadıkayıtet.com= Uygun

KULLANILAN TEMA

Web sitesi satın almak isteyenlerin en çok göz ardı ettiği kriterdir. Sitede kullanılan tema o sitenin performansını doğrudan etkilediği için kontrol edilmesi gerekir. Temanın warez mi yoksa legal mi olduğunu teyit etmelisiniz. Warez temalar güzel görünse de arama motorlarında iyi performans gösteremeyecektir. İlerleyen dönemlerde çeşitli hatalar ile karşılaşarak sitenin arama motorlarından ban yemesine neden olabilir. Temanın tüm performansı analiz edilmelidir. Tema hızı, kodlaması, sadelik, fonksiyonlar, gibi bir çok alanda kontrol sağlamalısınız.

SİTE İÇERİK ANALİZİ

İçerikler sitenin değerini belirleyen en önemli faktördür. Web sitesi satın alınmadan önce içeriklerin özgün yazılıp yazılmadığı, içeriklerin uzunluğu, gibi bir çok nokta kontrol edilmelidir. Yazıların hemen hepsi SEO uyumlu makale kurallarına uygun olmalıdır. Kopyala yapıştır yapılan bir site asla tercih edilmemelidir. Bu tür sitelerin arama motorlarında indeks sayısı fazladır. Kaliteli içerik sayısı ise düşüktür. İçerikler sitenin genelini etkilediği için bu işi biliyor olsanız dahi toplamak zor olacaktır. İçerik analizi yapmadan web sitesi satın alınmamalı.

REKLAM FİRMALARI BAN KONTROLÜ

Hazır web sitelerinnin çeşitli gelir kaynakları vardır. Bunlardan bir tanesi de sitede reklam yayınlamaktır. En popüler reklam ağlarından sitenin ban alıp almadığı kontrol edilmelidir. Zira satın alınacak web sitesinden para kazanmak için reklamlar olmazsa olmazlardandır. En çok tercih edilen reklam ağı google adsensedir. Buradan ban alıp almadığı kolaylıkla kontrol edilebilir. En büyük gelir kapısı burasıdır. Reklam engellemesi almış web sitesi asla satın alınmamalıdır. Reklam engellemsi almış sitelerin gelirleri kısıtlanacağı için yapılan yatırımın büyük çoğunluğu boşa gidecektir.

SAYAÇ VERİLERİNİ KONTROL ETME

Bir sitenin değerini en çok belli eden kısım sayaç verileridir. Sitenin günlük, haftalık, aylık, yıllık ziyaretçi oranları burada yer alır. Ziyaretçi potansiyeli yüksek web sitesi satın almak en doğru olanıdır. Ziyaretçi sayısının fazla olması o sitenin gelirininde yüksek olması anlamına gelir. Sayaç kontrolü yapabilmek için siteyi size satan kişinin yetki vermesi veya görsel olarak istediğiniz değerleri göstermesi gerekir. Maalesef bu verilere dışarıdan ulaşmak mümkün değildir. Siteyi satacak kişinin mutlaka size göstermesi veya yetkilendirme yapması gerekir. Tüm site zamanlamaları kontrol edilerek ziyaretçi sayısı ele alınmalıdır. Ziyaretçisi bol site tam yatırım yapılacak yerdir. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar burada da vardır;

Sayaç verileri kolaylıkla oynanabilir. Çeşitli hit gönderme siteleri kullanılarak hiç ziyaret edilmeyen web siteleri sayaca binlerce ziyaretçi göndererek verileri alt üst edebilir. En güvenilir sayaçlardan birisi olan analytic bile bu durumda çaresiz kalıyor. Siteye gelen ziyaretçilerin nereden geldiği dahil tüm veriler alt  üst edilebileceği için önceki yıllar alınan trafik kontrol edilmeli. Birden artan ziyaretçi grafiği görürseniz sitenin hile ile ziyaretçi kazandığını anlamanız muhtemel.

SEARCH CONSOLE VERİLERİ

Search Console hesabı da tıpkı analytic de olduğu gibi site sahibinin yetki vermesi ile görüntülenebilir. Hazır web sitesi satın almadan önce en çok yardım alacağınız verilerin bol olduğu, verilerin hemen hemen oynanamadığı yerdir. Burada bir çok kriteri kontrol edebilirsiniz. Performans analizi adı altında sitenin sıralamada ortalama konumu, Görüntüleme sayısı, toplam tıklama gibi bir çok veriyi görebilirsiniz. Siteye ait backlink bilgileri, Manuel web spam işlemleri, Yinelenen içerikler ve daha fazlası burada görüntülenebilir. web sitesi satın almadan önce mutlaka incelenmesi gereken bölümdür.

REKLAM GELİRLERİ VE YAN GELİRLER

Satın alınmadan önce yatırdığınız parayı ne kadar sürede geri kazanabileceğiniz hakkında öngörüde bulunmanıza olanak sağlayan kriterdir. Bir web sitesinin kesin kazancı olarak reklam gelirleri baz alınır. Burada ki rakamalar dönemlik olarak ele alındığında büyük farklar genellikle bulunmaz. (spam vb durumlar hariç) Örneğin geçen ay siteden 1000 TL aldı iseniz gelecek ayda 800-1200 TL arası farklılıklar oluşur. Bu sizin site ile ilgilenme düzeyinize göre artar veya azalır. Yatırım yapacak site için ödeyeceğiniz miktarı burada ki gelirlere eşit olacak şekilde analiz edebilirsiniz.

Web sitelerinin reklamlar dışında da gelirleri vardır. Buna örnek olarak tanıtım yazıları verilebilir. Tanıtım yazısı satma büyüklüğüne erişmiş web siteleri en az reklam gelirleri kadar siteye para getirir. Bu verilerinde göz önüne alınması gerekir. Bunu ölçmenin yolu alexa verileridir. Eğer satın alınacak web sitesinin alexa değerleri iyi ise o sitenin tanıtım yazısı satma ihtimali daha yüksektir. İnsanlar hala tanıtım yazısı almak için alexa değerlerine bakıyorlar. Burada ki gelirler tahmini olarak Alexa TR 10K olan bir site için aylık kazanç 100 TL ye kadar çıkabilir. Bu tamamen sitenizi pazarlama stratejiniz ile alakalı olduğu için neler yapabileceğinizi ancak kendiniz belirleyebilirsiniz.

İLGİ ALANINIZDA BİR SEKTÖR SEÇİN

Web sitesi satın almak isteyenlerin en çok göz ardı ettiği kriterdir. “Siteniz olsun yeter” yapılacak en büyük yanlıştır. Gelir getiren en uygun web sitesini bulsanız dahi bir süre sonra gelirlerin yerlerde sürünmesine neden olur. Çünkü ilgi alanınız veya tecrübeniz dahilinde olmayan kategoride yayın yapan sitelere ilerleyen dönemlerde içerik girmekte sıkıntı çekeceksiniz. Güncellenmeyen web siteleri ise arama motorlarında arka plana atılır. Buda ziyaretçi kaybına ardından site gelirlerinde ki ani düşüşlere neden olur. Bakınız. 6 ay BLOG yazmadım sitede neler oldu? Yazımda en büyük örneğini görebilirsiniz. Yemek tarifleri anlatan bir site satın aldığınızı düşünün bu konuda ne tecrübeniz var ne merakınız. Para kazandıran web sitesi satın almanıza rağmen içerik eklemekte güçlük çekeceksiniz. Buda gelirleriniz de azalmaya neden olacak.

19 Kasım 2018 14:56:07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir