BLOG ve PARA

Yaratıcı Yazarlık için Okunması Gereken Yazı

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Sitemizin konusu blog olunca sürekli olarak yeni yazılar ile okurların karşısına çıkıyoruz. Bizlere sorulan bazı sorular oluyor. Bazen insanlar içinden soruyor, bazen mesaj olarak direk iletiyorlar. Bu kadar yaratıcı yazarlık nasıl yapıyorsun ? Nereden aklına geliyor binlerce satır kelimeler ? Yaratıcı yazarlığın tekniği nedir ? gibi sorular ile zaman zaman karşılaşıyoruz. Elimden geldiğince kendim üzerinden konuyu alarak yazmak istiyorum. Yazımda teknik bir araştırma olmayacak kendimden bilgiler ile devam eden bir yazı olacak.

Yaratıcı bir yazar ruhuna bürünmek istiyor olmalısınız. Yazdıklarınızı da büyük ihtimal bir blog da yayınlamak  yada kitap yazmak isteyen birisi olarak okuyorsunuz. Yaratıcı yazar olmak için biraz eğitim gerekiyor. Ben böyle bir eğitim almadım. Belki ondan bazı cümlelerim devrik, içine göçük veya çelişki yaratan bir düşüncem varmış gibi. Yaratıcı yazarlık atölyeleri kurularak kişilere eğitim sağlanıyor. Yazıların nasıl başlanması gerektiği? Nasıl cümleler kullanılmalı? Yazıyı sonlandırma nasıl olmalı? gibi bazı eğitimler veriliyor.

Benim bildiğim kadar yaratıcı yazarlık diye bir üniversite programı’da var. Şuan için Türkiye’de yok ama bölümü düşünenler için bir bilgiyi de araya sıkıştırmış olalım.

Yaratıcı yazar olmak için eğitim arka planda kaldığını söyleyebilirim. Yazarlık tamamen sizin ruh haliniz, Düşünce yazınız ile alakalı bir durum. İstediğiniz kadar eğitim alabilirsiniz. Ruh haliniz makale oluşturmaya el verişli değil ise süslü cümleler ile donatılmış anlam bakımından birbirini takip edemeyen yazılar ortaya çıkarırsınız. Yazarlıkta ruh hali çok önemli. Somurtgan bir insan üzüntülü olan bir insana ne kadar yardımcı olabilir ise yazılarınız da bir o kadar etkili olacaktır.

Ruh haliniz, Düşünceleriniz geniş mecralara ulaşıyor ise amatörce yazılar yazmak, anlamlı cümleler kurmak çok daha kolay olacak. Gereken eğitimleri alarak yazma kriterlerini’de öğrendiğinizde roman, öykü yazarlığı neden yapamayasınız ? Kitap yazanların sizden ne eksiği var ki ? O da bilim kurgu yapıyor beyninde sonuçta. Hayatta var olan bir şeyi anlatmıyor. Kafasında oluşturduğu bazı karakterlere roller yüklüyor.

yaratici-yazılar yazma
yaratici-yazılar yazma

Yaratıcı yazarlar olayı beyinden bitirmiş durumda biraz da teknik detay sahibi olduklarını söylemek kesinlikle doğru olur.  Bir kurgu yaptığınızda olay ile gerçek hayattan bağlantılı olacak ilginizi çeken konular üzerine yazmak her zaman daha yaratıcı cümleler oluşturmanıza büyük bir etken olacaktır.

Hayalete inanıyor ve korkuyor olmanız. Hayalet hakkında yaşanılan korkuları daha iyi, daha yaratıcı anlatmanıza neden olur. Şöyle ki hayaletten korkan küçük kızın yorganın altında ne hissettiğini sizden iyi kimse anlatamaz. Cümlelere dökmek daha kolay olur. Çünkü aynı hisleri taşıyan birisiniz.

İlginiz olmadığı halde aklınıza gelebilecek konularda da yaratıcı makale yazabilirsiniz. Yukarıda da söylediğim gibi geniş düşünmek, harflerin özgür olduğunun bilincinde olmak her türlü kurgu yazıları yazmanıza büyük kolaylık sağlar.

Yazmaya başlayınca otomatik olarak arkasına ekleyeceğiniz cümleler gelecek zaten. Eğer bir kaç sayfa yazdıktan sonra ara vermeniz durumunda yada yazarken tıkandığınız durumlarda yazdıklarınızı tekrar okumanız. Yeni cümleler oluşturmanızı sağlayacaktır.

Söylediğim tekniği sürekli uygulayan birisiyim ne zaman ara versem veya tıkansam kesinlikle son cümlelerimi tekrar okurum ve yeni cümleler hemen aklıma gelmeye başlar. Cümlelerin beynimde belirmesi ile beraber hemen yazıya dökerim. Çünkü kısa sürede aklınıza gelen sözcükler buhar olup uçuyor.

Yaratıcı yazarlık için geniş bir düşünce sistemine ihtiyacınız var. Diğer yazma kuralları eğitim ile halledilebilir. Düşünce eğitim ile değiştirilemez. Ancak siz değiştirirsiniz.

Bir blog da yaratıcı yazarlık yapmak için yazıyı okudu iseniz. HİT GETİRECEK MAKALE NASIL YAZILIR ? Başlıklı konumu okumadan yayın yapmaya geçmeyin. Bir dost tavsiyesi.

 

 

 

 

14 Eylül 2017 14:57:24

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir