Seo Teknikleri

Yeni Başlayanlar İçin Seo

Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.

SEO YA İLK ADIM

SEO ya ilk adımı atan kişiler için iyi bir başlangıç rehberi olması amacı ile bir kaç teknik bilgilere yer verelim. Günler geçtikçe arama motorlarının algoritması değişime uğruyor. Yeni başlayanlar için SEO çeşitli yollar karmaşık stratejilerden oluşacak. Bu karmaşalar arasında değişmeyecek bazı kurallar mevcut. İlk önce değişimi zor olan bilgilere yer vermek isterdim ama önce mesleğin tanımını iyice öğrenmeniz daha iyi olacak.

 

SEO NEDİR ?

Kullanıcılar arama motorunda bazı sorgular yaparlar. Örneğin; Gömlek fiyatları için arama yapan bir kullanıcı google’a en ucuz gömlek, en iyi gömlek gibi soru yazarlar ve araştırma içerisine girerler. Sizinde gömlek satan bir işletmeniz var ise web sitesi aracılığı ile kişiyi sitenize yönlendirmek istersiniz. Sahi google’da bu tür arama yaptığınızda çıkan ilk sonuçlara aldırış etmeden 10. sayfada ki bir siteye hiç gittiğiniz oldu mu? Çok nadir yapmışsınızdır bunu. Genellikle ilk sıradaki siteye giriş yaparsınız. İşte bazı kelimelerde google’da üst sıralarda çıkmak için yaptığımız çalışmalara SEO diyoruz. Bu yolda yapılan her şey mübahtır. 🙂

GERÇEK SEO UZMANINI NASIL BULABİLİRSİNİZ

Eğer ben işimi hızlıca başkalarına yaptırmak istiyorum. En iyi uzmanı nasıl bulabilirim? Gerçek SEO uzmanı kimdir? diye düşünüyorsanız sektörde hizmet veren kelime ile bulmanızı tavsiye ediyorum. Kelin ilacı olsa kendi kafasına sürer. Kendi kafasına ilacı sürmüş kişiler SEO kelimesinde google’da en üst sırada yer alan kişilerdir. Diğer forumlarda çok ucuz fiyata yapılan paketleri satın almayın. Siteyi spam duruma sokmaktan başka hiç bir işe yaradığı yok.

Ben kendim yaptığım kadar yapamadığım kader diyorsanız onunda tüyolarını vereyim hemen.

ARAMA MOTORLARINDA YÜKSELMEK İÇİN MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER

1- Yazınız özgün olmalı : Arama motorlarının en çok önem verdiği hususlardan bir tanesi diyebilirim. Yazınız tamamen özgün olacak. Kesinlikle daha önceden başka siteler de yayınlanmış yazıları sitenize yapıştırmayın. Arama motorlarında bırakın ilk sayfaya çıkmayı sonuçlarda bile görünmezsiniz. Kopyala yapıştır kolay geliyor olabilir. Daha çok içerik girerek daha çok ziyaretçi çekebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ama kopya içerikten bin tane olana kadar anlaşılır, Özgün sade dil ile yazılmış bir makale hepsinden daha çok ziyaretçi getirecektir. Özgün yazılmış yazının önemini anladı iseniz kopya içerik paylaşanlardan on adım öndesiniz.

2- Siteniz Hızlı Mümkünse Jet Gibi Olmalı  Bir site düşünün çok yavaş çok kasıyor. Siz o sitede durur muydunuz ? Kesinlikle durmazdınız. Örneğin facebook da takılıyorsunuz profilinize tıkladınız bir dakikada açılıyor. Siz artık bu sosyal medyayı kullanır mıydınız ? Hayır Ne yapardınız alternatif bir sosyal medya arardınız kendinize değil mi ? İşte kullanıcılar da sizin sitenize ilk geldiğinde siteniz eğer kasıyor uzun süre açılmıyor ise kullanıcı istediği bilgiyi başka sitelerde aramaya yönelecektir. Durum böyle olunca En başta ziyaretçiyi kaybedeceksiniz. İkinci olarak sitenizde geçirilen vakit süresi düşecek arama motorları da bu durumu hiç sevmez. Sizi anında arka sayfalara atıverir şaşırırsınız siteniz hızlı olacak. Site Hızınızı Google PageSpeed Insights GOOGLE SİTE HIZ TESTİ tıklayın sitenizin hızını ölçebilir hatanızı analiz edip düzeltebilirsiniz.

3-Düzgün Site Kodlaması Sitenizin teması kodlanır iken yeni html versiyonuna göre kodlanmalı dır. Kod hatası bulunmamalıdır. Arama motorunun örümcekleri, botları artık her ne ise siteyi bizim gördüğümüz gibi görmezler. Nasıl Görürler işte size bir örnek bilgisayarınızdan f 12 tuşuna basın aynen onun gibi göreceklerdir. Orada ki kodlamalar yalan yanlış olursa örümcekler buna ne der? Çok ayıp etmiş oluruz arama motorlarına onlarda bize ayıp etmekte sakınca bulmayarak bizi bir sayfa geriye fırlatırlar hemde hiç acımadan.

İÇ LİNK SEODA Kİ ÖNEMİ

4-İç Link Çalışması Yapın Sitenize referans olun örneğin Sabah kahvaltısının önemi hakkında bir yazınız var. Sabah Kahvaltısı yapmazsak gün içerisinde yaşayacağımız sıkıntılar hakkında makale yazıyorsunuz. Yazı içerisinde Sabah kahvaltısının önemi adlı sayfanıza link çıkarın. Arama motorları bunu sevecektir. Ama aşırıya kaçmayın her şeyin fazlası zarardır.

5-Makaleniz Uzun Olsun İçeriğin uzunluğu önemli bir noktadır. Uzun içerik üretmek içinde anlamsız ve boş cümleler kurmaktan kaçının. Uzun olması kadar okunaklı da olması gerekmektedir. Bir ziyaretçi yazınızı okurken onu sıkmamalı eğer sıkıcı bir anlatım tarzı ile anlatırsanız. Kullanıcı sitenizi terk edecektir. Bunun sonucunu da yukarıda bir cümlede anlattım.

6-Siteyi Görsel Açıdan Düzenleyin Sitenizin görseline önem verin. Sitenizi kategorilere bölerek görsellik katın bir kategori içerisine sağlık hakkında spor hakkında her şeyi yazmayın bölümler halinde olsun iyi bir kullanıcı deneyimi sunsun ki ziyaretçiler aradığını kolaylıkla bulabilsin. Size şimdide Hiç kimsenin paylaşmadığı paylaştı ise görmediğim bir konudan bahsedeyim.

TÜM BURAYA KADAR ANLATTIKLARIM SİTE İÇİ İLE ALAKALI OLAN BİLGİLERDİ HEPSİNDEN BAHSETMEDİM DAHA NELER VAR NELER ZAMANLA HEPSİNİ DETAYLI ŞEKİLDE ANLATACAĞIM BU YAZI SADECE YENİ BAŞLAYANLARA YOL GÖSTERMEK İÇİNDİ.

DIŞ SEO

Şimdi Dış SEO ya geçelim…

Başka Sitelerden link Almak   Sitenize dışarıdan gelen her link sizi öne taşıyacaktır. Her link dediğime bakmayın. Bazıları sizi geriye bile atacaktır. Nereden link almalısınız. onları da maddeler halinde verelim ve yazıyı sonlandıralım.

 1.  Kaliteli sitelerden link alın
 2. Sizin kategoriniz ne ise o sitelerden link alın ( Bunda bir zorunluluk yok)
 3. Bir günde bin link almayın( Spam yersiniz)
 4. Link aldığınız siteden size ziyaretçi gelecek şekilde link verin (Etkili olsun)
 5. Yetişkin siteler den link almayın.
 6. Kalıcı link alın para ile alıp üç ay sonra aldığınız link silinmesin ( Para ile link almayın)
 7. Resmi sitelerden link alabiliyorsanız alın edu gov gibi uzantıları olan siteler

 

 

 

 

25 Kasım 2017 19:58:01

2 Yorum

 1. Merhaba Hocam,

  Linkinizi wm aracında gördüm. Yazılarınız çok güzel lakin site tasarımınız ziyaretçiyi hemen kaçıracak türden. Böyle güzel bir siteye yakışmıyor.

  Seo’da birde yorum konusu vardır. Konu içeriği ile alakalı arama motorlarından hit alacak yorumlar gelmesi avantajınıza olacaktır. Bende bu küçük bilgi ile konunuza destek olayım.

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Bir kaç sorun olduğunun bende bilincindeyim ama siteyi daha yeni aktif ettim. Biraz değişiklik tabiki olacak. Tasarımda şuan bir sorun olduğunu ben düşünmüyorum. Bir kaç ek özellik ekleyeceğim zamanla tabiki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir