Wordpress

WordPress Ana Sayfada Kategori İçerikleri Gizleme Eklentisiz

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

WordPress içeriklerde genelde son yazılar ana sayfada tarih sırasına göre sıralı olur. En son yayınladığınız yazı ana sayfanın en başında gözükür. (Sabit ana sayfa ayarlamadıysanız.) Site ön yüzünün güncel olduğunu kullanıcılara aktarabilmek için tarih sırasına göre liste kullanıyor olmalısınız. Bazı durumlarda bazı kategori içeriklerinin ana sayfada yer almaması gerekir. Sitenizde tanıtım yazısı yayımlıyorsanız veya site konusu ile alakası olmayan başka bir kategori varsa çeşitli nedenlerden dolayı gizlenmesi gerekir. WordPress ana sayfada kategori içerikleri gizleme eklenti olmadan nasıl yapılır? Çok basit ama çok detaylı olacak şekilde anlatmaya çalışacağım.Ç

KATEGORİ GİZLEME KODU

function preventHomepageTips($query) {
if($query->is_home() && $query->is_main_query()){
$query->set('cat', '-146 -70');}}
add_action('pre_get_posts', 'preventHomepageTips');

Yukarıda ki kodları functions.php dosyasına yapıştırıyorsunuz. Kodları yapıştırıp kaydettiğinizde 146 ve 70 id değerine sahip kategori içerikleriniz ana sayfadan kalkacaktır. Burada dikkat  gizlemek istediğiniz kategori id numarasını bulmalısınız. Kategori id numarası her site için farklılık gösterecektir. Kendi id değerini bulmadan sadece kodları yapıştırmak işe yaramaz. Nasıl bulacaksınız kategori id değerini?

WORDPRESS KATEGORİ İD BULMA

WordPress admin panelinden > Yazılar > Kategoriler> Gizlemek istediğiniz kategori bul> altında düzenle sekmesine tıkla aşağıdaki gibi bir görsel oluşacak.

Tarayıcının adres çubuğunda ID değeri yazıyor. Görselde olduğu gibi. Şimdi seçtiğimiz bu kategorinin id değerini not edelim. Filmler kategorimizin numarası 10 Biz bir kategori içeriklerini daha gizlemek istiyoruz. Hemen üstteki adımı tekrar takip edip Gizlemek istediğimiz kategoriyi düzenle diyoruz. Adres çubuğuna bakıp onunda değerinin 21 olduğunu varsayalım. Şimdi yukarıda ki verdiğimiz kodlar arasında 146 ve 70 yazıyordu orayı kendi id numaramız olan 10 ve 21 ile değiştiriyoruz. Değiştirme yaparken rakamların başında bulunan işaretini kaldırmayın. Yani -10 ve -21 şeklinde olacak. Artık kaç kategori gizlemek istiyorsanız rakamları bulup eklersiniz. eklediğiniz kategori içerikleri sadece Ana sayfada görünmez olacaklar. WordPress ana sayfada kategori içerikleri gizleme işleminin ardından sayfanızı yenileyerek kontrol ettiğinizde gizlediğimiz kategorilerin içinde bulunan yazılarımız ana sayfada gözükmeyecek.

NEDEN İÇERİK GİZLEMELİ?

Siteyi sık ziyaret eden kullanıcılar site ana sayfasında en son hangi başlık yayımlanmış onu okumak isterler. Site sahipleri ise siteden gelir elde etme, veya ziyaretçi çekebilecek başlıklar açma gibi ihtiyaçlar duyarlar. Bu başlıklar sürekli ziyaretçiler için anlam ifade etmez. Bu durumdan sıkılmaya dahi başlarlar. Sayfam için SEO ağırlıklı paylaşımlar yapıyorum. Siteye gelecek olan bir çok kullanıcı SEO yazıları okumak isteyecektir. Şimdi sitede bir tanıtım yazısı yayımlasam ve ana sayfa tanıtım yazıları ile dolu olsa takipçilerim bir daha siteye gelir mi? Artık çöp site olarak bakarlar. Benzeri durumlarda Ana sayfada bazı içerikleri gizleme yoluna gitmek en doğrusu olacaktır.

4 Ocak 2019 13:41:49

2 Yorum

  1. Vay be , ilk sizden gelenler blog’u ben yazmıştım. Site’nin görünüşü ile ilgili yazmıştım. Kaç zaman geçmiş?

    Sitende başarılar….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir