Seo Teknikleri

Zararlı Backlink Analizi Ardından Kötü Bağlantıları Silme

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Zararlı backlink analizi yapmak ve kötü bağlantıları reddetmek her sitenin düzenli periyotlarla yapması zorunlu olan durumdur. Siteye gelen bağlantılar sıralama yükselmesine yardımcı olduğu gibi, sıralama kaybına da neden olmakta. Gelen zararlı bağlantıları tespit etmenin hızlı ve kolay bir yolu maalesef yok. Düzenli periyotlarla yapılması iş birikimini önleyecektir. Tanınmış popüler siteler için bu durum daha içinden çıkılmaz hal almakta. Orta çaplı siteler için tek kişi düzenli periyotlarla bu işi götürebilir. Şimdi geri bağlantılar adını verdiğimiz backlinkler nasıl ve neye göre tespit edilir? Bunun cevabını bilmeden link silme işlemine geçmek sıralama kaybetmeye neden olacak. İki dakikanızı ayırıp ön yazıyı okuyun.

GELEN BAĞLANTININ KALİTESİNİ ÖLÇME

Sitenize gelen bağlantının iyi bir siteden geldiği burada o bağlantının çok kaliteli olduğunu göstermez. Sizin konunuz “oyun” ise  kaliteli bir film sitesinden gelen bağlantının size çok faydası olmayacaktır. Disallow yapmak gerekir mi? derseniz gerekmez. Bağlantı size azda olsa katkı sağlayacaktır. Yine aynı şekilde sizin konunuz “oyun” size bağlantı veren site daha yeni açılmış google’da yeni index almaya başlıyor. Sizin sitenize olan katkısı büyük olacaktır. Burada aranan tek şart spama düşmemiş olması. Zararlı backlink analizi yaparken bu bilgi mutlaka aklınızda bulunsun. Konunuzla alakasız sitelerden gelen linkleri sakın silmeyin. Alakalı olanları da koruyun.

Gelen bağlantılıları bulduk site için yararlı olup olmadığını nasıl anlarız?
 • Burada ilk yapmanız gereken google’da zararlı site adresi için “site:zararlıbacklinkverensite.com” arama yapılır. Eğer google’da hiç index yok ise gözünüz kapalı disavow yapabilirsiniz.
 • Alexa değerlerine bakarak sitenin bazı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Yukarıda ki yöntem kadar kesin olmasa da çoğu kez işe yarar. Eğer alexa değerleri kötü olan siteden bağlantı geliyorsa o siteyi google disavow aracı ile silebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi konunuz ile alakalı ve yeni bir sitenin bağlantısını silmeyin. Bu tür sitelerin alexa değeri düşük olması gayet normal. Alexa değerinin iyi olması o sitenin google gözünde spam olmadığı anlamına gelmez. Çünkü alexa verileri kolaylıkla manipule edilebilir.
 • Sürekli kopya içerik paylaşan sitelerden gelen bağlantıları tespit etmek için bağlantı veren siteye girerek konulara göz gezdirilir. Makale içlerinden alınan 7-10 sözcük alınarak google’da “birinci sözcük ikinci sözcük üçüncü sözcük…..sekizinci sözcük” tırnaklar ile birlikte arama yapılır. Eğer aramanızda size bağlantı veren siteden başka siteler çıkarsa ve yaptığınız testler sürekli tekrarlarsa bağlantı veren site kopya bir sitedir. Bu tür sitelerin Google index sayısı fazladır, Alexa değeri iyidir. Google’da spama düşmemiş olduğu için birinci yöntem ile kıyasladığımızda kaliteli gibi gözükürler. Kopya içerik paylaştığı için her gün onlarca url adresi oluştururlar ve buda ikinci yöntem olan alexa değerlerini iyileştirir.
 • Dizin sitelerinden gelen bağlantılar eğer dmoz gibi çok otoriteli değil ise silinmesi gerekir.

Zararlı backlink analizi nasıl yapılacağını öğrendik şimdi siteye gelen bağlantıları hangi araçlar ile görebiliriz?

BACKLİNK SORGULAMA ARAÇLARI

 1. Google Webmaster Tools (En güvenilir kaynaktır. Giriş yaptıktan sonra bağlantılar kısmına gelerek en çok bağlantı veren siteler altında backlinkleri görebilirsiniz.)
 2. Open Site Explorer
 3. Majestic
 4. Cognotive SEO
 5. SEO Spyglass
 6. Blekko
 7. Exalead
 8. Link Research Tools
 9. Ahrefs

Sağlam çalışma mantıklarıyla ön plana çıkmış backlink sorgulama araçları ile bütçenize uygun olanını seçerek siteye gelen bağlantıları detaylı olarak görebilirsiniz. En azından bir tanesinin kullanılması site link inşası ve süreçleri için oldukça etkili olacaktır. Bulunan linkleri en başında söz ettiğim kriterlere göre analiz ederek zararlı olanları silmeye başlayın. Zararlı backlink analizi ardından silme (disavow) işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Backlink Reddetme yazımı takip ederek kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

3 Kasım 2018 13:24:39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir