Seo Teknikleri

Yinelenen içerik (Duplicate Content) Nedir? Nasıl Bulunur? Çözümü

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Sayfaları güncel tutmak için bir çok içerik girişi sağlıyoruz. İçerikler zamanla çoğaldıkça sorunları da kendini göstermeye başlıyor. Kaliteli bir site elde etmek için içerikler üretmek ve sürekli güncel ve yeni yayınlar yaparak bitmeyen koşu parkurunda yol alıyoruz. Doğru eklenen her içerik SEO puanını artırsa da içeriği fazla olan sitelerin başına bazı sorunlar gelerek site kalitesi düşürülebiliyor. Onlardan bir tanesi de Yinelenen içerik dediğimiz olaydır. Bu yazıda Yinelenen içeriğin ne olduğunu, hangi sayfalarda olduğunu, Nelere dikkat etmeniz gerektiğine yer verilecek. Hazırız ve başlayalım.

YİNELENEN İÇERİK NEDİR ?

Bir  alan adı içerisinde ki farklı url adreslerinin birbiri ile içerik yönünden tam uyum sağlaması veya çoğunlukla benzer olması durumudur. Daha açık şekilde anlatmak gerekirse, daha önceden kendi yazdığınız özgün içeriği ilerleyen günlerde kopyalayıp farklı bir konu açıyormuş gibi tekrar yayınlamak. Bakıldığı zaman kendi içeriğinizi kendiniz çalıyormuş gibi gözüküyor. Evet! Aynen durum böyle kendi malınızı kendinizin çalması durumudur. Kopya İçerik yayınlama ile benzer bir durum. Arama motorları Yinelenen içerikleri gördüğü taktirde ilk yazılan yazıyı arama sonuçlarında göstermeyi tercih eder. Yinelenen İçerik  ise arama sonuçlarında gösterilmiyor.

YİNELENEN İÇERİKLER HANGİ TÜRDEN OLUŞUR?

Birbirini tekrar eden içerikler sadece makalenin görünür kısmında olmayacaktır. Bunları sıralamak gerekirse.

  • İçeriğin tamamı
  • Meta açıklamalar
  • Başlık etiketleri

Meta açıklamalar arama motorunda kullanıcıya bilgi vermek amacıyla oluşturulan kısa tanımlardır. Makale içerisinde gözükmez. Arama motoruna bilgi vermek için kullanılır. Meta açıklamalar da yinelenen içerik olarak karşınıza çıkabilir. Ayrıca görseller, Medya dosyaları gibi her türlü içerik olacak etmenler birden çok sayfada tekrarlanarak gösteriliyorsa hatalı SEO davranışı olduğunu bilmelisiniz.

HATALAR NASIL BULUNUR ?

Yinelen içeriklerin nasıl hata olarak karşımıza çıktığını ve ne türden olduklarını öğrendikten sonra hataları tespit etme işi kaldı geriye. Hataları tespit edebilmek için sayfaları tek tek okuyacak halimiz yok. O yüzden hemen google webmaster yönetici araçlarına giriş yapın. Hesabınız yoksa derhal oluşturun.  Arama görünümü yerine tıklayarak açılan sekmeler den html geliştirmeleri yerine tıklayın. Açılan sayfada ne kadar yinelenen sayfanız varsa sayısal olarak değerleri göreceksiniz. Eğer çok büyük rakamlar yoksa işiniz kolay olacak. Rakamlar büyük ise maalesef kolay yolu yok günlere yayarak tek tek düzenleme yapmalısınız.  Alınan tüm hatalar meta açıklamalar. uzun, kısa meta girişleri, başlık etiketleri ve bunlara bağlı olarak dizine eklenmeyen sayfalarınız yer alıyor. Hataların düzenlenmesi SEO puanını artırmakla beraber dizine eklenmeyen sayfaların google’da görünür olmasını sağlayabilir.

Site içi SEO dediğimiz kısımlardan biriside budur aslında.

HATALARI TEMİZLEME

Hata olarak görülen sayfalarınızı içerik düzenleme kısmına her sayfa için ayrı, ayrı gelerek düzenleme işlemine başlayabiliriz.

  1. Kısa girilen meta açıklamaları daha açıklayıcı ve etkin şekilde uzatın.
  2. Uzun meta sayfalarınız için daha kısa açıklama girin.
  3. Yinelenen metalar için hata verilen sayfanızı benzersiz olacak şekilde değiştirin.
  4. Başlık uzunluklarını standart hale getirerek benzersiz ve etkileyici başlık etiketleri girin.
  5. Dizine eklenemez içerikleriniz için yeniden özgün ve diğer sayfanızda bulunan yazılardan benzersiz yazı girin.

 

8 Ekim 2018 11:47:20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir