Wordpress

WordPress Eski Yazı Yazma Stiline Geri Dönme Eklentisiz

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

WordPress yeni gutenberg yazı stiline geçtiği günden beri yazı yazmakta bir hayli zorlananlar oldu. Bende dahil olmak üzere paragraf içinden seçtiğim bir sözcüğe link ekleme rengini değiştirme gibi bir çok fonksiyonu bulamadım.  O yüzden WordPress eski yazı yazma stiline geri dönme yollarını aradım. Gutenberg denen yeni yazı yazma stili beni BLOG yazmaktan soğuttu resmen. Eminim ki bir çok yazarda sıkılmıştır ve eski yazı stiline geri dönmenin yollarını aramıştır.  WordPress blok şeklinde olan yazı editörü nasıl eski haline getirilir? Cevabı basit bir eklenti ile. Eklenti kullanmadan nasıl yapılacağını daha bulamamış olsam da şimdilik bununla idare edelim.

GÜNCELLEME: WordPress Gutenberg editörünü devre dışı bırakmak için eklentisiz yöntemi en alta ekledim. İsteyenler biraz alta inerek eklentisiz Gutenberg yazı editörünü devre dışı bırakabilir.

WORDPRESS KLASİK YAZI DÜZENLEYİCİ

wordpress eski yazı yazma stiline geri dönme

WordPress admin panelinden yeni eklenti ekle kısmına gelerek Classic Editor yazarak eklenti araması yapıyorsunuz. Daha sonra görselde gözüken eklentiyi yükleyerek ağda etkinleştiriyorsunuz. Başka bir işlem yapmanıza gerek kalmadan Yazı editörü eski haline geri dönüyor.

NOT: Eğer eklentiyi kaldırırsanız Gutenberg editörü geri aktif oluyor. Piyasada buna benzer bir çok eklenti mevcut en hafif siteyi yormayan eklentilerden birisi Klasik düzenleyici olduğu için sadece bunu paylaştım. İsteyen farklı bir eklenti kullanarak da sorunu çözebilir.

WORDPRESS EKLENTİSİZ GUTENBERG YAZI EDİTÖRÜ KALDIRMA

add_filter('use_block_editor_for_post', '__return_false');

WordPress 5.0 ve 4.1 sürümü arasında olanlar için yukarıda ki kod gutenberg editörünü tamamen devre dışı bırakıyor. Kodları temanız da bulunan functions.php dosyasının en altına yapıştırıp kaydedin. İşlem tamamdır.

Eğer daha eski wordpress sürümü kullanıyorsanız aşağıda ki kodu sitenizde bulunan functions.php dosyasına eklemeyi deneyin.

add_filter('gutenberg_can_edit_post_type', '__return_false');

Eklenti kullanmadan bu kodlar ile wordpress eski yazı stiline geri dönmeyi tamamlarsanız site performansı açısından daha iyi olacaktır. Ne kadar az eklenti o kadar performans gösteren site demek.

 

21 Ocak 2019 16:01:10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir