Seo Teknikleri

Yeni Başlayanlar İçin Seo

SEO YA İLK ADIM

Bugün sizlere baya uzun kelimelerden oluşan ama kesinlikle hem maddi açıdan boş yere para harcamanızı engellemek amacı ile hemde web siteniz var ise yükselmek için neler yapmanız gerekir onları kaleme alacağız.

Seo hakkında herkesin bir şeyler yazdığı çoğu zaman beni güldürdüğü kimi zamanda birilerini kandırıp iş almak için yaptığı yazılar internet sitelerinin artık geçim kaynağı olmuş. Seo sanıldığı kadar kolay bir iş değil ama sanıldığı kadar zor bir işte değil. Bu ne demek diyorsunuz şuanda eminim ki. Hepsini tek tek ayrıntılı bir şekilde açıklayacağım. İnşallah faydalı bir yazı olur. Kafanızda bir ışık oluştururum belki. Neyse fazla uzatmadan konuya geçelim. Önce bu işe ilk başlayanlar için Seo nedir onun tanımını yapalım.

SEO NEDİR ?

Arama motorlarında üst sıraya çıkmak için yapılan uğraş ve çabalara seo diyoruz. Bu işi yapanlara da Seo uzmanı diyoruz. Bu uzmanlar Arama motorlarında üst sıraya çıkmayı vaat ederler şu kelimede arama motorlarında en bata senin siten yer alacak derler. Bir çok kişide işi eline yüzüne bulaştırmak dan başka bir iş yapmazlar. Şimdi size o kişileri nasıl ayırt etmeniz gerektiğini de anlatacağım.

GERÇEK SEO UZMANI KİŞİYİ NASIL BULABİLİRSİNİZ

Gerçekten de bu işi hakkıyla yapan kişiler vardır. Size gözle görebileceğiniz derecede yükselme sağlar. Bazıları da paranızı alır siteniz ancak olduğu noktadan bile geriye gider. Bunun önüne geçmek için madem ücret ödeyeceksiniz bu kişilere arama motoruna seo yazın kim en tepede ise o kişi bu işten anlıyor demektir. En iyi işi de o yapıyor demektir ücreti yüksek geldi ise ikinci sırada ki kişinin sitesine gidin forumlarda gezen backlink paketi 10 lira diyen kişilere itimat etmekten iyi olacağı kesindir. Bu tür kelimeleri arama motorunda aratarak en iyi uzmanı kendinize bulabilirsiniz.

Yok Müslüm ben kendim yaptığım kadar yapamadığım kader diyorsanız onunda tüyolarını vereyim hemen.

ARAMA MOTORLARINDA YÜKSELMEK İÇİN MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER

1- Yazınız özgün olmalı : Arama motorlarının en çok önem verdiği hususlardan bir tanesi diyebilirim yazınız özgün olacak. Kesinlikle daha önceden başka siteler de yayınlanmış yazıları sitenize yapıştırmayın. Arama motorlarında bırakın ilk sayfaya çıkmayı sonuçlarda bile görünmezsiniz. Kopyala yapıştır kolay geliyor olabilir. Daha çok içerik girerek daha çok ziyaretçi çekebileceğinizi düşünebilirsiniz. ama kopya içerikten bin tane olana kadar anlaşılır özgün sade bir dil ile yazılmış Bir makale hepsinden daha çok ziyaretçi getirecektir. Özgün yazılmış yazının önemini anladı iseniz kopya içerik paylaşanlardan on adım öndesiniz.

2- Siteniz Hızlı Mümkünse Jet Gibi Olmalı  Bir site düşünün çok yavaş çok kasıyor. Siz o sitede durur muydunuz ? Kesinlikle durmazdınız. Örneğin facebook da takılıyorsunuz profilinize tıkladınız bir dakikada açılıyor. Siz artık bu sosyal medyayı kullanır mıydınız ? Hayır Ne yapardınız alternatif bir sosyal medya arardınız kendinize değil mi ? İşte kullanıcılar da sizin sitenize ilk geldiğinde siteniz eğer kasıyor uzun süre açılmıyor ise kullanıcı istediği bilgiyi başka sitelerde aramaya yönelecektir. Durum böyle olunca En başta ziyaretçiyi kaybedeceksiniz. İkinci olarak sitenizde geçirilen vakit süresi düşecek arama motorları da bu durumu hiç sevmez. Sizi anında arka sayfalara atıverir şaşırırsınız siteniz hızlı olacak. Site Hızınızı Google PageSpeed Insights GOOGLE SİTE HIZ TESTİ tıklayın sitenizin hızını ölçebilir hatanızı analiz edip düzeltebilirsiniz.

3-Düzgün Site Kodlaması Sitenizin teması kodlanır iken yeni html versiyonuna göre kodlanmalı dır. Kod hatası bulunmamalıdır. Arama motorunun örümcekleri, botları artık her ne ise siteyi bizim gördüğümüz gibi görmezler. Nasıl Görürler işte size bir örnek bilgisayarınızdan f 12 tuşuna basın aynen onun gibi göreceklerdir. Orada ki kodlamalar yalan yanlış olursa örümcekler buna ne der? Çok ayıp etmiş oluruz arama motorlarına onlarda bize ayıp etmekte sakınca bulmayarak bizi bir sayfa geriye fırlatırlar hemde hiç acımadan.

İÇ LİNK SEODA Kİ ÖNEMİ

4-İç Link Çalışması Yapın Sitenize referans olun örneğin Sabah kahvaltısının önemi hakkında bir yazınız var. Sabah Kahvaltısı yapmazsak gün içerisinde yaşayacağımız sıkıntılar hakkında makale yazıyorsunuz. Yazı içerisinde Sabah kahvaltısının önemi adlı sayfanıza link çıkarın. Arama motorları bunu sevecektir. Ama aşırıya kaçmayın her şeyin fazlası zarardır.

5-Makaleniz Uzun Olsun İçeriğin uzunluğu önemli bir noktadır. Uzun içerik üretmek içinde anlamsız ve boş cümleler kurmaktan kaçının. Uzun olması kadar okunaklı da olması gerekmektedir. Bir ziyaretçi yazınızı okurken onu sıkmamalı eğer sıkıcı bir anlatım tarzı ile anlatırsanız. Kullanıcı sitenizi terk edecektir. Bunun sonucunu da yukarıda bir cümlede anlattım.

6-Siteyi Görsel Açıdan Düzenleyin Sitenizin görseline önem verin. Sitenizi kategorilere bölerek görsellik katın bir kategori içerisine sağlık hakkında spor hakkında her şeyi yazmayın bölümler halinde olsun iyi bir kullanıcı deneyimi sunsun ki ziyaretçiler aradığını kolaylıkla bulabilsin. Size şimdide Hiç kimsenin paylaşmadığı paylaştı ise görmediğim bir konudan bahsedeyim.

7-Site Rengi Nasıl Olmalı Herkes en güzelini seçer daha doğrusu zevk meselesi ama hiç düşündünüz mü facebook twitter gibi dev siteler neden mavi seçmiş ikisinin zevki de aynı olduğu için mi ? Hayır tabi ki Mavi renk Sonsuzluğu, Mutluluğu temsil eder ve mavi içerisinde sıkılmazsınız. Sitede uzun süre kalmanıza etken olur. Siz Renkelerin insanlara verdiği mesaj hakkında araştırma yapın sitenizi ona göre tasarlayın. Şimdi gidip Sarı bir tasarım yapıp milletin moralini bozmayın yada yeşil yapıp uykusunu getirmeyin.

TÜM BURAYA KADAR ANLATTIKLARIM SİTE İÇİ İLE ALAKALI OLAN BİLGİLERDİ HEPSİNDEN BAHSETMEDİM DAHA NELER VAR NELER ZAMANLA HEPSİNİ DETAYLI ŞEKİLDE ANLATACAĞIM BU YAZI SADECE YENİ BAŞLAYANLARA YOL GÖSTERMEK İÇİNDİ

DIŞ SEO

Şimdi Dış Seo ya geçelim…

Başka Sitelerden link Almak   Sitenize dışarıdan gelen her link sizi öne taşıyacaktır her link dediğime bakmayın. Bazıları sizi geriye bile atacaktır. Nereden link almalısınız. onları da maddeler halinde verelim ve yazıyı sonlandıralım.

 1.  Kaliteli sitelerden link alın
 2. Sizin kategori niz ne ise o sitelerden link alın ( Bunda bir zorunluluk yok)
 3. Bir günde bin link almayın( Spam yersiniz)
 4. Link aldığınız siteden size ziyaretçi gelecek şekilde link verin (Etkili olsun)
 5. Yetişkin siteler den link almayın.
 6. Kalıcı link alın para ile alıp üç ay sonra aldığınız link silinmesin ( Para ile link almayın)
 7. Resmi sitelerden link alabiliyorsanız alın edu gov gibi uzantıları olan siteler

Daha Şuan aklıma gelmeyen ve Bu yazıda yer vermediğim o kadar çok bilgi var ki Anlatamam kelimeler yetmez. Onları da düzgün bir şekilde paylaşacağım merak ettiğiniz kafanıza takılanları yorum kısmından sorun elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım Görüşleriniz benim için çok önemlidir.

 

 

 

25 Haziran 2017 19:58:01

2 Yorum

 1. Merhaba Hocam,

  Linkinizi wm aracında gördüm. Yazılarınız çok güzel lakin site tasarımınız ziyaretçiyi hemen kaçıracak türden. Böyle güzel bir siteye yakışmıyor.

  Seo’da birde yorum konusu vardır. Konu içeriği ile alakalı arama motorlarından hit alacak yorumlar gelmesi avantajınıza olacaktır. Bende bu küçük bilgi ile konunuza destek olayım.

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Bir kaç sorun olduğunun bende bilincindeyim ama siteyi daha yeni aktif ettim. Biraz değişiklik tabiki olacak. Tasarımda şuan bir sorun olduğunu ben düşünmüyorum. Bir kaç ek özellik ekleyeceğim zamanla tabiki.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir