Seo Teknikleri

Yorumlar SEO’yu Nasıl Etkiler? Google Bakış Açısı

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Site de bol bol yorum olması her web site sahibinin hayalidir. Bunu istemeye sevk eden düşüncelerimiz nedir? Kendimizi tatmin etmek mi? Yoksa altında daha farklı bir kaç neden yatmakta mı? Yorumların ne etkisi olur? Google yorum yapılan sayfaya nasıl bakar? Bizlere ne kazandırır? Hepsine yazıda cevap verelim. Yorumlar web sayfasını içerikten sonra gelen diğer bel kemiği demek hiçte yanlış olmaz.

YORUMLAR VE SEO

yorum

İyi bir SEO ile dizayn edilmiş sayfalar yorum yapıldıkça güncellik kazanır. SEO puanında artış gözükür. Sayfaya gelen google botları yeni eklenmiş metni gördüğünde güncellik sinyalini verir. Güncel olan sayfa her zaman diğer eski yazılara göre daha avantajlıdır. Yapılan her yorum google botunun her geldiğinde farklı bir şeyler görmesine neden olur. Buda iyi bir SEO puanı anlamına gelir.

Yorumlar olduğunda anahtar kelimelerde yükselme ve yorum yapılan sayfaların ziyaretçi potansiyeli artış gösterir. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Google’da arama yapan kullanıcı sorgu yapsın. Satır başında ki yazıyı alalım “Yorumlar olduğunda” bu tür arama yapan kullanıcı benim sitem arka sayfalarda çıkacak. Yorumda da birisi “kullanıcı” sözcüğünü ekledi ise durum şuna dönüşür.

Yorumlar olduğunda kullanıcı” bu tür arama yapan kullanıcı büyük ihtimal benim siteme gelir. Anahtar kelime eklemesini yorum yapan kullacı belirledi. Ben bişe yaptım mı? Hayır. Aklıma gelmeyen bir sözcüktü ama şuan anahtar kelimem oldu.

SİTEDE KALMA SÜRESİNİ ARTIRIR

Kullanıcılar bir ürün alırken genel özelliklerine baktıktan sonra genelde ürüne yorum yapılmış mı ona bakar. Yorumları okumak ziyaretçiler için daha çok zaman alan kısımlardır. Herkes farklı görüş belirttiği için ürün hakkında daha çok bilgiyi almayı tercih eder. Bu da yorumlarda kalma süresini artırır. Aynı şekilde sadece yazı dahi yazsanız yorumları okuyan kişi sayısı oldukça fazla aradığı yada aramadığı bilgileri oradan bulması muhtemeldir. Sitede uzun vakit harcayan her kullanıcı o sayfanın SEO puanını artırmada yardımcı olur. Google şöyle diyor. Bir kullanıcı o sayfada uzun süre durdu ise o sayfa okunmaya değer. Ayrıca ortalama oturum süresi artırma ile ilgili yazı yayınladım. Faydasını görürsünüz umarım.

YORUM YAPAN KULLANICININ GERİ GELMESİ MUHTEMELDİR.

Yorum yapan kullanıcılar sorularını sorduğunda eğer admin onayı bekliyorsa sorduğu sorunun onaylanıp onaylanmadığı ve site yöneticisinin nasıl cevap verdiğini okumak için geri gelir. Geri gelen kullanıcı candır gerisi heyecandır. 🙂 Şuan için yorumların asıl yapılma amacı backlink olmuş olsa da yinede işe yaramaya devam ediyor. Çok çeşitli cümleler yer aldığı için yorum içeriği desteklemeye devam ediyor. Geri gelen kullanıcı SEO puanında çok ciddi artış göstermesini sağlar. Hatta bazı wordpress altyapısı kullanan site yöneticilerinin spam yorumları düzenleyerek normal gelen yorummuş gibi gösterdikleri de aşikar. Yorumlar bir işe yarıyor ki spam yorumları dahi avantaja çeviriyorlar.

 

31 Mayıs 2018 08:20:02

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir