Seo Teknikleri

Yeni Siteler için SEO Stratejisi Olmazsa Olmaz 13 Kriter

Bu yazıyı 7 dakikada okuyabilirsiniz.

Yeni site kurulduğunda o siteden bazı beklentiler içerisine girmemek mümkün değil. Hedefler genellikle belirlenir ama hedefe nasıl ulaşılacağı unutulur. Beklenen hedeflere ulaşma ihtimalini yüksek tutmak için yeni siteler için SEO stratejisini iyi belirlemeli. Azimli bir şekilde devam ettirmelisiniz. Yoksa hedefler sadece gerçekleşmeyecek hayallerden ibaret olur. Burada yeni kurulmuş bir site için nasıl SEO stratejisi uygulamamız gerektiğini anlatacağım.

MAKALE YAZIN

Evet makale yazın makale yazmak SEO nun en önemli kriteri makalesi olmayan daha doğrusu içerik sağlayamayan bir web sitesi düşünülemez. İlk işiniz sağlam kaliteli içerikler yayınlayın. Paylaşmadan önce defalarca düşünün. Bu içerik ne sunuyor? Kimin işine yarayacak? SEO uyumlu bir içerik mi? sorularını sorun öyle paylaşın sırf içerik olsun diye paylaşımda bulunmayın.Burada yapılan en büyük hata elli içerik üretip hızlıca adsenseyi alayım. Acele etmeye gerek yok. Hem adsense hesabını alsan ne olacak ziyaretçi gelmeyen sitede ancak kendin bakarsın reklamlara. Sonra tıkla sam ban yer miyim? Diye düşünmeye başlarsın. Adsensenin bir acelesi yok! Beklemede kalması en doğrusu. İçerik hazırlamadan önce estetik açıdan bundan sonra ki yazılarda nasıl davranacağınızı belirleyin.

Örneğin: Sitenin anahtar kelimesi ne olacak? Makaleler ona göre şekillenmeli. Yada diğer sayfalara link verirken bağlantı giden sözcük hangi renkte olacak. Her şeyi düşünün. Ara başlıklar kırmızımı yoksa sabit mi olacak? Gibi örnekler çoğaltılabilir. İşin kısa özeti metin için bir taslak şablon belirleyin. Estetik açıdan en iyisi olacak şekilde ayarlamaları yapın. Bakınız Hit getirecek makale nasıl yazılır?

Makaleler her zaman %100 özgün olsun. Kopya içerik kesinlikle paylaşmayın.

BACKLİNK ALMAYIN

Yeni açılmış siteye kesinlikle backlink almayın. Sadece içerik girişi sağlayın. Girdiğiniz içerikler ilk sıralarda çıkmayabilir. Bunun sebebinin kaliteli backlink olmadığı için olduğunu düşünebilirsiniz. Evet haklısınız da ama bugün aktif olmuş bir siteye link almak yazınızın 150. sırada çıkmasına bile engel olur. İlk 500 de bile kendinizi göremezsiniz. Backlink almak zorunda değilsiniz. Aceleye gerek yok. Bulduğunuz backlink kaynağını bir not defterine kayıt edin. Site üç aylık olduğunda not defterinden çıkartarak alırsınız. Tabi hepsini birden değil zamana yayarak. Link almayacağım diye sosyal medyada yazınızı paylaşmaktan geri durmayın. Sadece sosyal medyada yazıyı paylaşmak en doğru seçenek olur. Yeni siteler için SEO kaliteli ve çok backlink almak değildir.

GEREKSİZ DOSYALARI KALDIRIN

Eğer wordpress bir site açtı iseniz hali hazırda bulunan diğer temaları kaldırın. Mümkünse sciript içerisinde işe yaramayan siteye yük olan tüm dosyaları kaldırın. Sitenin yavaş çalışmasına neden olacağı için ileride sorun teşkil edecektir. Yeni açılmış site de sorun yokmuş gibi gözükebilir. İçerik paylaştıkça sitenin yükü artacak. Küçücük gördüğünüz eklenti,dosya vs çok büyük sorunlara yol açtığını göreceksiniz.

SİTENİZİ HIZLANDIRIN

Sitenizi olabileceği en yüksek hıza getirin CSS sıkıştırma, Resim sıkıştırma, Ön belleğe alma gibi tüm site kurallarını yerine getirin. Site hızlandırma yazımdan yararlanabilirsiniz. Daha fazlasını yapmak için bütçeniz varsa CDN kullanabilirsiniz. CDN SEO’yu Nasıl etkiler? okuyarak karar verebilirsiniz. Site hızı google SEO kriterleri arasında ilk üç maddenin içerisinde yer aldığı için hiç sallanacak bir konu değil. Yeni siteler için SEO ya başlamadan önce site içerisindeki teknik unsurları halledin. Temanız size ileride büyük sıkıntı yaratabilir.

SEKTÖRDEKİ LİDER SİTELERİ TAKİP EDİN

Kurduğunuz site hangi sektörde yayın yapacaksa o sektörde lider olan siteleri sıkı takip edin. Gözlerinizi dört açın şu okuduğunuz makalede bile bazı şeyler gizli aslında. Onları size kimse söylemez. Gözlerini açamayanlar için küçük bir ip ucu vereyim. Bu makalede SEO sözcükleri neden tamamen büyük harflerle yazıldı? Dikkat ederseniz tüm makale başından beri bu sözcük büyük harflerle yazılmış durumda. İşte bunlara dikkat edin. Rakip analizini buna göre yapın.

GÜNCEL SEO SİTELERİNİ TAKİP EDİN

SEO her gün değişiyor. Eskiden çok işimize yarayan bir backlink şuan işimize yaramıyor. Mecburen disavow yapıyoruz. Eski SEO stratejileri hala BLOGlar da yazıyor. Yeni siteler için SEO yapmak isteyen birisi. Eski yazılarla karşılaşıp uygulamaya başlıyor. Whois backlink almaya devam eden kişiler hala çok fazla. Ne kadar çok backlink o kadar yüksek sıralama düşüncesinde olanlarda var. O yüzden güncel yayın yapan BLOGları takip edin.

İYİ BİR TEMA SEÇİN

Tema seçimini iyi yapın. Tema ziyaretçilerin sitede uzun süre kalmasından tutun da yorum yapmasına kadar etkileyen bir durum o yüzden temayı seçerken titiz davranın. Tema seçiminde kararsız iseniz. Şuradan faydalanabilirsiniz. En iyi 25 wp blog teması istediğiniz bir temayı seçebilirsiniz. İleride çok işinize yarayacak.

KATEGORİLERİ AYIRIN

Sitede rahat gezinti yapabilmek ve arananı kolay bulabilmek için konuları kategoriler halinde ayırın. Kategori içerisinde alakasız içerikler olmasın her biri kendine karşılık gelen kategorilerde yer alsın. Eğer yazdığınız konuya uygun bir kategori yoksa o yazıyı yazmayın bile. Bu durum sektörünüzün dışına çıktığınızı gösterir. Google her zaman tek konu veya benzer konulara odaklı yayın yapan siteleri sever. “Dünyadan her şey” sloganı yapan sitelere ılımlı bakmaz.

ETİKET KULLANIMINA DİKKAT EDİN

Etiketler url adresinin çoğalmasına yardımcı olur. eş anlamı sözcük varsa ekleyin veya benzer arama sözcükleri girilebilir. Bizim mübarekler etiket bölümünü yazı içerisinden çok dolduruyor. Google yaptığı açıklamalarda sitenizin yükünü kaldırın diyor. Siteye yük yapan etkenlerden biri de bu etiketler aslında etiketleri nasıl kullanacağınızı öğrenmek için SEO uyumlu etiket kullanımı yazımı okuyabilirsiniz. Fazla kullanılması durumunda spam durumuna kadar düşürebilir.

SSL KULLANIN VE URL YAPISINA DİKKAT EDİN

Yeni siteler için SEO yapmaya başlamadan önce mutlaka siteniz https olarak google da görünsün. İlk görünüşte SSL sertifikası ile çıkın. Zaten ücretsiz sağlanabiliyor. Eğer sitenizi google SSL siz kayıt etti ise düzeltmek için SEO kaybetmeden ssl geçiş yazımı okuyabilirsiniz.

Url adresi sayı harf veya rakamlardan oluşmamalı. Konu başlığı ne ise öyle olmalıdır. WordPress kullananlar gerekli ayarları yönetici panalden rahatlıkla yapabilir. Örnek:

muslumbaser.com/ıd=123  YANLIŞ

muslumbaser.com/yeni-siteler-icin-seo DOĞRU

DÜZENLİ OLUN

Her zaman sistemli olun günlük,haftalık,aylık içerik girişi sağlayabilirsiniz. Tercihiniz en fazla haftalık olsun. Hafta da bir sağlam içerik girin. Bunu alışkanlık haline getirin. Asla düzenden vazgeçmeyin. Haftada iki içerik yazdı iseniz fazla yazdığınızı diğer hafta yayınlayın. Konu bulamadığınız yada yazamadığınız haftalarda size yardımcı olacaktır. Böylelikle düzenlilik de devam edecek. Tabi mümkünse günlük içerik girişi yapın. Daha hızlı ilerleme kaydedersiniz. Güncel olmak neden bu kadar önemli olduğunu 6 ay BLOG yazmadım. başlıklı makalemde görebilirsiniz. Bir gün düzen ve güncellik kaybolursa aynısı sizler içinde gerçekleşir.

ARANAN KELİMELERİ HEDEF ALIN

İnsanların neye ihtiyacı olduğunu bulmaya çalışın. İhtiyaçlarını sağlam kaynakları birleştirerek kaleme alın. Yada piyasada hiç olmayan bir konu hakkında sizin bilginiz olabilir. Bunları yazmaya özen gösterin. Yazdığınız kelime kesinlikle belli bir kitleye hitap eden ve o kitle tarafından araştırılan kelimeler olsun. Anahtar kelimenin ne kadar arandığını öğrenmek için google’ın keyword planner aracını kullanın. Arama yapan sayısı fazla ve bu konuda az kaynak var ise sizin yazdığınız bir yazı çok fazla ziyaretçi alacaktır. Aranması olmayan kelimeleri yazmayın. Aranması olmayan kelime şunu örnek gösterebilirim.  “Dut ağacı” hakkında bilgi yazacaksınız ama sizin köyde dut ağacının başka bir ismi vardır. Köyünüzden 200 kişiye hitap ediyor. İşte böyle aranması olmayacak yazılar yazmayın. Siteye sadece yük oluşturacaktır. Ziyaretçi çekmeyen sayfa kalitesiz sayfalardır ve sitenin bütünü etkiler.

TANITIM YAZISI YAZMAYIN

Düzenli içerik girişi ile alexa sıralaması iyi yerlere gelecektir. Tanıtım yazısı almak isteyen kişiler genellikle alexa değerlerine bakarlar. Siteniz yeni ise kesinlikle tanıtım yazısı almayın. Bir sitenin tanıtımını yaparak karşılığında para almak google’ın son günlerde en çok takip ettiği ve özel algoritma geliştirdiği uygulamadır. Tanıtım yazıları düşük kalitede ki sayfalardır. Yeni siteler için SEO ya olumsuz katkı sağlayacaktır. Tanıtım yazısı satmak istiyorsanız da daha önceden yazmış olduğunuz bir yazı içerisinden link isteyen kişiye bağlantı gönderebilirsiniz. Link gönderdiğiniz site adresi konunuzla alakalı olursa hem karşı tarafa hemde sizin sitenize fayda sağlar. Bu konuyu daha iyi öğrenmek için otoriter sitelere backlink vermek ve SEO yazımı okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

5 Haziran 2018 13:40:25

2 Yorum

  1. Güzel bi Yazı Olmuş Hocam Tesekkür ederim. SEO kelimesini Her Makaleniz de Kalın ve Büyük Harfler ile belirtmissiniz ama SEO kelimesinden Link Çıkısı Yapmamissiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir